Po sedmi dlouhých letech město něco udělá s Lesním koupalištěm

Příběh oblíbeného Lesního koupaliště je pro Liberec typický. Vedení města se o něj v roce 2018 de facto přestalo starat a péči nechalo, od roku 2020, partě nadšenců, byť městský rozpočet měl rekordní příjmy od státu. Po sedmi letech ukazování obrázků to vypadá, že by se nedobrá kondice Liberečany milovaného Lesáku mohla zlepšit.

Byť měl Liberec za poslední roky rekordní příjmy do svého rozpočtu, které často byly i několik stovek milionů korun navíc, na lepším životě ve městě se to neprojevilo. Liberečané si tak zvykli, že se o změnách k lepšímu mluví spíše na Facebooku nebo v zaplacených médiích.

Podobně je tomu i s Lesním koupalištěm. To bylo opraveno během jednoho roku v roce 2018, ale vedení města pod STAN/Starosty pro Liberecký kraj na jeho provoz de facto rezignovalo. V roce 2019 se neotevřelo vůbec a situaci zachránil až spolek dobrovolníků, kteří tvoří lidi z libereckého architektonického studia Mjölk a Kanceláře architektury města, nazvaný příznačně Lesní koupaliště, na který město převedlo starosti o koupaliště v roce 2020.

Situace na Lesním koupališti ale není dobrá, provozovat takovou plovárnu ve stotisícovém městě není možné jen za pomoci milodarů z města, které jsou navíc závislé na nejistých zdrojích, jako je participativní rozpočet. To se v posledních letech odrazilo i na kvalitě provozu Lesního koupaliště, kde například stav vody i absence zázemí je dlouhou dobu cílem kritiky veřejnosti.

Po sedmi letech každoročních slibů o nápravě a ukazování vizualizací a obrázků ze strany vedení města, se konečně začne s regulérními investicemi do objektu. Respektive s pracemi se začne již letos v listopadu, ale hotovo by mělo být až příští rok.

Město vybralo firmu a tak se po dlouhých letech čekání veřejnost dočká odpovídajícího zázemí. Rekonstrukce nabídne saunu, WC, sprchy, šatny, ale i lepší gastro provoz. Dodavatel stavby, kterého město vybralo v soutěži, zahájí práce už v listopadu a skončit má v dubnu příštího roku.

„V areálu přibude budova s bistrem, saunou, převlékárnami, toaletami i zázemím pro obsluhu. Architektura nové plovárny je velmi originální a kvalitní. Její náplň od sauny ke sprchám, WC nebo odpovídajícímu gastro provozu, doplní chybějící funkce v území. Funkční a krásné zázemí zároveň pomůže zmírnit i situaci, kdy bude v příštím roce kvůli rozsáhlé rekonstrukci nefunkční přehrada a nově také plavecký bazén,“ říká náměstek primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek ze STAN/Starosty pro Liberecký kraj, který je za objekt odpovědný od svého nástupu na magistrát v roce 2019.

Podle předsedy spolku Lesní koupaliště Jana Vondráka, jehož členové se o areál čtvrtým rokem starají, nastal rozhodující okamžik, který zásadně promění budoucí fungování a nabídku pro návštěvníky a podporovatele přírodní plovárny.

„Během čtyř let, kdy se o Lesák staráme, se mnohé změnilo. Dokázali jsme navrhnout, schválit a začít stavět plovárnu, o kterou jsme dlouho usilovali. Každé léto jsme s radostí zajišťovali provoz koupaliště, a teď nás čeká další významný krok. Na jaře bude plovárna dokončena a otevřena veřejnosti přesně tak, jak jsme si kdysi přáli. Nikdy nám nešlo o to, abychom přilákaly davy. Ale o upřímnou snahu oživit toto překrásné místo tak, aby mohlo sloužit návštěvníkům celý rok. Díky novému zázemí tu po dokončení úprav najdete nejen veřejné sauny a lepší občerstvení, ale také šatny, uzamykatelné skříňky a důstojné sociální zařízení,“ popisuje předseda spolku Jan Vondrák, který je současně s kolegou Janem Machem z libereckého architektonického studia Mjölk i spoluautorem budoucí podoby zázemí plovárny.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zastupitelé Liberce schválili pořízení dvou kontokorentních úvěrů až do výše 1,5 miliardy korun od České spořitelny. Zastupitelé napříč kluby se, poněkud a pro leckoho
Liberečtí zastupitelé budou rozhodovat o areálu tzv. Machnínského zámečku, který je příkladem jedné z nejhorších libereckých porevolučních privatizací. Nyní mu svítá naděje – zlínský
Sotva se Liberec dostává ze zadlužení, které mu přinesly vlády do roku 2010, kdy dominovala ODS nepokrytě svázaná s místní stavební lobby v čele
Před 106 lety nevzniklo na troskách starého mocnářství jen Československo. O svůj vlastní stát se pokusil i druhý nejpočetnější národ někdejších Českých zemí, zdejší