Jablonecká radnice slaví výročí a zve na prohlídky

Jako je liberecká radnice jedním ze symbolů města pod Ještědem, neméně monumentální radnice je i v sousedním Jablonci nad Nisou. Je o pár desítek let mladší než ta liberecká, ale i tak jí je v těchto dnech již 90 let. Město proto chystá prohlídky tohoto funkcionalistického skvostu pro veřejnost a ty jistě budou stát za vidění.

Zatímco v Liberci hrál v 19. století hlavní roli textil, v Jablonci to bylo sklo. Největší konjunktura přišla až s lety po první světové válce a jeden čas to dokonce vypadalo, že Jablonec nad Nisou přeroste svým významem a počtem obyvatel i sousední Liberec. Aby ne, z pětitisícového městečka na úpatí hor rostlo sklářské centrum staré monarchie a později i mladé republiky se skoro 40 tisíci lidmi. A takový význam si vyloženě říkal o novou budovu radnice, která by do světa hlásala bohatství a slávu skleněného města v Jizerských horách.

Jablonecká radnice byla nejvýznamnější stavbou libereckého architekta Karla Wintera, ten s ní strávil pět let života. Stavba probíhala v letech 1931-1933. Podrobné plány, návrhy interiérů a vybavení architekt zpracovával v průběhu realizace a vytvořil celkem 1000 výkresů. Interiéry včetně vybavení navrhl architekt Winter v duchu meziválečné moderní architektury, do níž se promítly vlivy konstruktivismu a funkcionalismu.

Vítězný projekt byl tehdy vybrán z úctyhodných 177 došlých návrhů. Výrazná hranolová věž (51 m vysoká) s hodinami se stala dominantou čtyřpatrové funkcionalistické stavby. Za jasného počasí je z ní vidět Ještědský hřbet, Jizerské hory, Černostudniční hřeben, Císařský kámen nebo Petřín. Součástí reprezentativní budovy jablonecké radnice bylo a stále je i velkolepě pojaté funkcionalistické kino, tehdy druhé největší v Československu a jedno z nejmodernějších. 

Winterův projekt prošel v průběhu soutěže a následné realizace řadou úprav, které dokumentuje rozsáhlý konvolut plánů a studií, uchovávaný ve stavebním archivu města. Architektonické řešení radnice je ovlivněno moderním purismem, nicméně s nepřehlédnutelnými tradicionalistickými prvky. Podobu stavby inspirovala koncepce gotických a renesančních italských radnic, které Winter poznal během své studijní cesty po Itálii. Polyfunkční objekt, který ve svých útrobách pojal jak sídlo samosprávy, tak i provoz společenských zařízení, mj. kavárny, zmíněného kina či restaurace, tak může být zdárným příkladem dnešním administrativním budovám.

Nejreprezentativnějším prostorem byl slavnostní zasedací sál, prostupující druhým a třetím podlažím jižního křídla a vybavený stylovým nábytkem a galerií pro návštěvníky. Horizontálně je sál členěn pásy v omítce, zakončenými geometrickým vzorem, tvořícím pendant mohutnému čelnímu reliéfu s motivy jabloneckého průmyslu, společnému dílu Karla Wintera a Franze Huba. Mezi architektonicky nejzajímavější a nejpůsobivější části interiéru patřily doplňkové komerční prostory – vinárna, restaurace, kavárna, které po roce 1945 bohužel zanikly. Navzdory tomu si radnice dodnes zachovala řadu původních dispozičních celků, jednotlivých prvků a detailů i technických kuriozit v čele se stále funkčním oběžným výtahem.

K výročí otevření jablonecké radnice přichystalo vedení města zajímavé prohlídky, které návštěvníkům umožní podívat se do míst, která jinak zůstávají veřejnosti skryta. První prohlídka bude 1. února 2023 a už nyní je možné si na ni zajistit vstupenky v předprodeji.

Vstupenky na prohlídku radničních interiérů si zájemci mohou zajistit trojím způsobem. Buď přes web společnosti Kultura Jablonec nebo prostřednictvím portálu E-vstupenka, třetí možností pak je recepce Eurocentra.

Přidat komentář (0 Komentářů)
refendum-Liberec

Organizátorům petice za referendum o prodeji městského majetku v Liberci se podařilo získat dostatek platných podpisů proto, aby bylo první liberecké referendum vyhlášeno. Nyní jen stačí, aby tento měsíc referendum vyhlásilo liberecké zastupitelstvo, s čímž by, díky platným zákonům, neměl být problém.

Občané Liberce tak poprvé v historii dostanou příležitost aktivně rozhodnout o klíčových krocích městského hospodářství.

Návrh přípravného výboru, v jehož čele stojí exprimátor Liberce Jan Korytář, obsahuje celkem 8235 platných podpisů. To je o 174 víc, než bylo potřeba, a proto už nic nebrání vyhlášení referenda. Organizátoři petice sice na konci dubna předložili magistrátu archy s 9754 podpisy, téměř čtvrtina z nich ale byla neplatná. Organizátoři přípravného ale znovu zapojili své síly a sebrali dalších téměř tisíc podpisů.

S myšlenkou referenda přišla skupina občanských aktivistů, kteří své síly spojili se zastupiteli Změny pro Liberec. Důvodem byl avizovaný záměr současného vedení radnice, a to prodat městské letiště v Ostašově a Technické služby města Liberce. O letiště projevila zájem firma s účelově utajenou majetkovou strukturou.

V minulosti (okolo roku 2005) město prodalo sousední pozemky tehdy dceřiné společnosti firmy Syner, Investorsko inženýrské a.s. za velice nízkou cenu (150 Kč na metr čtvereční). Ta je za investovala (podle vlastního vyjádření zhruba 300 Kč na metr čtvereční) a posléze prodával za ceny několikanásobně vyšší (například 3000 korun za metr čtvereční) dalším zájemcům. Zisk Investorsko inženýrské se tak pohyboval ve stovkách milionů korun.

Odpor občanských aktivistů a zastupitelů Změny pro Liberec vyvolal i záměr prodat Technické služby města Liberce. Outsourcing či přímo privatizace veřejných služeb je i podle odborníků (například Transparency International) častým místem pro korupční jednání i pro budoucí problémy samotné obce.

Zmocněnec přípravného výboru Jan Korytář k odvedenému úsilí uvedl: „Jsem rád, že se nám první fáze referenda podařila dotáhnout do vítězného konce. Aby však celé referendum dopadlo úspěšně, čeká nás ještě hodně práce.“

Koordinátor místního referenda Jakub Macek k tomu dodal: „Sbírání podpisů bylo náročné. Na závěr jsme jich museli během týdne sehnat 555. Z dodatečných 922 podpisů bylo neplatných 193, takže se můžeme radovat z dobře odvedené práce.“

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;