Týden pod Ještědem: odpovědnost se dnes nenosí. A říkat pravdu je o ... žalobu

Dramatický spor družstevníků a Starostů ve vedení Liberce skončil pro lidi dobře. Snad. Otázka je, kdo za ten cirkus, který více jak rok kazil spánek tisíců libereckých občanů ponese odpovědnost. Asi…

Přidat komentář (3 Komentáře)
Martin Půta

Krajské protikorupční pracoviště /dříve Čmelák – Společnost přátel přírody / již od roku 2009 systematicky upozorňuje libereckou veřejnost a zároveň odpovědné politiky na problémy okolo projektů účelově vzniklé společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO). Současné obvinění hejtmana Martina Půty (STAN) ze zneužití pravomoci veřejného činitele a přijetí úplatků je tak prozatimním vyvrcholením série podezřelých událostí kolem čerpání evropských dotací v Liberci.

Přidat komentář (0 Komentářů)
evropské dotace-Liberec

Ačkoliv Ministerstvo práce a sociálních věcí i nadále bude ostřížím zrakem sledovat Regionální operační program (ROP) Severovýchod, začnou se skrze něj po čtvrt roce, tedy i v Liberci, proplácet evropské dotace. Jejich čerpání bylo zastaveno po dubnovém zásahu protikorupční policie, která zatkla několik podnikatelů i úředníků ROP Severovýchod kvůli rizikovým projektům, kterým se většina libereckých politiků (a to napříč politickými stranami - s výjimkou Změny pro Liberec a KSČM), přes všechna varování i podezřelé okolnosti, nerozpakovala dát zelenou.

Přidat komentář (0 Komentářů)
sv.Máří Magdalény-Martin Půta

Zástupci Regionální rady ROP Severovýchod tvrdí, že zatýkání ze strany protikorupční policie na její liberecké pobočce z minulého týdne dotace pro celý region neohrozí.  Díky obezřetnému postupu úřadu i rady ROP SV nebyly údajně na tento projekt vyplaceny žádné peníze. Před měsícem ale právě rada odsouhlasila proplacení dvaceti milionů na projekt Centrum podpory geotermálního využití energie (kostel sv. Máří Magdalény), kvůli kterému policie zasahovala. V rozporu s rok starým usnesením a na doporučení hejtmana Martina Půty.

Přidat komentář (0 Komentářů)
ROP Severovýchod

Minulý týden se stal jedním z hlavních témat regionálního zpravodajství zásah protikorupční policie v liberecké pobočce Regionálního operačního programu Severovýchod. Konečně, chtělo by se dodat. Neboť informace o podezřelém způsobu výběru projektů za předchozích politických vlád byly veřejně dostupné již značně dlouhou dobu. Proč tedy zásah přichází až nyní a je vyústěním dřívější kritiky machinací při bodovém hodnocení projektů? 

Přidat komentář (0 Komentářů)
S group holding-úřad práce-Liberec

Někteří říkají, že stát není dobrý hospodář. Někdy to ale vypadá, že dobře hospodařit neumí snad až schválně. Ukazuje to případ libereckého Úřadu práce. Za posledních šest let došlo k jeho přesunu do prostor liberecké S group holding (Syner) a ačkoliv má stát v centru vlastní budovy, nakupoval loni za nemalé peníze budovou novou. Rovněž od S group holding.

Přidat komentář (0 Komentářů)
muzeum tramvajové dopravy

Hloubkový audit hospodaření, který si nechaly vypracovat orgány Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou, varuje před realizací Centra historie tramvajové dopravy, které má za zhruba 90 milionů vzniknout v Liberci a jehož převážnou většinu nákladů mají uhradit evropské dotace. Auditoři firmy FSG Finaudit jasně uvádějí, že muzeum tramvajové dopravy zvýší zadluženost dopravního podniku a zhorší výsledek jeho hospodaření. DPMLJ i vedení města na projektu ale stále trvá.

Přidat komentář (0 Komentářů)

Evropské dotace představují velkou možnost na zkvalitnění života ve městě a kraji. Jenomže jak to tak bývá, kde bývá dobrý úmysl a veliké prostředky pro jeho naplnění, je tu i nemálo snah o jejich zneužití a vlastní obohacení se.

K největším problémům patří potřebnost projektů, jejich nestandartní výběr a posouzení či řádné projednání či spíše neprojednání s občanskou veřejností. Klíčovým momentem je přijmutí evropských dotací za to čím jsou - společným statkem široké občanské veřejnosti.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Lukáš Martin

Dnes se každý může v libereckých médiích dočíst nebo dokonce zhlédnout v televizi firmy Syner, že s lázněmi je to všechno v pořádku, že tam žádný problém se subdodavatelem není a jediná potíž je v těch potížistech, kteří něco takového tvrdí. Říká to zejména náměstek za ČSSD a podivná postava liberecké politiky, Lukáš Martin. Zvláštní je, že pan náměstek, pod kterého tato zakázka spadá, ještě před týdnem, když byl na situaci kolem lázní tázán, nevěděl vůbec, ale zhola nic.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Evropské dotace

V Ústí nad Labem poslala včera soudkyně Kamila Elsnicová na 7,5 roku do vězení bývalého šéfa dotačního programu ROP Severozápad Petra Kušnierze. Kušnierz podle soudu požadoval po žadatelích o evropské dotace minimálně 1,7 milionu korun jako úplatek, 255 000 korun pak i fyzicky převzal. Spolu s ním bylo odsouzeno dalších 6 let lidí. Soudkyně zároveň výslovně zmínila propojení Kušnierze a lidí kolem něj na ústecké kmotry, zejména Patrika Oulického z tamní ODS. V tom ovšem není Ústecký kraj žádnou vyjímkou.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Reportéři ČT

Včera, v pondělí 18.6. 2012, proběhla v České televizi v rámci investigativního pořadu Reportéři ČT reportáž o tom, kdo všechno v Liberci může získat evropské dotace.

Reportáž se týkala anonymní společnosti Iberus, za kterou jedná za korupci (zatím nepravomocně) odsouzený někdejší zastupitel za ODS Jiří Zeronik. Pojďme si doplnit několik faktů a položit pár otázek, které se do reportáže nevešly.

Přidat komentář (0 Komentářů)


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;