Město nechalo zchátrat ikonický pavilon LVT. Teď postaví za dotace jeho repliku

Další slavná stavba prožívá svůj vpravdě liberecký příběh. Radnice nechala zchátrat pavilon Svatopluka Technika v areálu LVT a nyní s velkou slávou oznamuje jeho rekonstrukce. Jedná se přitom o vytvoření částečné kopie, která má sloužit jako infocentrum. Zachován by měl být jen spodek původní budovy.

O nutnosti začít dělat něco s Technikovým pavilonem LVT na Masarykově třídě mluví současné vedení měst již pět let. Bývala to slavná restaurace, postavená věhlasným libereckým architektem Svatoplukem Technikem hned po válce jako vstupní pavilon výstavy „Budujeme osvobozené kraje“. Desítky let byla symbolem zejména vyhlášených Libereckých výstavních trhů (LVT), ale po roce 1990 její konec napsala neviditelná ruka trhu a špatná péče ze strany vlastníka, tedy města Liberec.

Od roku 2020 Kancelář architektury města (KAM) prověřovala, zda bude možné dotyčný objekt rekonstruovat, respektive zachránit ho v jeho původních parametrech. Na počátku roku 2021 se poprvé objevil záměr celou budovu zbořit a postavit ji z větší části znovu.

Technikův pavilon sloužil naposledy zhruba před dvaceti lety jako restaurace a diskotéka. Od té doby se o něj město nestará

V Liberci se ale nespěchá. Na objekt byl v 2023 vypracován stavebně historický průzkum i další odborné posudky, které však konstatovaly, že kvůli špatné péči ze strany vlastníka není možné objekt zachránit. V budově, která je z velké části ze dřeva, se například, vinou špatného přístupu vedení města, rozrostla dřevomorka i další dřevokazné houby.

O přípravnou část kompletní rekonstrukce se postarala Kancelář architektury města Liberce ve spolupráci s Jakubem Adamcem z ateliéru ANUK, autorem prováděcí části projektu, a pracovníky Odboru strategického rozvoje a dotací města. „Cena, za kterou se pavilon opraví, bude známa až po uzavření veřejné soutěže, která se uskuteční v únoru,“ uvedla mluvčí Liberce Jana Kodymová.

Z objektu bude zachován pouze suterén pro umístění technického zázemí a celá nadzemní část bude nově opravena v současném tepelně technickém a normovém standardu. „Rekonstrukcí vznikne velmi atraktivní multifunkční místo, které v přízemí nabídne veřejnosti zázemí informačního centra, včetně odpočinkové zóny a toalet. V patře pak bude k dispozici prostor pro promítání, přednášky a výstavy, které se váží právě k aktivitám infocentra, ale i pro komentované prohlídky, které se váží k této turisticky unikátní lokalitě našeho města,“ říká náměstek primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek (STAN/Starostové pro Liberecký kraj). 

Budova se netemperovala, nevětrala, byla ponechána zkáze. Dnes její velká část absolutně zničená a prolezlá dřevokaznými houbami

Vybudování nového infocentra je evidentně navázáno na možnost získat dotaci, která šoatně spravovaný městský majetek zachrání.

Jak bylo zmíněno, vstupní pavilon libereckého výstaviště vznikl v souvislosti s pořádáním výstavy „Budujeme osvobozené kraje“, zkráceně BOK, která se konala v Liberci od srpna do října 1946. Stěžejním motivem pro výstavu byla především manifestace toho, jak české úřady a firmy spravují po skončení druhé světové války severočeské pohraničí.


Tak vypadala Technikova restaurace/vstupní pavilon v dobách své největší slávy. I později zde bývala vyhlášená restaurace se zahradním posezením a v patře pak byla oblíbená diskotéka. Ještě v prvních letech století fungoval v objektu rockový klub Casino. Od té doby ale budova, ponechána bez údržby, propadla zkáze.


Odebírat
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kontroverzní přestavba libereckých Lidových sadů v režii kraje píše další, rizikové kapitoly své historie. Celá stavba, kterou realizuje firma CL-Evans, se má aktuálně prodražit
Před několika dny prolétla médii zpráva, že již letošní Ples hejtmana Libereckého kraje, který se uskutečnil poslední lednový den v libereckém Zlatém lvu, vynesl
Poté, co kdysi velký bytový fond města Liberce skončil v privatizačním víru z 90. let, město buduje další byty, které mají sloužit těm nejchudším.
Liberecký kraj pod vedením hejtmana Martina Půty, čerstvě odsouzeného z korupce a zneužití pravomoci v aféře s Metrostavem, chystá další kontroverzní zakázku. Za 552