Jablonecká radnice slaví výročí a zve na prohlídky

Jako je liberecká radnice jedním ze symbolů města pod Ještědem, neméně monumentální radnice je i v sousedním Jablonci nad Nisou. Je o pár desítek let mladší než ta liberecká, ale i tak jí je v těchto dnech již 90 let. Město proto chystá prohlídky tohoto funkcionalistického skvostu pro veřejnost a ty jistě budou stát za vidění.

Zatímco v Liberci hrál v 19. století hlavní roli textil, v Jablonci to bylo sklo. Největší konjunktura přišla až s lety po první světové válce a jeden čas to dokonce vypadalo, že Jablonec nad Nisou přeroste svým významem a počtem obyvatel i sousední Liberec. Aby ne, z pětitisícového městečka na úpatí hor rostlo sklářské centrum staré monarchie a později i mladé republiky se skoro 40 tisíci lidmi. A takový význam si vyloženě říkal o novou budovu radnice, která by do světa hlásala bohatství a slávu skleněného města v Jizerských horách.

Jablonecká radnice byla nejvýznamnější stavbou libereckého architekta Karla Wintera, ten s ní strávil pět let života. Stavba probíhala v letech 1931-1933. Podrobné plány, návrhy interiérů a vybavení architekt zpracovával v průběhu realizace a vytvořil celkem 1000 výkresů. Interiéry včetně vybavení navrhl architekt Winter v duchu meziválečné moderní architektury, do níž se promítly vlivy konstruktivismu a funkcionalismu.

Vítězný projekt byl tehdy vybrán z úctyhodných 177 došlých návrhů. Výrazná hranolová věž (51 m vysoká) s hodinami se stala dominantou čtyřpatrové funkcionalistické stavby. Za jasného počasí je z ní vidět Ještědský hřbet, Jizerské hory, Černostudniční hřeben, Císařský kámen nebo Petřín. Součástí reprezentativní budovy jablonecké radnice bylo a stále je i velkolepě pojaté funkcionalistické kino, tehdy druhé největší v Československu a jedno z nejmodernějších. 

Winterův projekt prošel v průběhu soutěže a následné realizace řadou úprav, které dokumentuje rozsáhlý konvolut plánů a studií, uchovávaný ve stavebním archivu města. Architektonické řešení radnice je ovlivněno moderním purismem, nicméně s nepřehlédnutelnými tradicionalistickými prvky. Podobu stavby inspirovala koncepce gotických a renesančních italských radnic, které Winter poznal během své studijní cesty po Itálii. Polyfunkční objekt, který ve svých útrobách pojal jak sídlo samosprávy, tak i provoz společenských zařízení, mj. kavárny, zmíněného kina či restaurace, tak může být zdárným příkladem dnešním administrativním budovám.

Nejreprezentativnějším prostorem byl slavnostní zasedací sál, prostupující druhým a třetím podlažím jižního křídla a vybavený stylovým nábytkem a galerií pro návštěvníky. Horizontálně je sál členěn pásy v omítce, zakončenými geometrickým vzorem, tvořícím pendant mohutnému čelnímu reliéfu s motivy jabloneckého průmyslu, společnému dílu Karla Wintera a Franze Huba. Mezi architektonicky nejzajímavější a nejpůsobivější části interiéru patřily doplňkové komerční prostory – vinárna, restaurace, kavárna, které po roce 1945 bohužel zanikly. Navzdory tomu si radnice dodnes zachovala řadu původních dispozičních celků, jednotlivých prvků a detailů i technických kuriozit v čele se stále funkčním oběžným výtahem.

K výročí otevření jablonecké radnice přichystalo vedení města zajímavé prohlídky, které návštěvníkům umožní podívat se do míst, která jinak zůstávají veřejnosti skryta. První prohlídka bude 1. února 2023 a už nyní je možné si na ni zajistit vstupenky v předprodeji.

Vstupenky na prohlídku radničních interiérů si zájemci mohou zajistit trojím způsobem. Buď přes web společnosti Kultura Jablonec nebo prostřednictvím portálu E-vstupenka, třetí možností pak je recepce Eurocentra.

Přidat komentář (0 Komentářů)

Přinášíme Vám přehled několika nejdůležitějších kauz, které zásadně ovlivnily jak dnešní rozpočet města, samotnou kvalitu života ve městě nebo „jen“ přihrály do některým politikům či podnikatelům do kapsy buď výhodně nakoupený pozemek nebo smlouvu, která zaručí velmi výhodné podnikání na dalších 20 let.

Pojďme se tedy podívat, jak který zastupitel hlasoval.

