Za Kunratickou staví firma SYNER Group nové sídliště, které má mít kapacitu zhruba 700 bytů. Již dnes je v nabídce první stovka s cenami, které jsou pro nemalou část Liberečanů mimo realitu. Původně zde ale mělo mít město sto bytů s dostupným nájemným. Jenomže ji vyměnilo za sen o Papírovém náměstí, ze kterého je po pěti letech parkoviště a zajímavá studie s pěknými obrázky. Podle policie to mohl být všechno záměr.
SYNER Group (Syner) již dnes prodává byty, které se aktuálně na Nové Kunratické, jak zní oficiální název vznikajícího sídliště, prodávají za mnoha milionové částky. Například za byt 1+kk o rozloze pouhých 34 metrů čtverečních chce částku 3,3 milionu korun. Standardní byt pro rodinu o rozloze 65 až 90 metrů čtverečních se pohybují například mezi 6,5 miliony až téměř 9 miliony korun. K mání jsou i ovšem luxusnější varianty, jako byt o rozloze 155 metrů čtverečních s prostornou terasou, který stojí skoro 19 milionů korun. V nabídce jsou i komerční prostory, které zde mají vzniknout.
Původně na Nové Kunratické měl Liberec vlastnit stovku bytů, protože zde měl třetinu pozemků pod vznikajícím sídlištěm. Se Synerem to v letech 2014 až 2018 dohodl tehdejší náměstek primátora Jan Korytář ze Změny pro Liberec. Město tak mělo rozšířit svůj bytový fond, kde by byly k dispozici byty dostupnější pro širší počet Liberečanů a zároveň by město nižšími nájmy mohlo tlačit nájemné, které je v Liberci velmi vysoké, na trhu dolů i u soukromých subjektů.
Jenomže tento model, běžný v západní Evropě a například i ve Vídni, vzal za své po roce 2018, kdy se v Liberci moci chopili STAN/Starostové pro Liberecký kraj, ANO a ODS. Jedna z prvních věcí, který tehdy nový hlavní městský architekt a od roku 2022 již i náměstek primátora pro architekturu Jiří Janďourek (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) dohodl, byla směna městských pozemků pod Novou Kunratickou za pozemky vlastněné Synerem na tzv. Papírovém náměstí a náměstí Tržním.

Syner staví na Nové Kunratické stovky bytů. Přibližně sto bytů zde mělo mít město jako levné bydlení pro Liberečany. To se ale, dle policie, majitelům firmy nelíbilo. Foto: Facebook
Směna se dohadovala od roku 2019, ale pro kritiku jejího provedení ze strany opozice, se uskutečnila až v prosinci 2020. Liberec získal pozemky na „Papíráku“, kde následně vznikl tradiční rozvojový jev libereckého centra posledních sedmi let – parkoviště. Menší pozemek na Tržním náměstí město není schopné od té doby ani kultivovat a i tento kousek zeleně slouží jako další (černé) parkoviště v centru.
V polovině roce 2022 proběhla k Papíráku mediálně hlasitě oznamovaná soutěž architektů, kterou vyhrálo v Liberci úspěšné studio re.architekti se zajímavou vizí nové čtvrti bez aut, kde by mělo vzniknout 150 nových městských bytů.
Jenomže od té doby se nestalo reálně nic. Vedení města přiznává, že nemá hotový ani projekt, natož aby bylo vypsáno výběrové řízení, vydána patřičná povolení a dokonce Liberec nemá ani představu majetkové správy zamýšlených budoucích městských bytů.
„V současné době se připravuje zadání pro projektanty, což má na starosti Kancelář architektury města Liberce. Zároveň se „modeluje“ právní forma pro takzvané neziskové družstevní bydlení,“ uvedl pro Náš Liberec mluvčí zdejší radnice Tomáš Tesař s tím, že město zamýšlí pozměnit i širší okolí Papíráku a zabývá se, mimo jiné, hospodařením s dešťovou vodou.
„Mimo jiné se rovněž projektují městské terasy, které jsou také součástí rozsáhlé a náročné proměny Papírového náměstí. Nyní je to ve fázi dokumentaci pro povolení záměru + se zpracovává hydrotechnická studie na zapojení zpevněných ploch ze Sokolského náměstí, Kostelní ulice a ulice Železné + některých objektů na systém hospodaření s dešťovou vodou v rámci celého území takzvaného Papíráku,“ uvedl Tesař.
V porovnání se Synerem, který již staví o sto šest, je tedy liberecká radnice výrazně pozadu. To kritizuje i liberecká opozice, která původně usilovala o to, aby na Nové Kunratické vznikla stovka dostupných bytů pro Liberečany.
„Startovní bod byl pro město i Syner stejný. Prosinec 2020, kdy byla schválena směna pozemků města na Kunratické za pozemky Syneru na Papíráku. Je rok 2025 a na Kunratické jsou bagry, masivně se upravuje terén, byty už jsou inzerovány v předprodeji. Na Papíráku zatím město zvládlo udělat na volných pozemcích akorát parkoviště,“ uvedl pro náš web Jindřich felcman, zastupitel za Zelené/Liberec otevřený lidem.
Podle opozice má nízká efektivita práce liberecké radnice (připomeňme, že zde od roku 2019 funguje nový odbor – Kancelář architektury města, od roku 2022 má Liberec i svého náměstka pro architekturu a vedle toho zde zasedá i Rada architektů), dopadá i na samotné obyvatele města a prohlubuje krizi s bydlením. „Jestliže město nebude vlastní aktivní výstavbou soukromým developerům konkurovat, nelze se divit, že jsou ceny bytů tak drahé,“ dodal Felcman.

Tři muži, kteří nejvíce (a úspěšně) tlačili na směnu pozemků se Synerem. Primátor Zámečník, náměstek Janďourek a dnes policií obviněný a z ODS vyloučený, bývalý náměstek Petr Židek.
Další věcí, která stojí za zmínku, je i fakt, že kolem otázky bydlení v Liberci, měla, podle policie a státního zástupce, existovat i kriminální činnost. A pokud se policie nemýlí, tak se výše zmíněná směna pozemků ukazuje v poněkud jiném světle.
Vše vyvrcholilo loňským zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na liberecké radnici, kdy v cele předběžného zadržení skončil tehdejší náměstek primátora Jaroslava Zámečníka (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) Petr Židek z ODS.
NCOZ tvrdí, že Židek aktivně a za úplatu loboval za zájmy Syneru, a to ve věci výstavby bytových komplexů Nový Perštýn a Nová Kunratická. Na přímé pokyny majitele Petra Syrovátka prosazoval zmíněnou kontroverzní směnu pozemků, kde Liberec přišel o svůj podíl na Kunratické a město tím i možnost mluvit více do cen bydlení.
Židek, dle policie, zabránil i vzniku překladiště odpadů kolem Kunratické, a to na povel Petra Syrovátka, který měl tak obavu, aby se mu nesnížila cena bytů, které zde Syner již staví. Stejně tak měl aktivně vystupovat proti konkurenčnímu developerskému projektu v areálu bývalé Textilany, a to jak ze své funkce v Radě města, tak i z pozice předsedy dozorčí rady libereckého dopravního podniku. Člen ODS a šéf Syneru Petr Syrovátko se i zde obával, aby vlivem konkurence nemusely zlevnit jeho byty.
Petr Židek i Petr Syrovátko byli policií obviněni a hrozí jim vysoké tresty za mřížemi.