Sotva se Liberec dostává ze zadlužení, které mu přinesly vlády do roku 2010, kdy dominovala ODS nepokrytě svázaná s místní stavební lobby v čele se stavební společností Syner, chystá vedení města další zadlužení, a to i kvůli bazénu, u nějž se příprava veřejné zakázky, dle policie, rovněž odehrávala pod taktovkou majitele Syneru Petra Syrovátka. Rozhodnou o tom ve čtvrtek zastupitelé.
Podle primátora Jaroslava Zámečníka (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) si město pod jeho vedením plánuje vzít dva kontokorentní úvěry s možností čerpání až 1,5 miliardy. Použít tyto úvěry na modernizaci bazénu a na projekt, který by měl snížit náklady za energie 34 městských budov.
Na podmínkách za poskytnutí dvou kontokorentů po 750 milionech se vedení radnice domluvilo s Českou spořitelnou, smlouvy bude příští týden ve čtvrtek schvalovat městské zastupitelstvo. První o záměru informovala ČTK.
Podle Zámečníka má město na účtech zhruba miliardu korun, a proto je pro město výhodnější variantou jistit se kontokorentem než si vzít klasický úvěr. Lepší ekonomická situace města, podobně jako kraje, je poslední roky dána tím, že od státu získává ročně stamiliony navíc, a to zejména kvůli vysoké inflace, kterou v posledních letech centrální vláda v Praze neřešila.
„Vždycky přednostně na financování bazénu a energetických úspor (budov) použijeme naši hotovost. To znamená, v ideálním případě bychom nemuseli do toho kontokorentu sáhnout,“ řekl primátor ČTK.
Jedním z projektů, kvůli kterým si chce radnice vzít úvěr, je kontroverzní modernizace bazénu. protikorupční policie, dozorovaná státní zastupitelstvím, má za to, že celá zakázka proběhla v režii Petra Syrovátka, majitele SYNER Group, který měl v této věci za úplatu úkolovat dnes již bývalého náměstka za ODS Petra Židka. Oba muži jsou dnes obviněni a hrozí jim vysoké tresty.
Přes letošní zásah policie, primátor Zámečník spolu se svým náměstkem a spolustraníkem Jiřím Janďourkem nadále trvají na správnosti varianty rekonstrukce bazénu, kterou vyhrála dceřiná společnost Metrostavu, Metrostav DIZ, a to přesně tak, jak dle policie, určil Syrovátko.
Cena stavby je zhruba 910 milionů korun a radnice usiluje o tři dotace na bazén za 470 milionů korun. Nicméně v minulosti se vedení města pod Jaroslavem Zámečníkem již jednou ukázalo jako neschopné dotaci získat.
Druhým projektem, který rovněž provází kritiky minimálně z řad opozice, je energetická úspora městského majetku, která si klade za cíl. snížit náklady za energie u 34 městských budov. Nicméně projekt kritizuje od začátku jako předražený a mluví o kartelizaci zakázky mezi dvě firmy.
Před letošními volbami se opoziční zastupitelé dokonce chystali ve věci podat trestní oznámení, nicméně na poslední chvíli jej nepodali, ale zaslali svá zjištění opřená o vlastní analýzu rozpočtu projektu, kontrolním orgánům příslušného ministerstva a Evropské unie, jelikož i na tento energetický projekt má město příslib evropské dotace zhruba 190 milionů korun.
Vedení města kritiku opozice odmítá a kontrolu z výše popsaných institucí naopak, dle svých slov, vítá a věří, že prokáže jeho správný postup.