Starostové uzavírají koalice s ANO. Obviňují z toho ostatní

Letošní nové volební období v Libereckém kraji začíná kuriózně. Starostové se napříč Libereckým krajem spojují se svým mediálně největším nepřítelem – hnutím ANO Andreje Babiše. Přestože na „efektu Antibabiš“ mají postavenu značnou část své voličské podpory. V Liberci tak z vytvoření koalice obviňují opozici.

STAN/Starostové pro LK se s ANO dohodlo na koalici v Liberci, v České Lípě se ANO spojilo s místním hnutím Starostů Živá Lípa a v Semilech dlouholetá starostka ze STAN/Starostů pro LK Lena Mlejnková vyjednala podporu ze strany ANO a jeho účast na koaliční vládě.

Přitom jsou to právě STAN/Starostové, kteří se staví do role hráze proti Babišovu hnutí. V Liberci se například městskou zastupitelkou za Starosty stala krajská zastupitelka Anna Provazníková, která byla mluvčí Milionu chvilek pro demokracii.

Milion chvilek pro demokracii před parlamentními volbami svolával i v Liberci hlasité demonstrace, kde kritizoval korupční kauzy a komunistickou minulost tehdejšího premiéra Andreje Babiše. Korupční kauzy a komunistická minulost čelných libereckých Starostů ale zdejším „chvilkařům“ nikdy nevadila. Dnes se dokonce v barvách Starostů spojují s ANO do koalic.

Na to ale ne všichni voliči Starostů reagují pozitivně. „Za poslední rok přece každý mohl vidět, že to je ve své podstatě protistátní organizace (míněno ANO-pozn. red.). Babiš nevynechá příležitost, aby hodil vládě klacek pod nohy. Jemu vůbec nejde o politiku. To by nehrál v Jihlavě divadlo, ale podpořil by své kandidáty tam, kde to mělo smysl. Určitě jste také četl další reakce na tu koalici. Lidem se to nelíbí. Otázka, co jsou ochotni udělat pro to, aby té koalici zabránili?“ myslí si fanoušek Starostů Petr Praus na sociálních sítích.

Hejtman a šéf STAN/Starostů pro LK Martin Půta má na vytvoření liberecké koalice jeho Starostů s ANO jednoduchou odpověď: Může za to opozice.

„Chtěli jsme stejně jako ve vedení Libereckého kraje vládnout bez ANO. Jenže pro část LOL! jsou Starostové třídní nepřítel a pro část ODS byl nepřijatelný Jaroslav Zámečník jako primátor. Chtěli nás obejít, smutný přîběh. Vyhráli jsme volby, odpovědnosti za fungování Liberce se vzdát nechceme,“ vysvětlil své postoje hejtman Libereckého kraje.

Podle kuloárních informací je ale věc prostší. Vedle toho, že po volbách jednala téměř každá strana s každou - a STAN/Starostové pro LK jednali i s SPD, což ostatní odmítali, hraje v povolebním vyjednávání významnou roli další moment.

Půta, který má neoddiskutovatelný vliv v Liberci, kde sice nebyl zvolen, ale zdejší Starostové jsou k němu v submisivním postavení, dohodl koalici s ANO. Podle kuloárních zdrojů by zatím by mohla být nabídka opětovná koalice s ANO po krajských volbách za dva roky. Podle dalších zdrojů z ANO se také politici z Babišova hnutí obávali zavření finančních kohoutků z Libereckého kraje, který od státu čerpá daleko větší prostředky než Liberec a v případě, že by u moci v Liberci nebyli Půtovi Starostové, tak by takový scénář pro město pod Ještědem hrozil.

Půtův argument odmítá volební lídr LOL! Jaromír Baxa. „Pro malou stranu, navíc lokální, je koalice s velkým partnerem vždycky větší risk než pro stranu velkou. Úspěchy si obvykle připíše hlavně strana, která má primátora, neúspěchy se na menšího partnera snadno hodí. Zrovna vrcholní představitelé SLK jsou v házení viny na jiné experti, jak na kraji, tak na městě,“ uvedl Baxa v reakci na zdůvodňování vzniku koalice STAN/Starostové pro LK a ANO.

