Od současné vlády se Liberec pomoci nedočká, primátor zve ministra

Město pod Ještědem dostává od státu o stovky milionů korun méně než například Plzeň. Tématu, které zvedlo bývalé vedení města Liberec, se chce dál věnovat i to současné. Zatím od vlády ale zní, ať s ničím nepočítá. Liberec se přitom dlouhodobě potýká se zoufalým nedostatkem financí.

Rada města Liberce v čele s primátorem Jaroslavem Zámečníkem (Starostové pro Liberecký kraj) neskrývá své rozladění ze současné vlády kvůli tomu, že nechce řešit takzvané rozpočtové určení daní (RUD), které je vůči Liberci krajně nespravedlivé. Zámečník proto pozval ministra do Liberce, aby s ním tuto situaci konzultoval.

„Já jsem na konci roku slýchával, že v programovém prohlášení vlády bude řešena otázka rozpočtového opatření daní, a tedy spravedlivějšího financování města Liberce, tak bohužel podle prohlášení vlády i vyjádření pana ministra Zbyňka Stanjury se v tomto volebním období zřejmě, pokud my sami nic nepodnikneme, zřejmě asi nic nestane,“ popsal své zklamání primátor Zámečník. „Pan ministr Stanjura současný systém považuje za vyvážený a spravedlivý,“ dodal Jaroslav Zámečník.

Města a obce dostávají ze státního rozpočtu 80 % veškerých svých příjmů právě na základě RUD. Pouze 20 % získávají z dotací, poplatků a daně z nemovitosti. Na základě koeficientu ovšem některá krajská města získávají od státu méně peněz než ostatní srovnatelná města. To je i případ Liberce.

Zatímco například Plzeň, která je větší než Liberec jen o 60 tisíc obyvatel, dostává od státu kolem pěti miliard korun ročně, Liberec se v roce 2022 bude muset spokojit s částkou 1,67 miliard. Přitom Liberec zajišťuje služby v obdobném rozsahu jako Brno, Ostrava i Plzeň včetně městské dopravy, divadel, bazénu, velkých sportovišť a donedávna i zoologické a botanické zahrady.

Ale nejde jen o to. Liberec, který tvoří celou čtvrtinu Libereckého kraje, také plní přirozenou roli metropole, kam se stahují lidé za prací nebo studiem. „Podle studie z roku 2019, nazvané Analýza center městských aglomerací vůči RUD, město Liberec na dojíždějících pracovnících, studentech a turistech doplácí navíc 250 milionů korun,“ vypočítává Zámečník.

„Dokud se přepočet nezmění, budeme ve srovnání s ostatními podobně velkými městy dál finančně znevýhodněni. Liberečané přitom kvůli tomu přicházejí ročně o stovky milionů korun,“ tvrdí primátor Jaroslav Zámečník s tím, že v uplynulých letech vedení Liberce na tento fakt opakovaně upozorňovalo i bývalého premiéra a jeho ministryni financí.

Podle Zámečníka by Liberec měl dostávat od státu výrazně víc. „Pokud by byl současný koeficient RUD spravedlivý ke všem obcím bez rozdílu, bude náš roční rozpočet nikoliv 2,5, ale cca 3,5 miliardy,“ vysvětluje Jaroslav Zámečník.

Ačkoliv RUD bylo silné téma v říjnových parlamentních volbách, současná vláda tedy vzkazuje Liberci, ať na více peněz zapomene. Systém zůstane zachován. Na to upozorňuje i opozice, která připomíná, že Starostové jsou členy současné vlády.

„Člověk se musí ptát, na co vlastně hnutí Starostů poslalo lidi do parlamentu. Jejich vlajkovou lodí v programu je právě dobré fungování obcí a jejich férové financování. Přitom stačil měsíc ve vládě a jejich sliby na toto téma se hroutí jak domeček z karet,“ argumentuje opoziční liberecký zastupitel Jindřich Felcman ze Změny pro Liberec/Zelených.

 

Přidat komentář (5 Komentářů)
Liberec-magistrát

Liberečtí politici (zejména bývalé vedení radnice pod primátorkou Martinou Rosenbergovou) se rádi chlubí, jak změnili fungování zdejšího magistrátu. Je spuštěn (nepříliš funkční) protikorupční portál, zveřejňují se materiály jednání rady, byl přijat protikorupční specialista (který nepřišel na žádná pochybení), jednání zastupitelstva je online. Jenže, jak to bývá, realita se s politickými proklamacemi moc nerýmuje.

 

Jak je tomu, když se občan konkrétních informací domáhá, jsme na našem webu již informovali. Městská firma LIS, v orgánech zastoupená tehdy vládnoucími politiky (SLK, ODS),  prohrála soudní spor s Petrem Červou, když opakovaně odmítala zveřejnit informace, na které měl právo.

Smutné je, že v této praxi pokračuje město Liberec i za nového vedení, kdy na radnici vládne koalice Změny pro Liberec a ANO. Úředníci pod tajemníkem libereckého magistrátu Jindřichem Fadrhoncem (jmenován za vlády ČSSD, SLK/LO, VV a USZ) odmítá odpovědět na tak triviální dotazy, jako od kdy do kdy kdo pro magistrát pracoval.

Odpověď, proč tomu tak je, může být v tom, že oni bývalí úředníci, kteří dnes pro magistrát pracují jako najímaní soukromníci, stojí za organizovaným zadáváním veřejných zakázek ve městě, a to často zakázek velice problematických.
Ještě za bývalého vedení radnice (na podzim roku 2014) jsme se na magistrát obrátili s dotazem, kdy jsme vůbec nečekali, že by s jeho odpovězením měl být nějaký problém. Chtěli jsme vědět, od kdy do kdy a v jakých funkcích, pro liberecký magistrát pracovali dnešní majitelé firem Compet Consult a Investing CZ. Ale ouha. Odpověď byla zamítnuta, prý jde o informace příliš soukromé povahy.

Tyto firmy mají leccos společného. Nejenže oba bývalí úředníci, než šli do soukromého sektoru, pracovali na magistrátě, ale dodnes pro město, často až automaticky, pracují pro Liberec v rámci outsourcingu. Jedna firma (Compet consult) pro město zpracovává výběrová řízení, druhá pak stavební zakázky kontroluje (Investing CZ).

Že na základě takovéto spolupráce vyhrávají firmy jako Syner, je asi zbytečné zdůrazňovat. Klasický je například příklad lázní. Zakázku na oko vyhrála Chládek a Tintěra, stavěl ji Syner (o čemž kontrolor město nějak zapomněl informovat), výběrové řízení, za které má nyní město platit sedmimilionovou pokutu, zpracovávala Compet consult.

A takových příkladů je více, až to vypadá na promyšlený systém. Ale magistrát se brání, seč může, aby se informace dostaly ven. Taky promyšleně a systémově. Přitom existují judikáty, které obcím nařizují zveřejňovat daleko „soukromější“ informace (jako například výši platu), než jaké jsme chtěli znát my.

Nemá ale cenu zahazovat flintu do žita. Proti odmítnutí naší žádosti jsme se odvolali a budeme čekat, jak rozhodne nadřazená, krajská, instance. Jsme připraveni jít i k soudu, protože jsme, po konzultaci s právníky, přesvědčeni o oprávněnosti našich nároků i o tom, že magistrát případný soudní spor musí prohrát.

Rukavice je zvednutá, ovšem bude také záležet na nové politické reprezentaci, zda se bude chovat jako její předchůdci či jejich spolustraníci na kraji. Tedy tak, že o transparentnosti úřadu se bude co nejvíce mluvit, ale jen do prvního konkrétního problému.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;