Za šest let v Zastupitelstvu města Liberec jsem pomohl městu ušetřit už půl miliardy korun. Tato těžko uvěřitelná částka vypovídá o dvou věcech. Za prvé, naše opoziční práce je pro město naprosto zásadní. Za druhé, ve vedení města sedí politici, kteří jsou schopní dělat ohromné chyby.
Přestože na opoziční zastupitele z klubu Liberec otevřený lidem vládnoucí politici ze Starostů či ANO opakovaně útočí jako na věčné kritiky a nekonstruktivní křiklouny, shrnutí výsledků z několika největších kauz je pro vizitku vládnoucích politiků devastující. Nebýt právě tvrdé opoziční práce našeho klubu, město by počítalo ztráty v souhrnné výši přes půl miliardy korun. Popíšu zde jednotlivé kauzy, u kterých je možné pozorovat neuvěřitelná selhání vládnoucích politiků, která se nám podařilo zažehnat.
Rekonstrukce Uranu
Dne 24. února 2022 rozhodovalo Zastupitelstvo města Liberec o opětovném vypsání výběrového řízení na stavební firmu, která opraví kancelářskou budovu Uran. Vedení města na tuto rekonstrukci před tím vypsalo architektonickou soutěž, nechalo si zpracovat projektovou dokumentaci a už jednou stavební firmu vybíralo (ta ale za podivných okolností odstoupila). V části koalice ale najednou proběhl názorový veletoč. Zastupitelé za hnutí ANO se postavili proti své tehdejší náměstkyni Radce Loučkové Kotasové a rekonstrukci Uranu odmítli.
Zjevně si je omotal kolem prstu Petr Židek (ODS), který prosazoval namísto rekonstrukce Uranu nákup administrativní budovy S-tower. Jak se později ukázalo při policejní razii na liberecké radnici a obvinění Petra Židka z korupce, tento záměr prosazoval na přímý pokyn Syneru, majitele této administrativní budovy. Naivita zastupitelů za ANO byla ale už tehdy do očí bijící.
V opozici jsme se tak rozhodli rekonstrukci podpořit, dodali Starostům potřebné hlasy a celý projekt tím zachránili. Byť byla příprava rekonstrukce Uranu od začátku zatížena mnoha chybami, šlo rozhodně o výhodnější variantu než nákup zbytečně velké budovy S-toweru, se kterou si i Syner zjevně neví rady.
Rekonstrukce Uranu se pak sice prodražila, mimo jiné i kvůli přesunutí zázemí autobusového nádraží do jeho přízemí. Celkové náklady jsou tak dnes na 165 mil. Kč. Nicméně cenovka za nákup S-toweru byla v té době na 260 mil. Kč. Minimálně dalších 10 mil. Kč by se muselo vložit do jeho okamžité rekonstrukce za účelem přizpůsobení prostor pro účely magistrátu. Rekonstrukcí tato budova přitom prošla po 40 letech své existence už v roce 2007. Za dalších 10 až 20 let by tak bylo nutné – na rozdíl od aktuálně rekonstruovaného Uranu – do ní vložit 200 až 300 milionů. I při zohlednění nájmu prostorů pro část úředníků, kteří se do menšího Uranu nevejdou, se rozdíl mezi oběma variantami rovná minimálně 200 milionů.
Prodej městských pozemků na Tálínské
Hned o měsíc později, 31. března 2022, předložil náměstek Jiří Šolc (tehdy za Starosty, dnes ANO) záměr přenechat městské pozemky v Hanychově, u ulice Tálínská, soukromému developerovi. Ten na nich měl postavit bytové domy a dle slov Jiřího Šolce by jich pár, dva či tři, následně daroval městu.
Byl to pokus o neuvěřitelný tunel na městský majetek. Předmětné pozemky mají výměru necelých 10 000 m2. Na jednání zastupitelstva jsem ten záměr argumentačně rozcupoval. Pod tlakem mojí kritiky pak nebyl schválen. Dnes tak může náměstek Jan Hruška z Pirátů odpovědný za agendu bydlení plánovat na těchto pozemcích výstavbu 70 družstevních či městských bytů.
Kolik peněz jsem zde městu zachránil? Dle aktuální nabídky realit se v Liberci pozemky v blízkosti obslužné komunikace a sítí, které umožňují výstavbu čtyřpodlažních bytových domů, prodávají za 7 000 Kč/m2. Zachránil jsem tak celkem 70 milionů Kč.
