Staré tisky, rukopisy i historické plány Severočeského muzea se dočkají obnovy

Zlepšit ochranu a zpřístupnit knihovní a sbírkový fond Severočeského muzea v Liberci.
To je hlavní cíl projektu, který podpoří evropské peníze – konkrétně zdroje z Integrovaného regionálního operačního programu pro období 2021–2027 (ITI).

Krajští radní na svém včerejším jednání schválili výběr firem, jež restaurování starých tisků
a historických plánů muzea včetně jejich ochranných obalů provedou. Celková hodnota
prací činí 7.255.160 korun včetně DPH.

„Cílem projektu je zpracovat průzkum, konkrétní restaurátorský záměr, a především restaurovat minimálně 41 kusů starých tisků a rukopisů z 15. až 19. století a 329 historických stavebních plánů Severočeského muzea v Liberci,“ uvedl Edvard Kožušník, statutární náměstek hejtmana pro resort hospodářského a strategického rozvoje.

Projekt je rozdělen na tři části. Restaurování tisků z 15. a 16. století se chopí společnost GEMA ART International s.r.o. za nabídkovou cenu 2.631.750 korun včetně DPH. Rukopisy a tisky ze století 17. až 19. zrestauruje táž firma za nabídkovou cenu 2.547.050 korun včetně DPH. Historické stavební plány muzea a zhotovení ochranných obalů provede Agentura Jan Zrzavý, spol. s r.o. za 2.076.360 korun včetně DPH. Celkem vyjde projekt na 7.255.160 korun včetně DPH.

„Pro muzea a galerie je velmi vítaná každá možnost finančních prostředků na restaurování jejich bohatých sbírek. I v tomto případě se těším na výsledek,“ doplnila Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury a cestovního ruchu.

Mezi restaurované předměty patří například Hystoria Cýrkewní…Eusebia…Pamffila (rok 1594), Rukopis – Josef Schütky (rok 1829) a plány muzea včetně návrhů, které v architektonické soutěži nevyhrály.

Restaurování se chopí vybrané firmy na přelomu letošního a příštího roku. Hotovo by mělo být do konce listopadu 2027.

Nejedná se o první takový počin. Na konci loňského roku skončil po 38 měsících projekt na záchranu pokladů z depozitářů Severočeského muzea v Liberci. Jeho cílem bylo zrestaurovat sbírkové předměty, nakoupit zařízení a vybavení pro zpracování a uchovávání sbírek a také ochránit a zabezpečit depozitáře. Zrestaurování se tehdy dočkalo 1.316 předmětů z 20 podsbírek.

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Vyšel na 42.854.094 korun včetně DPH. Dotace činila 38,5 milionu korun.

Tisková zpráva LK

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Čmelák dlouhé roky zapojuje  dobrovolníky  do praktické ochrany a obnovy krajiny.  V roce 2024 jsme také pokračovali ve snaze  rozšiřovat povědomí o hlavních problémech v
V zajímavém prostředí komplexu kláštera Marienthal v Sasku proběhl v sobotu 7.12.2024 workshop s tématem dobrovolnictví a přeshraniční spolupráce.
Unikátní historická kolekce tzv. Kopschovy knihovny se z místa svého uložení v libereckém kostele Nalezení sv. Kříže dočasně stěhuje do depozitáře Krajské vědecké knihovny
Naivní divadlo Liberec se v krátkém čase již podruhé raduje z velkého úspěchu. Inscenace režisérky Michaely Homolové, Červený balónek, obdržela po Ceně Divadelních novin v kategorii Loutkové a