V den pádu ministra Bartoše si už liberečtí Starostové řekli o jeho křeslo

Štěstí přeje připraveným. A v politice to platí dvojnásob. Zatímco úterní odvolání Ivana Bartoše z postu ministra pro místní rozvoj bylo pro Piráty šokem, jejich koaliční partneři ze STAN/Starostů pro Liberecký kraj si už, ústy libereckého senátora Michaela Canova, říkali o jeho ministerstvo.

Ministr Ivan Bartoš po volebním fiasku v krajských volbách rezignoval na post předsedy Pirátů. V pondělí ráno se sešel s premiérem Petrem Fialou (ODS/SPOLU) a nabyl dojmu, že má ve své práci pokračovat. Premiér ho ovšem poledne odvolal z postu ministra pro místní rozvoj. Oficiálním důvodem byla nezvládnutá digitalizace stavebního řízení pod Bartošovým vedením.

Ne všichni ale, zdá se, byli překvapeni na například Starostové již měli svou vizi nové podoby vlády. „Dokud byl předsedou koaliční strany, byl nedotknutelný. Teď už bychom ale měli okamžitě vyměnit ministra místního rozvoje. A možná to využít k nějaké širší rekonstrukci vlády,“ uvedl pro Seznam zprávy senátor zvolený za koalici PirStan Michael Canov. „Ivana jsme od počátku důrazně upozorňovali na chyby v digitalizaci, ale on byl v klidu a vysmátý. Nevěřím, že on se svým pirátským týmem na ministerstvu to dokáže spravit,“ dodal senátor za Liberec a zároveň starosta Chrastavy.

Z toho vyjádření libereckého senátora lze vyčíst, že Michael Canov rád viděl Ministerstvo pro místní rozvoj v rukou STAN/Starostů pro Liberecký kraj. Dočasně jej má rozhodnutím premiéra řídit Marian Jurečka z KDU-ČSL/SPOLU, ale že by jej měli vystřídat Starostové si skutečně Michael Canov myslí.

„Já jsem (především prostřednictvím mého senátorského klubu) usiloval o to, aby Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vedl  zástupce Starostů od samého počátku již od voleb 2021. Neexistuje jiné ministerstvo, které by měl spíše vést zástupce Starostů. Bohužel tehdejší kandidáti na ministry za STAN se řídili vlastními přáními a MMR bylo navíc.  Rakušan chtěl vnitro, Gazdík školství a Michalík průmysl   a protože kvóta pro STAN byla 3 ministerstva, tak jsme o MMR přišli. MMR tedy dostali Piráti, což za obrovskou chybu považuji od samého počátku,“ uvedl pro Náš Liberec Michael Canov.

„Takže ano, umím si představit a uvítal bych to, kdyby MMR přešlo pod Starosty. Z mého pohledu by byl nejvhodnější osobou můj kolega senátor Zbyněk Linhart,“ dodal senátor za Liberec.

Piráti se na celorepublikové úrovni se Starosty spojili v roce 2021 a vytvořili volební koalici PirStan, což je ale také datum začátku jejich pádu. Starostům se povedlo, navzdory koaličním smlouvám, přemluvit své voliče, aby Piráty z kandidátek v parlamentních volbách 2021 vykroužkovali na úkor Starostů.

Výsledek byl zdrcující. Zatímco ve volbách v roce 2017 Piráti měli 22 poslanců a Starostové pouze šest, v roce 2021 po „kroužkovacím podrazu“, jak jej sami Piráti nazvali, se Piráti propadli na pouhé čtyři poslance, kdežto Starostové posílili na 33 poslanců a stali druhou nejsilnější stranou současné vládní koalice.

Náš Liberec jako první v roce 2021 upozornil na to, že Starostové v Libereckém kraji nedodržují své dohody s Piráty a vyzývají své voliče, navzdory koaličním smlouvám, ke kroužkování (a právě liberecký případ zmiňovali, mimo jiné, i po volbách rozezlení Piráti). Tyto vpravdě neskautské metody vůči koaličním partnerům také v Libereckém kraji znamenaly v parlamentních volbách vymazání Pirátů z politické mapy a za PirStan se stali poslanci Jan Berki a Jan Farský ze Starostů.

foto: Facebook

Subscribe
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zastávku MHD na Tržním náměstí, jehož celý koncept souzní s plaveckým bazénem a je dílem jeho autora, slavného architekta Pavla Švancera, chce vedení města
Ve Stráži pod Ralskem má vyrůst jedna z největších průmyslových zón v České republice. Realizovat ji mají lidé ze Syneru. Jedním ze zamýšlených využití
Náš Liberec včera informoval o tom, že se vznikem nových krajských společností, které mají sloužit k provozu největší fotovoltaické elektrárny za několik miliard, nesouhlasil
Včera uplynulo deset let od obvinění hejtmana Martina Půty z korupce a zneužívání pravomocí. Hejtman vyjádřil svou nespokojenost nad délkou trvání celé záležitosti. V