Jablonecká radnice slaví výročí a zve na prohlídky

Jako je liberecká radnice jedním ze symbolů města pod Ještědem, neméně monumentální radnice je i v sousedním Jablonci nad Nisou. Je o pár desítek let mladší než ta liberecká, ale i tak jí je v těchto dnech již 90 let. Město proto chystá prohlídky tohoto funkcionalistického skvostu pro veřejnost a ty jistě budou stát za vidění.

Zatímco v Liberci hrál v 19. století hlavní roli textil, v Jablonci to bylo sklo. Největší konjunktura přišla až s lety po první světové válce a jeden čas to dokonce vypadalo, že Jablonec nad Nisou přeroste svým významem a počtem obyvatel i sousední Liberec. Aby ne, z pětitisícového městečka na úpatí hor rostlo sklářské centrum staré monarchie a později i mladé republiky se skoro 40 tisíci lidmi. A takový význam si vyloženě říkal o novou budovu radnice, která by do světa hlásala bohatství a slávu skleněného města v Jizerských horách.

Jablonecká radnice byla nejvýznamnější stavbou libereckého architekta Karla Wintera, ten s ní strávil pět let života. Stavba probíhala v letech 1931-1933. Podrobné plány, návrhy interiérů a vybavení architekt zpracovával v průběhu realizace a vytvořil celkem 1000 výkresů. Interiéry včetně vybavení navrhl architekt Winter v duchu meziválečné moderní architektury, do níž se promítly vlivy konstruktivismu a funkcionalismu.

Vítězný projekt byl tehdy vybrán z úctyhodných 177 došlých návrhů. Výrazná hranolová věž (51 m vysoká) s hodinami se stala dominantou čtyřpatrové funkcionalistické stavby. Za jasného počasí je z ní vidět Ještědský hřbet, Jizerské hory, Černostudniční hřeben, Císařský kámen nebo Petřín. Součástí reprezentativní budovy jablonecké radnice bylo a stále je i velkolepě pojaté funkcionalistické kino, tehdy druhé největší v Československu a jedno z nejmodernějších. 

Winterův projekt prošel v průběhu soutěže a následné realizace řadou úprav, které dokumentuje rozsáhlý konvolut plánů a studií, uchovávaný ve stavebním archivu města. Architektonické řešení radnice je ovlivněno moderním purismem, nicméně s nepřehlédnutelnými tradicionalistickými prvky. Podobu stavby inspirovala koncepce gotických a renesančních italských radnic, které Winter poznal během své studijní cesty po Itálii. Polyfunkční objekt, který ve svých útrobách pojal jak sídlo samosprávy, tak i provoz společenských zařízení, mj. kavárny, zmíněného kina či restaurace, tak může být zdárným příkladem dnešním administrativním budovám.

Nejreprezentativnějším prostorem byl slavnostní zasedací sál, prostupující druhým a třetím podlažím jižního křídla a vybavený stylovým nábytkem a galerií pro návštěvníky. Horizontálně je sál členěn pásy v omítce, zakončenými geometrickým vzorem, tvořícím pendant mohutnému čelnímu reliéfu s motivy jabloneckého průmyslu, společnému dílu Karla Wintera a Franze Huba. Mezi architektonicky nejzajímavější a nejpůsobivější části interiéru patřily doplňkové komerční prostory – vinárna, restaurace, kavárna, které po roce 1945 bohužel zanikly. Navzdory tomu si radnice dodnes zachovala řadu původních dispozičních celků, jednotlivých prvků a detailů i technických kuriozit v čele se stále funkčním oběžným výtahem.

K výročí otevření jablonecké radnice přichystalo vedení města zajímavé prohlídky, které návštěvníkům umožní podívat se do míst, která jinak zůstávají veřejnosti skryta. První prohlídka bude 1. února 2023 a už nyní je možné si na ni zajistit vstupenky v předprodeji.

Vstupenky na prohlídku radničních interiérů si zájemci mohou zajistit trojím způsobem. Buď přes web společnosti Kultura Jablonec nebo prostřednictvím portálu E-vstupenka, třetí možností pak je recepce Eurocentra.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Milan Šír

Opoziční smlouva, kterou si vlivní členové ODS a ČSSD rozdělili Liberec, se postupně naplňuje.

Dalším kamínkem do mozaiky, který ukazuje na to, jak jsou rozdělené v Liberci sféry vlivu, je nástup Milana Šíra do pozice náměstka ředitele Technických služeb města Liberce, které sice patří 100% městu, ale dle dohody mezi ODS a ČSSD se aktuálně nacházejí ve sféře vlivu právě ČSSD.

Milan Šír náměstkem ředitele TSML

Dle informací ověřených přímo na TSML zde začal pracovat od začátku října v pozici náměstka ředitele. Tato pozice přitom v minulosti v TSML neexistovala a byla vytvořena právě za účelem zaměstnání libereckého zastupitele a člena ČSSD Milana Šíra.

Kolegu Šíra znám ze své praxe zastupitele jako nekompetentního politika, bez dostatečného vzdělání a schopností , který by dle mého názoru nemohl uspět v žádném výběrovém řízení na podobnou pozici v soukromém podniku, jedná se tedy o klasickou trafiku, kdy se liberecká ČSSD opět postarala o to, aby jeden z jejich členů náhodou nemusel nastoupit do práce jako většina občanů.

Opoziční smlouva se naplňuje

O tom, že je pro Milana Šíra potřeba toto místo vytvořit opakovaně hovořil během povolebních vyjednávání již před rokem krajský předseda ČSSD Robert Dušek (ten se aktuálně proslavil svou rolí v korupční aféře policejního šéfa Dvořáka). Myslím, že i toto je jeden z důvodů mého odvolání z pozice předsedy představenstva TSML.

To, že je Milan Šír nekompetentní, tvrdím na základě několikaleté zkušenosti, kdy jsem mohl jako opoziční zastupitel sledovat jeho “výkony“ v pozici náměstka pro životní prostředí a bezpečnost a také např. na základě posledního jednání zastupitelstva, kdy pan Šír projevil opět zcela základní neznalost klíčového dokumentu pro práci zastupitele, kterým je zákon o obcích.

Koalice ukázala pravou tvář

Tímto krokem ztratila stávající koalice jakékoli v morální právo dále zvyšovat daně, snižovat platy zaměstnancům radnice či odměny členům komisí a výborů a chtít po městských společnostech další úspory. Instalace pana Šíra do funkce náměstka ředitele TSML ukazuje, jak hluboko klesla úroveň liberecké politiky, kde jde v zásadě jen o kšefty a dobře placená místa.

Snad tato „kauza“ otevře oči alespoň některým slušnějším zastupitelům, a to například z řad ODS, která svými hlasy drží stávající koalici vedenou ČSSD u moci a nebo některým zastupitelům Liberce občanům, VV a USZ, kteří se na frašce zvané menšinová koalice také podílejí. O tom, jak ČSSD přebírá kontrolu nad TSML jsme psali již v červenci.

Pokud by se někdo chtěl zeptat přímo pana náměstka ředitele Milana Šíra, na čem právě pracuje, zde je kontakt do TSML 482 410 111 či přímo k panu náměstkovi - 482 410 367.

Jan Korytář, městský zastupitel za Změnu pro Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;