Tramvajová trať do Rochlic
A za další měsíc, 28. dubna 2022, předložil náměstek Jiří Šolc zastupitelstvu ke schválení projekt nové tramvajové trati do Rochlic. Zahrnovala několik mostů, tunel pod Košickou a demolici celé řady domů podél ulice Na Žižkově. Byl to výsledek třech roků práce pod jeho vedením a šel okamžitě do koše – náměstek Jiří Šolc ho raději stáhl z programu jednání zastupitelstva. Primátor Zámečník zareagoval úkrokem zpět. A to návrhem na opětovné prověření tzv. horní varianty vedoucí kolem sídliště Broumovská. Tedy dávno odmítnuté a přežité varianty, kterou odmítají dopravní experti i samotný dopravní podnik.
Za opoziční klub Liberce otevřeného lidem jsme ale požadovali, a nakonec i prosadili jiné řešení. A to přepracování projektu, aby nešlo o nesmyslnou a pro město devastující dráhu vedoucí po mostech a tunelech. Ale aby se trať přesunula normálně do ulic. Experti z dopravního podniku na mě tehdy sice křičeli, že něco takového nepřichází v úvahu. Ale nyní se ukázalo, že jsme měli pravdu. Nová varianta nedevastuje město a její předpokládané náklady jsou o 185 mil. Kč nižší.
Tendr na rekonstrukci bazénu
Dne 12. června 2023 dostali členové komise pro veřejné zakázky mailem návrh zadávací dokumentace na největší investiční akci města v jeho novodobé historii. Rekonstrukci bazénu za miliardu. Členové komise měli dokumentaci schválit ve lhůtě jednoho týdne, a to formou per rollam (mailem, bez jednání).
Členové komise nominovaní za ANO a ODS rychle přispěchali se svým souhlasem. Já jsem proseděl desítky hodin studováním podmínek obdobných tendrů. A zjistil jsem, že předložená zadávací dokumentace naprosto fatálně omezuje výčet možných uchazečů. Očividně čistila konkurenční pole pro dominantního dodavatele těchto staveb v posledních letech v Česku, společnost Metrostav (či její dceřinné firmy). Také zde se později v rámci policejní razie ukázalo, že Petr Židek v celém procesu plnil pokyny společnosti Syner. Zadávací dokumentaci nosil podle policie na flash disku šéfovi Syneru ke kontrole. Společnost Syner přitom s Metrostavem intenzivně spolupracuje, např. na výstavbě nového pavilonu liberecké nemocnice za tři miliardy. S Metrostavem se Syner dle policie také dohodl na tom, že bude poskytovat subdodávky na výše popsanou rekonstrukci Uranu.
Na základě mé kritiky nakonec odmítli schválit zadávací dokumentaci zbývající dva členové komise jmenovaní za Starosty a Piráty. Petr Židek byl nucen diskriminační podmínky vyškrtat. Do tendru se tak přihlásilo šest firem, skutečně se soutěžilo. Rozptyl cenových nabídek byl od nejnižších 749 mil. Kč po 949 mil. Kč bez DPH. Jen sotva by šel vítězný Metrostav s cenou tak dolů, pokud by si byl vědom, že ho zadávací dokumentace zbavila konkurence. Úsporu tak lze odhadnout na minimálně 100 mil. Kč.
Veselé Vánoce, pokud možno bez zlodějin
Dohromady 555 milionů Kč. Tedy 5 550 Kč na jednoho obyvatele Liberce. Tolik peněz by vedení Liberce bylo schopné vyházet oknem, kdybychom je nehlídali. To je náš vánoční dárek Liberečanům.
Děkuji za spolupráci a podporu mým kolegům z opozičního klubu Liberce otevřeného lidem, Jaromíru Baxovi, Anně Kšírové, Zuzaně Kocumové, Janu Stárkovi a Josefu Šedlbauerovi. Děkuji i těm koaličním zastupitelům, kteří byli aspoň občas schopní překonat ego a politické taktizování, když podpořili naše řešení. A na závěr vyslovuji přání, aby se v politice zase více začali hodnotit věcné argumenty a skutečné činy, oproti falešnému marketingu z plakátů. To by byl zase hezký dárek od vás, občanů Liberce, nám, politikům, kteří pro vás skutečně pracují.
Jindřich Felcman, zastupitel Liberce za Liberec otevřený lidem, spolupředseda libereckých Zelených