70 let od justiční vraždy Liberečana Ludvíka Frejky

Třetího prosince uběhne 70 let od justiční vraždy Ludvíka Frejky. Ten se narodil v Liberci jako Ludwig Freund a byl významným politikem KSČ. V roce 1952 se stal obětí stalinského teroru a byl odsouzen v politickém procesu s Rudolfem Slánským.

Freundovi byli liberecká židovská, německy mluvící a plně kulturně asimilovaná rodina. Do ní se v lednu 1904 narodil syn Ludwig. Chlapec vynikal inteligencí, ale také zájmem o politiku. Již ve svých patnácti letech vstoupil do organizace sociálně demokratické mládeže. Když byla v roce 1921 v Liberci, založena KSČ, jako první v českých zemích, mladý Ludwig Freund do ní vstoupil necelý rok nato.

Ludwig Freund se již od mládí zajímal o ekonomii. Po maturitě na libereckém gymnáziu ji odjel studovat do Berlína i do Londýna. Studium ekonomie jeho marxistické přesvědčení jen prohloubilo. Skrze své vzdělání a mezinárodní rozhled se mu dostalo také uznání uvnitř stranických sktruktur, v nichž od druhé poloviny 20. let působil. Pracoval například jako redaktor levicového deníku Rote Fahne.

Jakožto sudetský Němec se coby komunista angažoval zejména na českém severu. A to nejen na Liberecku, ale i v dalších, převážně německých městech, jako byly Chomutov, Most nebo Teplice. Ve třicátých letech vystupoval proti hospodářské krizi a nastupujícímu fašismu, který našel úrodnou půdu zejména u sudetoněmeckého obyvatelstva.

Po Mnichovské dohodě Ludwig Freund odešel do Velké Británie, kde pracoval jako redaktor rakouského Zeitspiegel a sudetoněmeckého časopisu Einheit. Když propukla válka, byl Freund jako komunista a zároveň příslušník nepřátelského národa držen v internaci. Tu ukončilo až napadení Sovětského svazu Německem, které bylo zároveň koncem spojenectví nacistického Německa a SSSR. Ludwig Freund pak pracoval jako ekonomický poradce komunistických členů Státní rady – orgánu československého exilu v Londýně. Dál publikoval, psal například do komunistických novin Daily Worker. V Británii kolem sebe vytvořil skupinku levicových ekonomů, nikoliv jen komunistických, patřili do ní sociální demokraté z Československa, ale například i ekonomové z Labour party.

V roce 1942 spoluzaložil Jednotný výbor sudetoněmeckých antifašistů ve Velké Británii. Zpočátku odmítal plán na vyhnání německé menšiny z Československa. Později se ale podrobil názoru komunistické strany, která vysídlení Němců naopak prosazovala. Po konci války a návratu do Československa přijal Ludwig Freund české občanství a změnil si jméno na Ludvík Frejka.

V následujících letech působil ve stranických a vládních orgánech jako ekonomický expert, po únorovém puči v roce 1948 působil jako hlavní ekonomický poradce Klementa Gottwalda. Historiky je označován jako "architekt první dvouletky a pětiletky". Zároveň byl ale tím, který kritizoval neustálé změny, které zejména pětiletku provázely a které taky byly příčinou nemalých hospodářských problémů.

V roce 1952 byl v souvislosti s procesem s Rudolfem Slánským zatčen a spolu s dalšími deseti předními komunisty odsouzen k trestu smrti. Do tohoto vykonstruovaného procesu byl zařazen pro svůj židovský původ a také kvůli působení v Londýně a jeho stykům se sociální demokracií i jinými částmi levicového spektra politiky napříč tehdejší Evropou. Mrazivým svědectvím stalinistických procesů je nejen dodnes zachovaná Frejkova výpověď, kde se přiznává k naučeným absurditám, ale i skutečnost, že jeho smrt požadovali jeho druhá žena i jeho v té době zhruba dvacetiletý syn.

Popraven byl 3. prosince 1952. O 11 let později byl právně i stranicky plně rehabilitován. V dubnu 1968 mu byl udělen Řád republiky in memoriam.

Přidat komentář (5 Komentářů)
Václav Horáček-TOP 09

„Otevřeně a slušně to jde“ - takové heslo zvolila TOP 09, která kandiduje s podporou Starostů pro Liberecký kraj na severu České země a které mají představit zejména dva lídři – do nedávna poslanci se zkušeností starostů, Jan Farský ze Semil a Václav Horáček z Železného Brodu. Nicméně alespoň u druhého jmenovaného to s tou otevřeností nebude tak horké.

 

Někdy zjara tohoto roku jsme se dozvěděli, že panu poslanci Václavu Horáčkovi dělá asistenta firemní žurnalista společnosti Syner a PR pracovník liberecké ODS a Jiřího Kittnera Zdeněk Soudný. Ten  na Liberecko přišel s Kateřinou Neumannovou během nechvalně proslaveného MS v lyžování 2009. Později se dal do služeb místní ODS a současně s tím i zdejšího lobbistického syndikátu kolem stavebního gigantu Syner.

A protože média firmy Syner (Genus TV, Týden v LK), Zdeňka Soudného nevyjímaje,  používají nezřídka ke své práci manipulace a lži, zajímalo nás, zda se bude podílet i na kampani pro znovuzvolení Václava Horáčka do Poslanecké sněmovny. Ostatně není to prvně, kdy Zdeněk Soudný pro kandidáta TOP 09 (byť nepřímo formou brožury krajské nemocnice) pracoval. Jednalo se o někdejšího ředitele Krajské nemocnice Liberec Ludka Nečesaného, který v roce 2010 kandidoval na primátora za TOP 09. Nečesaný měl zároveň v té době k vrcholným představitelům liberecké ODS a Syneru velice blízko.

Ale ouha. Zatímco na stránkách pana poslance Zdeněk Soudný ještě na jaře tohoto roku jako asistent figuroval, na konci léta již tomu tak nebylo (ostatní pracovníci zde kontakty uvedeny měli). Když už bylo jasné, že předčasné volby budou koncem října, jsme se tedy obrátili na Zdeňka Soudného s dotazem, jak to je či bylo s jeho angažmá pro Václava Horáčka? Odpověď žádná. To nepřekvapilo.

Stejnou otázku jsme ale položili i panu bývalému poslanci Horáčkovi, a to opakovaně. Odpověď žádná. Ptali jsme se i dalších dvou zaměstnankyň exposlance Václava Horáčka, každé zvlášť, rovněž opakovaně. Odpověď žádná. Během dlouhých šesti týdnů snad deset pokusů o získání odpovědi na jednoduchou otázku. Bez výsledku. Ale možná toto je ta proklamovaná slušnost a otevřenost.

Liberečtí kandidáti za TOP 09/Starosty se snaží postavit kampaň na starostenské zkušenosti, de facto na tom, že jsou jiná TOP 09 než TOP 09 Miroslava Kalouska, letadel Casa nebo i místního Jaromíra Drábka, který byl vlastní krajskou buňkou po sérii skandálů pro jistotu před volbami uklizen z postu krajského předsedy. Z části možná zaslouženě a právem, ale těžko říci ale, zda jim takové postoje, které volí minimálně bývalý poslanec Václav Horáček, v této snaze pomůžou.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;