Vedení města ukazuje obrázky lanovky. Kde na ni vzít peníze, ale není jasné

Liberec má další krásné obrázky. Primátor Jaroslav Zámečník a náměstek pro architekturu Jiří Janďourek (oba STAN/SLK) představili vítězný návrh lanovky. Ten stál Liberec 2,4 milionu korun a vypracovalo jej designové studie, které loni zvítězilo za podezřelých okolností. Kdy a zda vůbec bude lanovka realizována, není vůbec jisté.

Nová lanovka má evokovat přistávající UFO, proto bude mít ve spodní části speciální osvětlení. Inspiraci autorka našla v české sci-fi tvorbě, například ve filmu Zítra vstanu a opařím se čajem se známou výpravou od výtvarníka Theodora Pištěka. Vpracovalo jej studio Anna Maresova designers za 2,4 milionu korun.

Autorka je respektovanou českou designerkou, která například navrhla i novou podobu lanovky na pražský Petřín. Upoutala na sebe ale i originálním designem předmětů denní spotřeby, ale například i intimních produktů pro ženy.

„Bude to pecka! Jsem nadšený a do smrti budu rád, že jsem byl u toho a měl šanci projekt přípravy budoucí, unikátní, podoby lanovky vést a dohlížet na něj. Jednoduchost, elegance, nadčasovost a pochopitelně praktičnost. To vše autorka, ve spolupráci s námi, dokázala do finální podoby dostat. Díky zvolené technologii i typu lanovky se povedlo otevřít pohled na objekt legendárního Ještědu, což je další bonus. Jsem přesvědčený, že až ji lidé uvidí, a hlavně se s ní svezou, tak se do ní zamilují a začnou ji stejně jako Ještěd vnímat jako plnohodnotný symbol našeho města,“ neskrývá své nadšení z vítězného návrhu designerky Anny Marešové náměstek primátora Jiří Janďourek.

Nadšení náměstka pro architekturu souzní s pověstí, která v libereckých kuloárech letí řadu měsíců. A to, že soutěž byla udělána pouze na oko a že o vítězi bylo předem rozhodnuto. Náš Liberec v prosinci loňského roku navíc přinesl detailní popis soutěže, ve kterém se vítězné studio Anny Marešové skutečně zázračně trefilo těsně pod interní limit této veřejné zakázky a levnější konkurence byla pro jistotu vyřazena.

Slova chvály má i samotný primátor Jaroslav Zámečník. „Práce designérky Anny Marešové a jejího týmu je téměř u konce. Výsledek považuji za fantastický a jsem z něj nadšený. Věřím, že ´naživo´ bude lanovka ještě atraktivnější než na vizuálech. A že si ji oblíbí jak místní, tak turisté,“ řekl primátor Liberce Zámečník.

Primátor sice tvrdí, že lanovka začne jezdit do pěti let, ale pravdou je, že město nemá žádný reálný plán, kde na ni vzít peníze. Roku 2024 si vedení města nechalo pracovat analýzu, ve které se říká, že vybudování nové lanovky vyžádá investici 360 až 440 milionů korun. Autoři studie předpokládají, že v prvních letech po zprovoznění by měla přepravit až půl milionu cestujících ročně. Původní kabinová lanovka dokázala před tragickou nehodou v říjnu 2021 přepravit za dvanáct měsíců zhruba čtvrt milionu lidí.

Kde vzít ale prostředky na vybudování lanovky město zatím neví. Opozice navrhuje, ať se na realizace nové lanové dráhy více podílí Liberecký kraj, který pro změnu již od roku 2008 slibuje koupi a záchranu Hubáčkova horského hotelu na Ještědu. Zda tedy nezůstane jen u obrázků a dalších nesplněných předvolebních slibů, je ve hvězdách vysoko nad Ještědem.

Odebírat
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zastupitelstvo města Jablonce nad Nisou má tento týden schválit výkup problematické ubytovny Neptun na Liberecké ulici, kam obchodníci s chudobou sváží problematické klienty z
Kontroverzní liberecký podnikatel Josef Nadrchal, který před rokem skončil v cele při zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu a začátkem letošního roku byl obvinění
Vedení města zastavilo projekt vybudování cyklostezky z Liberce do Hodkovic nad Mohelkou. Důvodem je vysoká cena projektu, který by dnes vyšel na 50 milionů
Vedení města přichystalo na jaro a léto Liberečanům již tradiční dárek. Rozsáhlé výluky ve městě, které mají trvat celé jaro a léto. Loni se