Týden pod Ještědem: politika je řemeslo nevděčné

Politika je nevděčné řemeslo. Umí být opojné, není špatně placené a někdy dokonce dává smysl a může být užitečné. Nicméně, že je nevděčné, to se ví již od starověku a platí to i dnes v Liberci.

Bývalé vedení města chtělo prohlásit tzv. Liebiegovo městečko i přilehlou zaměstnaneckou kolonii ze začátku 20. století, zvanou Domovina, památkovou zónou. Zároveň tehdejší radní (respektive jejich část) chtěli zřídit speciální fond pro místní občany, aby jim radnice přispívala na citlivější opravu jejich historicky cenných domů.

Pamatujete si někdo, co okolo toho bylo řevu? Že je to nesmysl, že je to korupce a podobné fantasmagorie? Náš web a pár novinářů si to pamatují, ale běžný občan? Ani náhodou. A na to se v politice hraje. Proto se dnes ti, kteří prohlášení Liebiegovova městečka před čtyřmi, pěti lety bránili, mohou stavět do role jeho zachránců.

Stejně tak je to se sociálními byty v centru města. Jak je to dlouho, co tehdejší opoziční politici křičeli, že „lovci dotací“ na radnici nic nedělají a že je to vyhazování peněz? Tak dnes ti samí politici, dnes ovšem již u moci, mohou kvůli těm proklínaným lovcům dotací stříhat pásky, smát se do kamer a říkat, jak staví byty pro potřebné a že zachraňují historickou tvář města.

Nakonec je ale dobře, že se byty opravily a Liebiegovo městečko se prohlásí památkovou zónou. Že za to slízne smetanu někdo jiný, než kdo se o to zasloužil, je věc druhá. Taky to mohlo skončit jako autobusák, který se kvůli hejtmanské pýše (a možná i kalkulu na větší stavbu za větší peníze) dál pyšní shnilými stavebními buňkami. Zajímavé ale bude, co skutečně připraví a dokáže současné vedení.

Přidat komentář (1 Komentář)
Územní plán Liberce

V úterý 9. dubna 2013 začíná série besed k projednávání nového územního plánu Liberce. První beseda se koná v PKO Lidové sady a bude se týkat centra Liberce a Lidových sadů.

Další besedy (celkem je plánováno 14 besed) proběhnou každé úterý a každý čtvrtek od 17:00 hodin. Průběh projednávání územního plánu a záznamy z besed pak najdete na webu http://novyup.liberec.cz

Plán besed k územnímu plánu

Termín Místo konání Městské části
  9. 4. 2013 PKO Lidové sady Liberec - centrum, Lidové sady část Jeřáb - před nádražím bez sídliště Králův Háj
11. 4. 2013 ZŠ nám. Míru Ruprechtice, Rudolfov
16. 4. 2013 ZŠ nám. Míru Kateřinky, Radčice
18. 4. 2013 ZŠ Aloisina výšina Liberec - sídliště Králův Háj, Kunratická, Franklinova, Starý Harcov, Nový Harcov, Kunratice
23. 4. 2013 Kult. centrum 101010 Vratislavice nad Nisou
  2. 5. 2013 ZŠ Dobiášova Rochlice, Horní Ružodol
  7. 5. 2013 ZŠ Česká Vesec, Doubí
  9. 5. 2013 ZŠ Švermova Františkov, Janů Důl, část Jeřáb - za nádražím
14. 5. 2013 ZŠ Ještědská Hluboká, Dolní Hanychov, Horní Hanychov, Pilínkov
16. 5. 2013 ZŠ Křižanská Horní Suchá, Ostašov, Karlinky
21. 5. 2013 ZŠ Heřmánková Machnín, Bedřichovka, Karlov pod Ještědem
23. 5. 2013 ZŠ Jabloňová Růžodol I., Staré Pavlovice, Nové Pavlovice
  4. 6. 2013 Hospoda Na Hřišti Krásná Studánka
  6. 6. 2013 budova radnice závěrečná beseda - celé území SML

Územní plán Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;