Město bude opět zdražovat odpady. I přes rekordní příjmy od státu

Vedení města souhlasilo s návrhem na zvýšení ročního poplatku za odpady od příštího roku o 120 korun na domácnost. V Liberci se přitom poplatek za odpady poměrně drasticky zvedl již předloni. Důvodem aktuálního zdražení jsou vyšší ceny energií. Liberec má ale zároveň letos rekordní příjmy financí od státu.

Důvodem aktuální zdražení odpadů je podle koalice STAN/SLK, ANO, ODS a Pirátů zdražení služeb společnosti FCC, která pro město svoz odpadu zařizuje. Ta městu oznámila, že vzhledem k inflaci a vyšším cenám energií musí v roce 2023 zdražit zhruba o 14%. Rada města proto předložila na příští jednání zastupitelstva návrh na úpravu poplatku za tuto službu ze 720 Kč na 840 Kč ročně. Rozhodnout o tom ale musejí příští čtvrtek zastupitelé.

Zatímco letos Liberec zaplatí za svoz a likvidaci komunálního odpadu zhruba 136 milionů, odhadovaná cena na rok 2023 činí 155 milionů. Od občanů Liberec vybere zhruba 64 milionů, zbytek platí z rozpočtu, který je zase plněn státní kasou z daní.

"Rozhodně nechceme a nebudeme snižovat úroveň a kvalitu služby, kterou v rámci svozu a likvidace odpadů Liberečanům zajišťujeme. Naopak,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník (STAN/SLK). „Pořádek a bezpečnost v Liberci jsou pro nás dlouhodobě důležité priority a město je významně finančně podporuje,“ dodává primátor  Zámečník.

Koalice v de facto stejném složení (až na dva Piráty) ale odpady zvedala poměrně nedávno. V roce 2020 se zvedly ze 490 Kč na současných 720 Kč. Jednalo se o poměrně razantní zdražení, které ale přišlo po téměř patnácti letech. 

Město Liberec má rovněž letos rekordní příjmy ze státního rozpočtu. Liberec počítá pro příští rok s výrazně vyššími příjmy než letos, přesáhnout by měly 2,74 miliardy korun. Pro letošní rok je zastupitelé schválili ve výši téměř 2,28 miliardy korun.

Daně jsou pro rozpočet města rovněž zásadní, tvoří skoro tři čtvrtiny jeho příjmů. Při schvalování rozpočtu liberečtí zastupitelé očekávali, že letošní daňové příjmy města dosáhnou 1,586 miliardy korun. Dnes se ale již očekává, že do konce roku se dostanou na 1,9 miliardy a v návrhu rozpočtu pro příští rok město počítá se sumou 2,014 miliardy.

Jak upozornil Náš Liberec, podobnou cestou zdražování pro lidi se vydal i Liberecký kraj. Ten bude rovněž hospodařit s nebývale vysokými prostředky. Rozpočet, který byl v listopadu schválen, počítá s bezmála pěti miliardami korun příjmů a výdajů. To je o miliardu více než loni. Priority kraje jsou ale velké investiční akce a stavební zakázky. Navzdory tomu se vedení kraje (koalice STAN/SLK, ODS a Pirátů) opět rozhodla zdražit lidem jízdné.

Přidat komentář (10 Komentářů)
evropské dotace-Liberec

Ačkoliv Ministerstvo práce a sociálních věcí i nadále bude ostřížím zrakem sledovat Regionální operační program (ROP) Severovýchod, začnou se skrze něj po čtvrt roce, tedy i v Liberci, proplácet evropské dotace. Jejich čerpání bylo zastaveno po dubnovém zásahu protikorupční policie, která zatkla několik podnikatelů i úředníků ROP Severovýchod kvůli rizikovým projektům, kterým se většina libereckých politiků (a to napříč politickými stranami - s výjimkou Změny pro Liberec a KSČM), přes všechna varování i podezřelé okolnosti, nerozpakovala dát zelenou.

Vyplácení dotací v řádu desítek a stovek milionů korun bylo pozastaveno kvůli policejnímu vyšetřování dvou podezřelých projektů, na které náš web upozorňuje systematicky již od roku 2009. Jednalo se o projekty „Centrum geotermální energie pro občany“ (dotace 55 milionů Kč) a "Oddychová zóna Perštýn“ (dotace 30 milionů Kč, zde se hlasování zdrželi i zastupitelé Ladislav Dzan z USZ a Petr Olyšar z ODS), které zhodnocují majetek záměrně anonymní firmy Iberus, která sice úzkostlivě tají své skutečné majitele, ale je provázána na zdejší významné podnikatele a někdejší politiky z řad liberecké ODS.

Ministerstvo pro místní rozvoj a Evropské komise si po zásahu protikorupční policie na úřadu ROP Severovýchod v Liberci z dubna tohoto roku chtělo prověřit metodiku hospodaření s evropskými miliony, například to, jakým způsobem je zabezpečováno hodnocení administrací projektů. Po kontrole byl vydán souhlas k dalšímu čerpání. Jeho pozastavení ale způsobilo na různých místech v kraji nemalé komplikace.

Policie zasahovala v dubnu tohoto roku. Podnětem byl, dle informací našeho serveru, změna dotačních podmínek pro rizikový projekt Centrum geotermální energie pro občany (v kostele sv. Máří Magdalény), který na doporučení hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj, dnes STAN) odhlasovala rada ROP Severovýchod. Tato změna podmínek umožňovala proplácení evropských milionů v rozporu s dříve přijatými zpřísňujícími podmínkami.

Obvinění jsou podezřelí z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplacení a návodu k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí jim jednotlivé tresty v sazbách od pěti do dvanácti let.

Mezi obviněnými je i Bořek Machatý, někdejší ředitel liberecké pobočky ROP Severovýchod. Ten výše zmíněnou změnu podmínek čerpání dotací připravil. Machatý byl v souvislosti s obviněním ze svého zaměstnání propuštěn. Bořek Machatý byla například i objednavatelem třetího „posudku“ na další evropský projekt, Revitalizaci městských lázní, který měl posvětit, že stavba není předražená, což tvrdily dva předchozí znalecké posudky.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;