Starostové chtějí krajskou koalici s ODS/SPOLU. ANO míří do opozice

Překvapení se nekoná. STAN/Starostové pro Liberecký kraj, kteří vyhráli krajské volby, chtějí koalici se SPOLU v čele s ODS, se kterou mají bohatou zkušenost, vzájemné personální propojení i klientelistické vazby na místní podnikatelské zásvětí.

S přimhouřením oka se dá konstatovat, že v Libereckém kraji povládne tatáž politická koalice jako před volbami, jen bez stafáže Pirátů, kteří se do zastupitelstva nedostali. Na svém včerejším jednání se proto jednomyslně vyjádřil nově zvolený zastupitelský klub STAN/Starostů pro Liberecký kraj.

Koalice starostů a Spolu by měla v krajském zastupitelstvu většinu 25 hlasů ze 45. Těsnou většinu 23 hlasů by měla i v případě, že by se svou námitkou u soudu uspělo Stačilo! a přepočítání hlasů by této nacionalistické koalici přineslo dva mandáty v krajském zastupitelstvu.

„Osm let jsme byli s ODS v koalici, a ty koalice fungovaly. Já věřím, že to bude fungovat i dál. My teď hledáme shodu na programovém prohlášení, teprve pak budeme řešit personální obsazení rady,“ uvedl hejtman Martin Půta ze Starostů, který bude pravděpodobně i hejtmanem příštím.

Starostové a SPOLU se na jednání v úterý 24. září dohodli na vytvoření devíti týmů, které se budou programovým tématům věnovat a ve středu by se vyjednávací týmy obou subjektů měly znovu sejít. Půta věří, že budou moci oznámit dohodu, protože programy s nimiž šly strany do voleb, byly v mnohém podobné.

Starostové a pro Liberecký kraj a ODS Libereckého kraje mají společnou historii. Nemálo významných Starostů bylo v minulosti občanskými demokraty – namátkou liberecký senátor a první místopředseda hnutí Michael Canov nebo primátor Liberce Jaroslav Zámečník, který byl členem ODS čtvrt století.

Obě strany spojují i společné vazby na zdejší politicko- podnikatelský syndikát. Zejména ODS je dlouhodobě vnímána jako pouhá prodloužená ruka zdejší stavební lobby v čele s holdingem SYNER Group. V návaznosti na korupční skandál spojení právě s majitelem SYNER Group na liberecké radnici byla dokonce v Liberci ODS zrušena buňka.

Liberecký hejtman je zase obžalován z korupce a hrozí mu 5 let za mřížemi. K jeho přímému uplácení se i doznal hlavní obžalovaný v Půtově kauze, stavební společnost Metrostav. Za Starosty byl ale policií obviněn i někdejší Půtův náměstek pro dopravu Vladimír Mastník, tentokrát, dle policie, pro nezákonné kroky ve prospěch společnosti BusLine.

V opozici se ocitne hnutí ANO, které od posledních voleb v krajském zastupitelstvu téměř zdvojnásobilo svůj počet mandátů, aktuálně jich má 18.

V opozičních lavicích zasednou i Okamurovi neofašisté z SPD, kteří ale s hejtmanem Půtou mají dobré vztahy a za několik placených míst v dozorčích radách fungovali po dvě volební období jako tichá a loajální opozice. V této praxi bude hejtman, dle svého povolebního vyjádření, poračovat i nadále.

Subscribe
Upozornit na
53 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh oblíbeného Lesního koupaliště je pro Liberec typický. Vedení města se o něj v roce 2018 de facto přestalo starat a péči nechalo, od
Zastupitelé Liberce schválili pořízení dvou kontokorentních úvěrů až do výše 1,5 miliardy korun od České spořitelny. Zastupitelé napříč kluby se, poněkud a pro leckoho
Liberečtí zastupitelé budou rozhodovat o areálu tzv. Machnínského zámečku, který je příkladem jedné z nejhorších libereckých porevolučních privatizací. Nyní mu svítá naděje – zlínský
Sotva se Liberec dostává ze zadlužení, které mu přinesly vlády do roku 2010, kdy dominovala ODS nepokrytě svázaná s místní stavební lobby v čele