Hřbitov v Kamenickém Šenově získal národní památkářské ocenění

Dobrý zpráv není dnes moc a nikdy jich není dost. Jedna taková přišla z Prahy, kde v rámci prestižní Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro 2024 ocenili renovovaný hřbitov v Kamenickém Šenově.

„Památkářský Oscar“ putuje i do Libereckého kraje. Z několika nominovaných vybírala nejlepší počiny v oblasti památkové péče odborná porota. Hlasovat mohla prostřednictvím internetu v kategorii Památky děkují i široká veřejnost. Do Libereckého kraje putuje cena za restaurování starého hřbitova v Kamenickém Šenově.

V jedné ze sedmi hlavních kategorií, restaurování, uspěl ze čtveřice nominovaných památek starý hřbitov v Kamenickém Šenově na Českolipsku. Za provedení obnovy této sepulkrální památky byla nominována restaurátorka MgA. Eva Míčková, za iniciativu v záchraně celého areálu občanský spolek Sonow, o. s. Do soutěže tento zdařilý výsledek nominovala PhDr. Jana Kurešová, Ph.D. z libereckého Národního památkového ústavu. „Postupné restaurování náhrobků starého hřbitova v Kamenickém Šenově lze hodnotit velmi pozitivně. Jednotlivé objekty jsou zachráněny před zkázou. Restaurování uměleckořemeslných a sochařských sepulkrálních děl v takovém rozsahu je na území Libereckého kraje naprosto výjimečné,“ uvádí Jana Kurešová.

Historie starého hřbitova v Kamenickém Šenově sahá na počátek 18. století, kdy byl podle projektu italského architekta Pietra Paola Columbaniho postaven kostel Narození sv. Jana Křtitele. Hřbitov přiléhající dnes pouze k severní straně kostela jej původně obklopoval ze všech stran.

Ve třetí čtvrtině 19. století byla kapacita celého hřbitova téměř obsazena, proto obec založila severovýchodně od kostela hřbitov nový, starý byl oficiálně uzavřen a v roce 1910 zplanýrován. V současné době je zde zachováno 51 náhrobků z rozmezí let 1767–1910. Typologicky jde o figurální a architektonicky koncipovaná díla. Jejich materiálem je převážně pískovec, v menší míře doplněný mramorem, trachytem, břidlicí a kovovými nebo porcelánovými prvky. Některé z náhrobků pochází z dílen významných kameníků a sochařů – například Josefa a Emanuela Maxe, Leopolda Zimmera, Franze Neusara nebo Josefa Seicheho.

Porota ocenila nejen jednotlivě provedené restaurátorské práce, ale uznala i zásadní iniciativu Občanské spolku Sonow o. s., který se svou činností významně podílí na záchraně této památky.

Druhou nominovanou památkou za Liberecký kraj byl v kategorii záchrana zámek Vartenberk ve Stráži pod Ralskem. Společně s památkou bylo Mgr. Miroslavem Kolkou z libereckého Národního památkového ústavu nominováno město Stráž pod Ralskem. Členové městské rady se zásadně přičinili o záchranu takřka zdevastované zámecké památky.

„Velice nás ocenění potěšilo. Spolek, který se o kulturní památku stará a věnuje se její záchraně i propagaci v mezinárodním měřítku si cenu zaslouží. V loňském roce vydalo liberecké pracoviště NPÚ v rámci cyklu Chraňme památky! informační leták, který představuje historii i současnost šenovského starého hřbitova. Taktéž nesmíme opomenout zámek Vartenberk ve Stráži pod Ralskem, který od poroty také získal výborné hodnocení, i když ve své kategorii nezvítězil. Obě památky získaly velký regionální i nadregionální význam. Za jejich návštěvou se sjíždějí zájemci z blízkého okolí i z větší dálky. Doufáme, že toto ocenění bude motivací i pro další vlastníky památek v Libereckém kraji,“ oznámil ředitel NPÚ, ÚOP v Liberci Miloš Krčmář.

Ceny Patrimonium pro futuro, které Národní památkový ústav vyhlašuje jako příspěvková organizace ministerstva kultury pověřená záchranou a rozvíjením hodnot památkového fondu na území České republiky, hodnotí pozitivní a úspěšné počiny v oblasti památkové péče dokončené v předešlém roce. Je vyhlašována od roku 2014 a za uplynulých deset ročníků bylo předáno celkem 88 ocenění.

Odborná porota, sestavená z odborníků, hodnotila nejlepší počiny v oblasti památkové péče, které proběhly v roce 2023, sedmi kategoriích: Obnova památky; Restaurování; Objev, nález roku; Prezentace a popularizace; Záchrana památky; Příkladná správa památkových objektů; Osobnost památkové péče. Možnost měla hlasovat i široká veřejnost prostřednictvím internetového hlasování v kategorii Památky děkují. Celostátní hodnocení probíhalo v několika fázích. Členové komise vypracují k nominacím expertní posudky a poté na společném zasedání navrhnou vítěze. Návrhy předloží generální ředitelce NPÚ Nadě Goryczkové, která ocenění uděluje.

Tisková zpráva NPÚ Liberec

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zlepšit ochranu a zpřístupnit knihovní a sbírkový fond Severočeského muzea v Liberci. To je hlavní cíl projektu, který podpoří evropské peníze – konkrétně zdroje
V Česku dosud chyběl přehledný katalog nejvýznamnějších online médií, který by poskytoval základní informace v nepřehledném digitálním světě. Mapa médií přináší objektivní a komplexní
Musíme reagovat na zavádějící informace uvedené v článku zveřejněnému dne 11. 9. 2024 na webu s názvem „náš Liberec“ (k nalezení na adrese https://www.nasliberec.cz),
V úterý 24. října proběhla vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky, která představila nejkrásnější snímky Jizerských hor. Vybírala je odborná porota ze 162 fotografií od