Parkoviště Liberec: auta mají přednost i před dětmi

AKTUALIZACE: PRIMÁTOR ZÁMEČNÍK OKAMŽITĚ NAŘÍDIL NÁPRAVU Tento článek vznikl díky upozornění občanů Liberce, jejichž děti chodí do základní školy v ulici 5. května v horním centru města. Již dlouho prostor před jejich školou i její okolí slouží jako parkoviště neukázněných řidičů za tichého souhlasu vedení města.

V oficiálních prohlášeních města, na debatních večerech a nejrůznějších PR akcích se od představitelů vládnoucí liberecké koalice, složené ze Starostů, ANO a ODS, sice pravidelně dozvídáme, že chtějí zbavit liberecké centrum aut, jenže se to zrovna nerýmuje s realitou.

Náš Liberec se problematice zahlcení Liberce i jeho historického centra auty věnuje dlouhodobě a ukazuje, jak jsou všechny proklamace vedení radnice o „městu pro lidi“ doslova nepravdivá, jak současná koalice naopak stahuje automobily do již tak osobní dopravou přeplněného libereckého centra.

Příklad okolí základní školy v ulici 5. května i sousedící střední průmyslové školy to jen podtrhuje. Situace se přitom již řešila i na libereckém zastupitelstvu, kdy opoziční zastupitel za Změnu/Zelené Josef Šedlbauer, jehož děti na zdejší ZŠ rovněž chodí, upozorňoval na to, jak někteří řidič doslova ohrožují skupinky dětí, které se zejména ráno pohybují před zdejší školou.

Podle vyjádření dalších rodičů se ale situace příliš nezměnila. Po Šedlbauerově interpelaci se v místě sice po několik dní objevovali městští strážníci, ale to už je znovu minulostí. Řidiči, jak dokládají dnes ráno pořízené fotografie, dál parkují na veřejné zeleni, blokují vstup na školní pozemky, prostě si dělají, co chtějí. Auta mají v Liberci prostě přednost i před dětmi...

AKTUALIZACE: Primátor Jaroslav Zámečník poté, co byl zveřejněn článek a zároveň mu byl tlumočen dotaz místních občanů, kteří se obrátili na naši redakci, okamžitě začal jednat. Jak osobně informoval naši redakci, nařídil městské policii, aby se bez odkladu začala černým parkováním v prostorách ZŠ 5. května i v okolí zabývat.

Prostor před školou ZŠ 5. května, kde ráno, o přestávkách i po škole schází hloučky dětí, je regulérní parkoviště

Automobily jsou nacpané všude, kde to jde

Blokují dokonce i přístup do samotného školního areálu

Město dávno rezignovalo na to, že před školou je nějaká zeleň. Vše se podřizuje parkování. Podle toho pak také zdejší "zeleň vypadá...

Kvůli bezohledným řidičům je dobrodružství se dostat i ke zdejší základní a středním školám, týká se to ovšem i ostatních pěších. Že se parkuje v zákazu zastavení a na chodníku? Nikoho to nezajímá. Musíte kličkovat mezi auty a tramvají...

Přidat komentář (9 Komentářů)
S group-Liberec

Podle vyjádření ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové-Tominové koupil v minulosti stát za výrazně předraženou cenu budovu bývalého Elitronu v centru Liberce. Cena budovy měla být úmyslně navýšena o 36 milionů a stát dnes bude chtít své peníze zpátky. Kvůli předražení se zastavily i evropské dotace. Budovu koupil v roce 2012 Úřad práce od společnosti patřící do holdingu S group (Syner).

 

Ministryně Marksová-Tominová (ČSSD) pro zpravodajskou relaci TV Nova uvedla, že „objekt byl zakoupen zřejmě o asi 36 milionů dráž, než by to odpovídalo příslušným cenám.“ Potvrdil to znalecký posudek, který si ministerstvo nechalo zpracovat. Na základě potvrzení předražené ceny byly pravděpodobně i zavřeny kanály evropských fondů, které měly zaplatit rekonstrukci budovy.

Stát se s tím nehodlá smířit a vyzve společnost Elite Office Park patří firmě S group holding, aby buď částku 36 milionů vrátila, nebo bude usilovat o navrácení objektu ze státních rukou zpět firmě. Jako první informaci přinesla liberecká MF Dnes.

Stát budovu koupil v roce 2012. Ministrem práce a sociálních věcí byl tehdy předseda liberecké organizace TOP 09 Jaromír Drábek.

Na případ upozornil web www.nasliberec.cz již v minulosti.

V roce 2004 proběhla v budově Elitronu na libereckém Perštýně dražba majetku společnosti Elitron Liberec a.s., na jejíž majetek byl o sedm let vyhlášen konkurs krajským soudem. Budovu, kde dražba probíhala, vydražil Josef Janíček z Uherského Brodu za 31 milionů korun.

Budova Elitronu byla v roce 2005 vložena do základního kapitálu nově vzniklé společnosti Elitextron se sedmnácti kmenovými akciemi na jméno v listinné podobě o jmenovité hodnotě  300 000 korun českých.

Už v roce 2006 se stala vlastníkem šestnácti ze sedmnácti akcií firmy Elitextron firma Syner, která se tak stala novým majitelem společnosti i budovy. Společnost samotná byla přejmenována na Elite Office Park. Budova byla pronajímána, fungovala zde například jídelna nebo obchod s elektronikou, k výraznějším investicím ale nedošlo.

Elite Office Park navíc získal i budovu v těsném sousedství Elitronu, vertikálně na něj navazující dnešní S tower.  Zde Elite Office Park pronajímá státu prostory pro Úřad práce, který předtím sídlil jen několik metrů odtud. Důvodem pronájmu nových prostor byl údajně nevyhovující až havarijní stav budovy, nicméně budova stará státu slouží dál, sídlí zde útvary Policie české republiky, aniž by prošla rekonstrukcí. Stát zaplatil společnosti Elite Office Park za pronájem části S tower, kde má rovněž i sídlo S group holding (Syner), mezi lety 2008-2013 44 milionů korun.

Za Jaromíra Drábka bylo rozhodnuto, že stát potřebuje, znovu, vlastní prostory pro Úřad práce. Ačkoliv například vlastní v centru Liberce u nádraží velikou a dlouhodobě nevyužitou budovu Skloexportu, bylo schváleno, že Úřad práce bude v Elitronu, který skrze Elite Office Park patří firmě S group holding. V roce 2012 tedy stát koupil od Elite Office Park budovu Elitronu v současném stavu za 101 milionů korun, tedy přesně o 70 milionů korun více, než byla předtím prodána o několik let dříve. Nákup byl částečně hrazen z prostředků Evropské unie.

Na budovu Elitronu byla navíc schválena veřejná zakázka, která měla zajistit její rekonstrukci. Ta se nyní pravděpodobně, kvůli předražené ceně realizovat nebude. Vzniknout měly  moderní kapacitní prostory pro 135 zaměstnanců úřadu práce a pro 50 pracovníků Národního koordinačního centra veřejné služby. Výše zakázky byla zatím stanovena na 168 milionů korun, které mají opět zajistit fondy Evropské unie. Hotová měla být již v roce 2015.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;