Kraj koupí v Liberci dvojdům. Bude sloužit dětem vyžadujícím okamžitou pomoc

Celkem 23,5 milionu korun z Národního plánu obnovy chce Liberecký kraj obdržet na nákup dvojdomu pro děti, které vyžadují okamžitou pomoc. Lhůta pro podání žádosti končí 30. června letošního roku, zkolaudované by měly být oba domy do konce března roku příštího. Rozhodli o tom na úterním jednání krajští zastupitelé.

„Rozhodli jsme se koupit dvojdům pro Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP), který poskytne rodinné zázemí dvěma skupinkám ohrožených dětí. Na nákup dvojdomu za 23,5 milionu korun chceme žádat dotaci z Národního plánu obnovy, ze kterého můžeme získat zhruba dvě třetiny potřebných peněz,“ uvedla radní pro resort sociálních věcí Anna Provazníková. „Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na téhle akci podíleli – od mých obětavých kolegů úředníků na kraji napříč odbory, přes mé politické krajské kolegy až po ty, kteří tomu celému dali kus sebe, tedy Dětskému centru Liberec v čele s paní ředitelkou Jindřiškou Korečkovou, kterou považuji za jednoho z tahounů aktuálních trendů v péči o ohrožené děti a jejich rodiny.“

Dětské centrum Liberec je dřívější kojenecký ústav. Ten však je již od loňského podzimu zrušen a toto zařízení se postupně transformuje na další potřebné služby – již zmíněný ZDVOP, denní stacionář pro děti se zdravotním znevýhodněním, dětskou skupinu pro děti ve věku 1–6 let, sociální rehabilitaci a oční ambulanci. Všechny tyto služby jsou prostupné a vzájemně se doplňují.

Zmíněný ZDVOP Paprsek zajištuje krizovou, krátkodobou pomoc ohroženým dětem ve věku 0–18 let. Jeho hlavním cílem je v co nejkratší době umožnit dětem návrat zpět do biologické rodiny, do náhradní rodinné péče, případně do péče, která bude nejlépe odpovídat jejich potřebám.

ZDVOP byl dlouhé roky v hlavní budově Dětského centra v Liberci, kde se nachází i další zmíněné služby. Postupně se ale jako jedna vůbec z prvních služeb svého druhu v Libereckém kraji začal transformovat do komunitního typu – děti se v malých skupinkách začaly stěhovat do bytů.

„Je to zejména proto, aby se podmínky, v jakých žijí, byť v tomto zařízení jen na krátkou dobu, co nejvíce podobaly domácímu prostředí. Aby se jim v takovém prostředí lépe hojily rány na duši, kterých si tyhle děti nesou nespočet. Už tři skupinky dětí takto žijí v bytech, které máme dlouhodobě pronajaté od statutárního města Liberec, zbývají poslední dvě, pro které jsme hledali společné zázemí, abychom jim mohli zajistit prostředí co nejbezpečnější. Domy jsou rozestavěné a když všechno dobře půjde, příští rok budou i tyto poslední dvě skupinky dětí bydlet ‚doma‘,“ uzavřela radní Anna Provazníková.

Tisková zpráva LK

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlašuje devátý ročník Ceny Ivana Dejmala. Cena se uděluje jednou za dva roky jako čestné vyznamenání oceňující mimořádný
Osamělý boj proti Putinovi, islámským fundamentalistům i bezohledným obchodníkům s chudobou. Ale třeba taky návod, jak ze světa odejít ekologicky. Mezinárodní festival filmů o lidských
Zpřístupněné jeskyně České republiky od tohoto týdne otevřely své brány a dveře naplno. Tři z nich byly přes zimu zavřené zcela kvůli ochraně netopýrů, ostatní
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci si Vás dovoluje pozvat k zapojení se do edukativního projektu „Děti památkám, památky dětem. Jak se