Rovnost před zákonem? Hejtmanovi platí elitní právníky za miliony stát. Skrze Starosty

Hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu zastupuje v jeho korupční kauze jeden z nejznámějších advokátů České republiky Tomáš Gřivna. Hejtman si ale jeho služby neplatí ze svých zdrojů. Téměř 2,5 milionu korun mu skrze úvěr poskytlo jeho hnutí Starostové pro Liberecký kraj.

Hejtmanu Půtovi začíná v pondělí 7. října další kolo u soudu v korupčním případu, kde je obžalován a hrozí mu 5 let za to, že, dle státního zástupce, nezákonným způsobem a za úplatu pomáhal firmě Metrostav k milionům z evropských dotací. V kauze padly již pravomocné rozsudky a přiznal se i samotný Metrostav, včetně uplácení Martina Půty.

Starostové pro Liberecký kraj, kteří jsou součástí vládního hnutí STAN, jsou nejúspěšnějším politickým subjektem v Libereckém kraji. Za své volební úspěchy také od státu inkasují, v podobě příspěvků za získané hlasy, nemalé peníze. Jen za loňský rok pouze příspěvek na činnost od státu činil 7,3 milionu korun.

Tyto prostředky, získané státem od daňových poplatníků, ale nevyužívají jen na politickou, programovou a veřejnou činnost, jak zákon zdůvodňuje jejich vynakládání, ale i na zastupování ze strany advokátů a PR v soukromé korupční kauze svého předsedy, hejtmana Martina Půty.

Náš Liberec jako první médium na tuto podivnou praxi upozornil v roce 2020. Tehdejší částka vyložená na Půtovi advokáty byla 1,2 milionu. Od té doby se více jak zdvojnásobila. Aktuálně Půtovi Starostové poskytli Martinu Půtovi 2,45 milionu korun. Potvrdil to i jejich první místopředseda, senátor a starosta Chrastavy v jednom, Michael Canov.

„Politické hnutí Starostové pro Liberecký kraj uzavřelo s panem Martinem Půtou smlouvu o úvěru a později uzavřelo i několik dodatků k této smlouvě. Úvěr dle smlouvy a jejich dodatků činí k dnešnímu dni celkem 2,45 milionů Kč. Ve smlouvě je specifikováno, že úvěr slouží ke krytí nákladů spojených s obhajobou s obviněným ze dne 18.11.2014,“ uvedl na dotaz naší redakce Michael Canov.

Hejtman Půta věří ve svou nevinu a obžalobu označuje, bez jediného důkazu, za kampaň ze strany policie a justice proti němu. Je také přesvědčen, že u soudu vyhraje a náklady, které od státu získalo jeho hnutí a to jej zase poskytlo jemu, bude v případě osvobozujícího rozsudku opět vymáhat po státu.

„Úvěrovaný pan Martin Půta dosud úvěr nevracel, dle smlouvy tak musí učinit do  jednoho měsíce po nabytí právní moci rozhodnutí v dané věci,“ dodal liberecký senátor Canov.

Jediný moment, kdy by Martin Půta musel tedy sáhnout do své vlastní kapsy, by bylo, pokud by byl odsouzen a nemohl se nákladů spojených se soudním řízení domáhat po státu. Ale ani to není jisté, protože má uvnitř Starostů pro Liberecký kraj zcela dominantní roli a například samotné hnutí sídlí na jeho vlastní, osobní adrese.

Milionové náklady na elitní advokáty ale nejsou jedinou položkou, kterou Starostové v Liberci svému předsedovi platí. Náš Liberec upozornil i na to, že hnutí platí Martinu Půtovi i služby PR specialistů, kteří mají před veřejností a médii prosazovat jeho verzi korupční kauzy i vlastní role v ní.

Touto společností je Litigo Communications, která zastupovala obviněné a obžalované v několika dalších korupčních případech. Jak se podařilo zjistit naší redakci, Starostové platili firmě Litigo Communications částku 20 tisíc měsíčně výhradně spojenou s komunikací s médii v případě trestního stíhání hejtmana Martina Půty.

Byť to může působit bizarně, že stát vynakládá prostředky daňových poplatníků stranám a hnutím na to, aby ty jimi platily advokáty a PR na privátní korupční kauzy politiků, nelegální to není. Naší redakci to potvrdil i Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

„Zákon o sdružování v politických stranách upravuje možné příjmy stran a hnutí, s výjimkou limitů na volební kampaně však nereguluje jejich výdaje. Příspěvky na činnost a na úhradu volebních nákladů, které strany a hnutí dostávají od státu, nemají charakter účelově vázaných prostředků,“ uvedl na dotaz naší redakce Petr Vymětal z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

„Současně jsou strany a hnutí soukromoprávními subjekty a nemají povinnost nakládat s majetkem s péčí řádného hospodáře, takže se svými prostředky (včetně těch od státu) mohou zacházet podle svého uvážení,“ dodal Petr Vymětal.

Počínání Starostů pro Liberecký kraj i hejtmana Půty tedy nelegální není, ale rozhodně je pro některé veřejně činné osoby za hranou. „Státní příspěvek stranám je určen pro politickou a programovou činnost, rozhodně ne na krytí výdajů za advokáty v korupčních kauzách jejich členů,“ uvedl v roce 2020 pro Náš Liberec tehdejší ředitel Transparency International David Ondráčka.

„Nelegální to sice není, ale je dost postavené na hlavu, aby daně občanů sloužily k vysekávání politiků z korupčních kauz.“, shrnul David Ondráčka.

foto: Facebook

Subscribe
Upozornit na
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klidné svátky vánoční, plné pohody a štěstí ze srdce přejeme všem našim čtenářům, příznivcům i těm, kteří s námi nesouhlasí a polemizují. Ať již
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a