Přidat komentář (9 Komentářů)
Liberec-magistrát

Liberečtí politici (zejména bývalé vedení radnice pod primátorkou Martinou Rosenbergovou) se rádi chlubí, jak změnili fungování zdejšího magistrátu. Je spuštěn (nepříliš funkční) protikorupční portál, zveřejňují se materiály jednání rady, byl přijat protikorupční specialista (který nepřišel na žádná pochybení), jednání zastupitelstva je online. Jenže, jak to bývá, realita se s politickými proklamacemi moc nerýmuje.

 

Jak je tomu, když se občan konkrétních informací domáhá, jsme na našem webu již informovali. Městská firma LIS, v orgánech zastoupená tehdy vládnoucími politiky (SLK, ODS),  prohrála soudní spor s Petrem Červou, když opakovaně odmítala zveřejnit informace, na které měl právo.

Smutné je, že v této praxi pokračuje město Liberec i za nového vedení, kdy na radnici vládne koalice Změny pro Liberec a ANO. Úředníci pod tajemníkem libereckého magistrátu Jindřichem Fadrhoncem (jmenován za vlády ČSSD, SLK/LO, VV a USZ) odmítá odpovědět na tak triviální dotazy, jako od kdy do kdy kdo pro magistrát pracoval.

Odpověď, proč tomu tak je, může být v tom, že oni bývalí úředníci, kteří dnes pro magistrát pracují jako najímaní soukromníci, stojí za organizovaným zadáváním veřejných zakázek ve městě, a to často zakázek velice problematických.
Ještě za bývalého vedení radnice (na podzim roku 2014) jsme se na magistrát obrátili s dotazem, kdy jsme vůbec nečekali, že by s jeho odpovězením měl být nějaký problém. Chtěli jsme vědět, od kdy do kdy a v jakých funkcích, pro liberecký magistrát pracovali dnešní majitelé firem Compet Consult a Investing CZ. Ale ouha. Odpověď byla zamítnuta, prý jde o informace příliš soukromé povahy.

Tyto firmy mají leccos společného. Nejenže oba bývalí úředníci, než šli do soukromého sektoru, pracovali na magistrátě, ale dodnes pro město, často až automaticky, pracují pro Liberec v rámci outsourcingu. Jedna firma (Compet consult) pro město zpracovává výběrová řízení, druhá pak stavební zakázky kontroluje (Investing CZ).

Že na základě takovéto spolupráce vyhrávají firmy jako Syner, je asi zbytečné zdůrazňovat. Klasický je například příklad lázní. Zakázku na oko vyhrála Chládek a Tintěra, stavěl ji Syner (o čemž kontrolor město nějak zapomněl informovat), výběrové řízení, za které má nyní město platit sedmimilionovou pokutu, zpracovávala Compet consult.

A takových příkladů je více, až to vypadá na promyšlený systém. Ale magistrát se brání, seč může, aby se informace dostaly ven. Taky promyšleně a systémově. Přitom existují judikáty, které obcím nařizují zveřejňovat daleko „soukromější“ informace (jako například výši platu), než jaké jsme chtěli znát my.

Nemá ale cenu zahazovat flintu do žita. Proti odmítnutí naší žádosti jsme se odvolali a budeme čekat, jak rozhodne nadřazená, krajská, instance. Jsme připraveni jít i k soudu, protože jsme, po konzultaci s právníky, přesvědčeni o oprávněnosti našich nároků i o tom, že magistrát případný soudní spor musí prohrát.

Rukavice je zvednutá, ovšem bude také záležet na nové politické reprezentaci, zda se bude chovat jako její předchůdci či jejich spolustraníci na kraji. Tedy tak, že o transparentnosti úřadu se bude co nejvíce mluvit, ale jen do prvního konkrétního problému.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;