Vesecký Tajch – dalších šest let slibů a obrázků. Příští rok už to prý ale fakt vyjde…

Začátkem roku byly avizovány práce na oblíbeném libereckém rybníku Tajch, zejména na jeho hrázi a tolik potřebné odbahnění. Nestalo se. Město se totiž o Tajch odmítlo v roce 2019 starat a převedlo jej na Povodí Labe, se kterým ale nemá ani vyřešené majetkoprávní vztahy nutné pro začátek těchto prací.

„Předpoklad zahájení prací je v roce 2025 za předpokladu úspěšného dokončení majetkoprávního vypořádání s městem Liberec. Budou sestávat jednak z odstranění sedimentu, náklady jsou předpokládány na 12 mil. Kč bez DPH. Současně s odstraněním sedimentu bude provedena i rekonstrukce hráze zahrnující výstavbu nové spodní výpusti, celkovou rekonstrukci bezpečnostního přelivu a skluzu od přelivu zajišťující bezpečné převedení Q100, dále pak vyrovnání a navýšení tělesa hráze,“ uvedla pro Náš Liberec Hana Bendová, tisková mluvčí Povodí Labe.

„Náklady na tuto rekonstrukci jsou předpokládány ve výši necelých 17 mil. Kč. Investorem stavby bude Povodí Labe, státní podnik. Zhotovitel prací vzejde z výběrového řízení. Realizace prací bude spolufinancována z dotačních prostředků,“ dodala mluvčí Bendová.

A jaké majetkoprávní vypořádání s městem Liberec ještě není hotové? Připomeňme, že zastupitelstvo, pod vedením Starostů pro Liberecký kraj, které vzešlo z voleb na podzim roku 2018, odhlasovalo převod městského majetku na Povodí Labe již v roce 2019. Realizován byl pak na začátku roku 2020.

„Nové stavební objekty (navýšení tělesa hráze, zřízení patního drénu a změnu typu bezpečnostního přelivu) drobnou části zasahují do pozemků ve vlastnictví Města Liberec. Tyto části je nutné pro potřeby dotačního programu majetkoprávně dořešit a to koordinovaně s chystaným projektem města „Úpravy v okolí Veseckého rybníku“,“ uvedl pro Náš Liberec Petr Náhlovský, vedoucí kanceláře ředitele Povodí Labe.

Tento týden k věci znovu proběhla schůzka a případné majetkoprávní záležitosti by snad mohly být dohodnuty do konce letošního listopadu. Začít by se mělo s pracemi příští rok. Nicméně stejné sliby se dávaly loni, v roce 2022, 2021 i v roce 2020

Jenže: Povodí Labe se zavázalo při převodu majetku v roce 2020 provést úpravy Tajchu do roku 2023, jinak se, dle smlouvy, měly pozemky vrátit městu. Povodí Labe ale na Tajchu pracovat nezačalo a vládnoucí koalice Starostů, ANO a ODS jim prodloužila termín, ve kterém se rekultivace libereckého rybníka má provést, do roku 2025.

Jak je tomu se situací kolem veseckého Tajchu dnes, zatím naší redakci nikdo z radnice, ani na opakovaný dotaz, neodpověděl.

Příběh veseckého Teichmühle, Tajchu, se v lecčem podobá nekonečné story kolem Lesního koupaliště. I ve Vesci se vedení města vzešlé z voleb v roce 2018 (a pokračující i po volbách 2022) odmítlo starat o svůj majetek – pozemky spojené se zdejším rybníkem – převedlo na někoho jiného. Výsledkem je 6 let faktické nečinnosti.

Rekultivace Tajchu se začala řešit letech 2014 až 2018. Spor o vesecký rybník i přilehlou lokalitu se na liberecké radnici vedl mezi tehdy vládnoucí Změnou pro Liberec, která prosazovala, aby byl vesecký rybník byl rekultivován městem, které tehdy kolem něj vlastnilo příslušné pozemky.

To ale neprošlo díky spolupráci tehdejšího ANO pod primátorem Tiborem Batthyánym, který byl v opozičně smluvní koalici se Starosty. Proti rekultivaci, zvláště před volbami, nejhlasitěji vystupoval tehdejší lídr opozice a již šest let primátor Jaroslav Zámečník (STAN/Starostové pro Liberecký kra).

Zatímco Batthyány a jeho věrní zmizeli, po vyloučení z ANO, v propadlišti dějin, Starostové v čele s Jaroslavem Zámečníkem prosadili převod městského majetku s tím, že se pro občany vše vyřeší a město to nebude nic stát.

K situaci kolem Tajchu proběhlo několik tiskových konferencí, bylo vydáno zpráv a v médiích se ukazovaly pěkné obrázky a vizualizace. Je pravda, že v okolí rybníka bylo v letech 2021-2022 umístěno několik nových laviček a prvků, jejichž počet ale za počtem mediálních prezentací značně pokulhává.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zastupitelstvo města Jablonce nad Nisou má tento týden schválit výkup problematické ubytovny Neptun na Liberecké ulici, kam obchodníci s chudobou sváží problematické klienty z
Kontroverzní liberecký podnikatel Josef Nadrchal, který před rokem skončil v cele při zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu a začátkem letošního roku byl obvinění
Liberec má další krásné obrázky. Primátor Jaroslav Zámečník a náměstek pro architekturu Jiří Janďourek (oba STAN/SLK) představili vítězný návrh lanovky. Ten stál Liberec 2,4
Vedení města zastavilo projekt vybudování cyklostezky z Liberce do Hodkovic nad Mohelkou. Důvodem je vysoká cena projektu, který by dnes vyšel na 50 milionů