Liberecká náměstkyně Šárka Prachařová (ANO) připravila obří zakázku na energetická opatření dvanácti městských budov za půl miliardy. Opozice zjistila, že je dvakrát předražená. I přes tři měsíce trvající kritiku ale vedení města chyby neuznalo. Zastupitelé za Zelené Jindřich Felcman a Jaromír Baxa spolu s předsedou TOP09 v Libereckém kraji Zdeňkem Chmelíkem tak připravili trestní oznámení.
Energetické úpravy na dvanácti budovách zahrnují standardní opatření, jako je zateplení stěn a střech, rekuperace, výměnu osvětlení či instalaci fotovoltaických panelů. Pro tuto veřejnou zakázku zvolilo město specifický režim, tzv. EPC (Energy Performance Contracting – Energetické služby se zaručeným výsledkem). To znamená, že dodavatel opatření na základě rámcově sjednaného řešení detailně naprojektuje, provede a zaručí se, že během deseti let dosáhne úspor za energie v garantované výši.
Náměstkyně Šárka Prachařová předložila schválení této zakázky zastupitelstvu města po dvou a půl letech příprav bez jediného předjednání ve výborech. Materiál předložila jediný den před květnovým zasedáním zastupitelstva. Na základě kritiky jej v květnu stáhla, na 13. 6. 2024 bylo svoláno mimořádné jednání zastupitelstva, kde byl materiál hlasy zastupitelů za ANO, Starosty (s výjimkou J. Marka) a Piráty těsnou většinou 21 hlasů schválen.
„Už samotný průběh přípravy projektu je třeba označit za katastrofální. Po opravě bazénu, o kterém se neustále jedná, ve výborech a na zastupitelstvech, jde o největší zakázku města za poslední roky. Za celou dobu přípravy projektu ale nikdo konkrétní podmínky neviděl. Zastupitelstvo pak schvalovalo smlouvu bez konkrétního rozpisu opatření i sjednaných cen. Ty byly kvůli pochybnému argumentu o obchodním tajemství začerněny,“ popisuje přípravu projektu Jaromír Baxa.
I bez detailních informací nicméně projekt vzbuzoval pochybnosti. Za náklady ve výši 482,5 mil. Kč bez DPH byla sjednána výše garantované úspory 78 mil. Kč za 10 let.
„Asi sotva by někdo investoval do energetických úspor svého domu za takových podmínek. Návratnost opatření vychází na minimálně 70 let. To už budou všechna ta opatření dávno za svojí životností. Nevýhodnost celkové bilance potvrzuje i konkrétní příklad. U doposud nezateplené Mateřské školy Pohádka se provede kompletní zateplení stěn a rekuperace. Garantovaná úspora plynu je ale pouhých 33 %. Přitom při solidně provedených opatření tohoto typu by se mělo dosahovat úspor ve výši 70 %.,“ popisuje J. Felcman.
A dodává hlavní háček: „Jenže všechny úspory nad garantovanou částku nebude inkasovat pouze město, jak by tomu bylo u standardního projektu. V tomto případě se bude o tyto úspory dělit půl na půl s dodavatelem. Jemu se tedy podhodnocené garantované úspory náramně vyplatí a nevýhodnost celé zakázky ještě dále prohlubují. Město bude o polovinu úspor za energie během deseti let nesmyslně kráceno.“
V červenci navíc unikl nezačerněný rozpis sjednaných cen u jednotlivých opatření. Opoziční zastupitelé ve spolupráci se Zdeňkem Chmelíkem, podnikatelem v oboru fotovoltaických instalací, zjistili zásadní předražení jednotlivých položek.
„Takřka všechno je předražené zhruba dvojnásobně, než je běžná cena na trhu. Někdy i více. Zateplení stěn, rekuperační jednotky či osvětlení. LED žárovku si město kupuje za 455 Kč, přitom její běžná cena v kvalitě střední třídy je okolo 100 Kč. Ukázkově absurdní je pak nacenění fotovoltaických panelů, které si město kupuje za dvojapůlnásobek ceny, než za kterou je pořídilo teď v červnu v rámci jiné zakázky na další městské budovy,“ ilustruje výsledky podrobné revize sjednaných cen Felcman.
Vedení města argumentovalo, že sjednané ceny jsou výsledkem výběrového řízení. Pokud se nepřihlásil nikdo s lepší cenou, město musí danou cenu akceptovat. Jenže opomíjí zásadní souvislosti.
„Celá veřejná zakázka byla vedena pochybně. Přihlásily se do ní nejprve čtyři firmy. Dvě odstoupily, zbývající dvě se pak podělily o vítězství ve dvou souběžně prováděných zakázkách. Obě tyto zakázky se během tzv. jednacího řízení, tedy vyjednávání finálního rozsahu zakázky, navíc razantně prodražily oproti předpokládané ceně. Těch signálů, že firmy spolu doopravdy nesoutěží, mělo vedení města spoustu. V takové situaci si mělo sjednávané ceny i smluvní podmínky důsledně ověřovat. Nic z toho se ale nestalo, město si nechalo cenu i smluvní podmínky dodavatelem prostě nadiktovat,“ vysvětluje J. Baxa.
Oba zastupitelé zároveň zdůrazňují, že trestní oznámení je pro ně naprosto krajní a extrémní prostředek, primárním cílem je donutit město, aby od nevýhodné smlouvy odstoupilo.
„Více než tři měsíce jsme předkládali podrobné argumenty, proč je zakázka sjednaná špatně. Náměstkyně Prachařová ani její koaliční kolegové ale za celou dobu adekvátně nereagovali. Zakázku bránili pomocí snadno vyvratitelných argumentů. Návrh trestního oznámení jsme jim zaslali předem s návrhem na jednání. Také bez reakce,“ popisuje J. Baxa.
Doplňuje ho J. Felcman: „V dané chvíli už nám nezbyl v rukou žádný jiný nástroj. Trestním oznámením chceme vedení města dotlačit k tomu, aby okamžitě přistoupilo k výpovědi smlouvy, neboť byla uzavřena v hrubém nepoměru sjednaného plnění. Takovou možnost občanský zákoník stanoví. Svoje školy a školy je město schopné opravit za mnohem výhodnějších podmínek.“
EDIT: Pod tlakem naší kritiky oznámila náměstkyně Šárka Prachařová dne 11. 9., že celá zakázka bude podrobně auditována nezávislou organizací. Vedení města za celé tři měsíce sice adekvátně nereagovalo, nicméně toto poslední oznámení vnímáme jako první krok, ve kterém je svůj dosavadní postup ochotné podrobit nezávislé kontrole. Podání trestního oznámení tak pozastavujeme, budeme požadovat, abychom byli součástí kontrolní skupiny a o podání trestního oznámení rozhodneme na základě toho, jak důvěryhodně bude město při kontrole postupovat. Návrh trestního oznámení jsme nicméně odeslali Ministerstvu pro místní rozvoj, Národní rozvojové bance a příslušným kontrolním orgánům EU. Je potřeba, aby se procesy upravující EPC zakázka podrobně zrevidovaly.
Příloha: Návrh trestního oznámení detailně popisující průběh a obsah zakázky EPC je ke stažení zde: https://www.zdravy-kraj.eu/novinky/rozkrdn-penz-z-libereck-kasy-u-mus-pestat
Tisková zpráva zastupitelského klubu Zelených/Liberce otevřeného lidem