Dnes jsme vybrali přehled hlasování, které se dotýkají nejpalčivějších problémů města, a to nejen jak je vnímá naše redakce, ale dlouhodobě i liberecká veřejnost. Patří mezi ně drastická přeměna libereckého centra, ztráta a úbytek veřejné zeleně, podivné a korupcí zavánějící obchody a smlouvy, které město realizovalo nebo samotné zadlužení města, včetně schválení rozpočtu se stomilionovým mankem. Věříme, že i tento náš přehled poslouží libereckým občanům v lepší orientaci ve zdejším politickém dění. Zejména v době, kdy každý bojuje s korupcí a změnu vedení politiky i města často hlásají ti, kteří se o současný stav nejvíce zasloužili.

Šimáčkova prodej

Nevýhodný prodej bloku panelových domů v libereckých Pavlovicích. Rychlé a tiché výběrové řízení, jediný zájemce, který lhal zastupitelstvu, že v objektu chce investovat a provozovat tzv.startovací byty. Nicméně začal byty hned prodávat a po roce tak, bez jakékoliv investice, vydělal přes 10 milionů korun.

Aréna koncese

Město odsouhlasilo pronájem Tipsport arény firmě ze skupiny S group (Syner). Ta má provozovat sportovní stánek, který sama nikoliv levně postavila příštích dvacet let, během kterých má od města vyinkasovat čtvrt miliardy. Smlouvu může město přitom vypovědět, pokud by firma neplnila podmínky, až za neuvěřitelných 10 let. 

Park na Perštýně

Tajemná firma Iberus, u které její jednatel, bývalý zastupitel za ODS Jiří Zeronik, odmítá sdělit komu patří získala původně neprivatizovatelnou plochu veřejné zeleně – park na libereckém Perštýně. Park bude veřejnosti přístupný jen některé hodiny a dny v roce, a to velmi omezeně.

Park na skládce

V Liberci máme hodně rarit, které stojí za to. Jedna z nich má být i park přímo uprostřed průmyslové zóny na bývalé skládce. Rozhodnutí zastupitelstva umožnilo rozšířit průmyslovou zónu Sever na místo ploch zeleně blíže k obytné zástavbě. Náhradou se část pozemků v průmyslové zóně Sever na bývalé skládce ( pro průmyslovou zónu, resp. firmu Investorsko-inženýrská nevyužitelných) změnilo na plochy zeleně, kde by měl údajně vyrůst park.

Perštýn – změna územního plánu

Obrovskou jámu, která hyzdí dolní liberecké centrum, zná asi každý. Její vznik umožnila změna územního plánu, kterou odhlasovalo liberecké zastupitelstvo.

Dluh 100 milionů

Liberecká vládnoucí koalice prosadila rozpočet na letošní rok s mankem 100 milionů korun.Pomohli jí k tomu ovšem i někteří opoziční zastupitelé. Díru v rozpočtu měl zalepit prodej libereckého letiště, které je shodou okolností poblíž průmyslové zóny patřící Investorsko inženýrské. Letiště měl, údajně kvůli letecké vášni koupit podnikatel, který vydělal na realizaci jámě na Perštýně.

Pozemek pro Kalendář Liberecka

Město dlouhé roky finančně podporuje firmu Kalendář Liberecka, jejímž spolumajitelem je bývalý náměstek primátora a poslanec za ODS, Tomáš Hasil. Přinášíme příklad prodeje pozemku z ZOO, který firma kalendář Liberecka získala s 50-ti procentní slevou…

Další zajímavá hlasování zastupitelů najdete na našem webu 5. října

Zároveň se tímto omlouváme za technickou chybu, kvůli které se do tištěného vydání zpravodaje Náš Liberec dostala tabulka hlasování zastupitelů, kde byly některé údaje mylné a nepřesné. V tabulce tištěného zpravodaje mělo být správně uvedeno, tak jako v tomto článku, že v případě prodeje domu v Šimáčkově ulici byl zastupitel Ondřej Červinka (ODS) PRO prodej, nikoliv, že se ZDRŽEL.

V případě změny územního plánu na Perštýně byl zastupitel Jan Mach (KSČM) byl NEPŘÍTOMEN, nikoliv PRO. Zastupitel Jaroslav Morávek (KSČM) byl PRO změnu územního plánu, nikoliv, že se ZDRŽEL.

V otázce prodeje pozemku firmě Kalendář Liberecka s 50-ti procentní slevou, byl zastupitel Pavel Harvánek (SNK ED) NEPŘÍTOMEN a ne PRO, Jiří Šolc (SOS/Liberec občanům) byl PROTI a nikoliv PRO, Petr Šourek (SOS/Liberec občanům) byl NEPŘÍTOMEN a nebyl tedy PROTI.

Tabulka hlasování uvedená v tomto článku je již správně, za technickou chybu, vzniklou při realizaci tištěné verze, se ještě jednou všem omlouváme.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;