Město bude opět zdražovat odpady. I přes rekordní příjmy od státu

Vedení města souhlasilo s návrhem na zvýšení ročního poplatku za odpady od příštího roku o 120 korun na domácnost. V Liberci se přitom poplatek za odpady poměrně drasticky zvedl již předloni. Důvodem aktuálního zdražení jsou vyšší ceny energií. Liberec má ale zároveň letos rekordní příjmy financí od státu.

Důvodem aktuální zdražení odpadů je podle koalice STAN/SLK, ANO, ODS a Pirátů zdražení služeb společnosti FCC, která pro město svoz odpadu zařizuje. Ta městu oznámila, že vzhledem k inflaci a vyšším cenám energií musí v roce 2023 zdražit zhruba o 14%. Rada města proto předložila na příští jednání zastupitelstva návrh na úpravu poplatku za tuto službu ze 720 Kč na 840 Kč ročně. Rozhodnout o tom ale musejí příští čtvrtek zastupitelé.

Zatímco letos Liberec zaplatí za svoz a likvidaci komunálního odpadu zhruba 136 milionů, odhadovaná cena na rok 2023 činí 155 milionů. Od občanů Liberec vybere zhruba 64 milionů, zbytek platí z rozpočtu, který je zase plněn státní kasou z daní.

"Rozhodně nechceme a nebudeme snižovat úroveň a kvalitu služby, kterou v rámci svozu a likvidace odpadů Liberečanům zajišťujeme. Naopak,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník (STAN/SLK). „Pořádek a bezpečnost v Liberci jsou pro nás dlouhodobě důležité priority a město je významně finančně podporuje,“ dodává primátor  Zámečník.

Koalice v de facto stejném složení (až na dva Piráty) ale odpady zvedala poměrně nedávno. V roce 2020 se zvedly ze 490 Kč na současných 720 Kč. Jednalo se o poměrně razantní zdražení, které ale přišlo po téměř patnácti letech. 

Město Liberec má rovněž letos rekordní příjmy ze státního rozpočtu. Liberec počítá pro příští rok s výrazně vyššími příjmy než letos, přesáhnout by měly 2,74 miliardy korun. Pro letošní rok je zastupitelé schválili ve výši téměř 2,28 miliardy korun.

Daně jsou pro rozpočet města rovněž zásadní, tvoří skoro tři čtvrtiny jeho příjmů. Při schvalování rozpočtu liberečtí zastupitelé očekávali, že letošní daňové příjmy města dosáhnou 1,586 miliardy korun. Dnes se ale již očekává, že do konce roku se dostanou na 1,9 miliardy a v návrhu rozpočtu pro příští rok město počítá se sumou 2,014 miliardy.

Jak upozornil Náš Liberec, podobnou cestou zdražování pro lidi se vydal i Liberecký kraj. Ten bude rovněž hospodařit s nebývale vysokými prostředky. Rozpočet, který byl v listopadu schválen, počítá s bezmála pěti miliardami korun příjmů a výdajů. To je o miliardu více než loni. Priority kraje jsou ale velké investiční akce a stavební zakázky. Navzdory tomu se vedení kraje (koalice STAN/SLK, ODS a Pirátů) opět rozhodla zdražit lidem jízdné.

Přidat komentář (10 Komentářů)
hazard-Liberec

V neděli večer proběhla kontrola heren s proherními automaty, které jsou jednou z hlavních příčin  kriminality v našem městě.  Kontroly se kromě nás a městské policie účastnil náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům, nyní Starostové) a úředník magistrátu pan Berger. Jednalo se letos o první kontrolu heren za účasti města – pokud nepočítáme kontrolu na přítomnost nezletilých v hernách, kterou provedla minulý týden městská policie.

Začátkem dubna jsme provedli z vlastní iniciativy kontrolu toho, jak herny dodržují dokument přijatý zastupitelstvem Liberce v únoru 2014 s platností od dubna 2014, který vedení města honosně nazvalo regulací hazardu, jedná se však pouze o pár nařízení směřujících k odstranění některých forem reklamy a mírné zpřísnění podmínek pro provozování heren.  Nařízení se vydalo, ale jak je vidět dodržovat se nemusí. Zástupci Změny pro Liberec, která dlouhodobě usiluje o skutečnou regulaci hazardu, zdokumentovala  16 porušení tohoto spíše jen kosmetického nařízení, herny, které nařízení porušily, ale vedení města stejně   uzavřít  odmítlo.

Je podle nás zjevné, že celý pokus o regulaci hazardu v této podobě je Potěmkinovou vesnicí a vedení města v čele s největším obhájcem hazardu Jiřím Šolcem, uzavřít žádné herny ve skutečnosti nechce, protože z hazardu přitéká ročně cca 40 milionů korun do městské kasy.

V této souvislosti je i prohlášení Starostů (Jiří Šolc je č. 6 na jejich kandidátce)ohledně regulace hazardu nevěrohodné. Změna pro Liberec v lednu 2012 předložila návrh obecně závazné vyhlášky regulující hazard, podle které by nesměly být herny v okolí škol a veřejných budov. Přijetím takové vyhlášky by se snížil počet heren na 1/3 původního stavu, ale členové zastupitelstva opakovaně zabránili byť jen projednání tohoto návrhu.

Čtyři pětiny veřejnosti přitom vnímají hazard jako závažný celospolečenský problém, v této souvislosti se rovněž jednoznačná většina domácí populace (přes 87 procent) domnívá, že by jednotlivá města měla zcela zrušit herny v centrech měst a v okolí škol. Vyplývá to z říjnového průzkumu společnosti Sanep, jehož závěry rovněž ukázaly, že více než dvě třetiny veřejnosti jsou pro úplné zrušení hazardu.

Po volbách budeme znovu a znovu usilovat o razantní omezení hazardu, protože herny a jejich snadná dostupnost je jedním z největších důvodů, proč ve městě bují kriminalita.

                                                                       Kateřina Absolonová (zastupitelka za Změnu pro Liberec), Pavel Felgr

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;