Liberec má odbor hlavního architekta, ale na budoucí tvář města rezignoval

Zastupitelé vládnoucí koalice včera potichu zásadním způsobem změnili pravidla hry, podle kterých vzniká nový územní plán. Ruší územní studie a nahrazují je pouhou časovou etapizací. Živelný rozvoj města tak může pokračovat dál.

„Město zřídilo odbor hlavního architekta, ale co a kde se bude stavět, budou určovat zase jen soukromí investoři a developeři. Zastupitelé včera sami připravili město o klíčovou pravomoc pro ovlivňování podoby města, tzv. územní studie,“ říká Zuzana Kocumová.

Územní studie podrobně určuje, kde bude výstavba, kde bude park, kde by mělo vzniknout centrum s občanskou vybaveností, veřejné hřiště a podobně, se zvážením všech souvislostí. Původně zastupitelstvo schválilo zpracování přes 250 územních studií pro různé lokality, po květnovém zastupitelstvu však zbyly pouze dvě.

Ing. Arch. Jana Mendlíková, členka výboru pro územní plánování, se snažila přesvědčit ostatní členy výboru slovy: „Uvědomujete si, že tímto jedním krokem naprosto rezignujete na urbanismus města? Že místo plánování budoucí tváře města zůstává jen technické rozřezání velkých stavebních pozemků na menší kusy?“

Důvod? Jak jinak než peníze. Prý by je podle nových pravidel muselo financovat samo město. A na takové „zbytečnosti“, jako určení tváře města na další desítky let asi nejsou. Tato ,,nová“ pravidla ale i přes žádosti zástupců Změny pro Liberec nikdy nikdo písemně neviděl.

,,Změna pro Liberec připravila i alternativní návrh alespoň nejdůležitějších území, kde by bylo vhodné rozvoj města usměrnit. Ale koalice ČSSD, LO, VV a za podpory ODS se opět přiklonila k jednodušší, levnější a hlavně pro investory výrazně přátelštější variantě, která studie nahrazuje pouhou časovou etapizací,“ dodává Karolína Hrbková.

Karolína Hrbková, Zuzana Kocumová, zastupitelky za Změnu pro Liberec a Unii pro sport a zdraví

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zamyslela jsem se nad tím, proč má v pondělí proběhnout neveřejné setkání zastupitelů. Odpověď je jednoduchá – aby se seznámili s jednotlivými námitkami k
24.6. J. Felcman na těchto stránkách specifikoval další témata, o kterých by se měla vést debata k novému územnímu plánu. I když si nemyslím,
V diskuzi pod článkem R. Kousala obsahujícím kritiku právě projednávaného územního plánu Liberce jsem vyjádřil několik námětů, o kterých by se především měla dle
11.6.2013 v reakci na zveřejnění dopisu architekta Kousala libereckým zastupitelům na tomto webu upozornil občan Jindřich Felcman na některé problémy nového ÚP – dovolím