Začíná další jednání soudu s hejtmanem Půtou obžalovaným z korupce

Mezi 16. až 19. zářím začíná další stání u krajského soudu v Liberci, kde se řeší korupční kauza kolem tunelování evropských dotací v případě rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény. Podstatným zlomem v kauze je doznání hlavního obžalovaného – společnosti Metrostav. Ta přiznala i úplatky pro hejtmana Martina Půtu.

Soudní jednání začíná po delší odstávce. Důvod je jednoduchý. Na podzim minulého roku se přiznal hlavní obviněný celého procesu – společnost Metrostav a požádal o dohodu se státním zástupcem o vině a trestu. Metrostav do té doby svou vinu jednoznačně popíral a celý proces, který začal u soudu před Vánoci v roce 2018, zdržoval nejrůznějšími námitkami a stížnostmi.

Původně měl proces začít před komunálními volbami v září 2018, ale Martinu Půtovi se povedlo dosáhnout toho, že byl odročen na pozdější datum. Ačkoliv věděl půl roku, že přísedícím u soudu je manželka jednoho z jeho spolustraníků, nechal si tuto informaci až na den před zahájením procesu v září. Na základě toho pak soudce proces odložil.

Nicméně poté, co se přiznali první obžalovaní v procesu – bývalý politik liberecké ODS a jednatel společnosti, která kostel vlastnila a žádala na něj dotaci, Jiří Zeronik, který za úplatu zmanipuloval výběrové řízení pro Metrostav (de facto jej nechal v rukou samotného Metrostavu) a Libor Turský, majitel jedné z subdodavatelských firem, který pro Metrostav zase vystavoval fiktivní faktury, aby se zakázka prodražila, rozhodl se doznat i Metrostav.

Metrostav přitom státní zástupce viní jako hlavního aktéra kauzy, který měl vše od začátku v rukou a uplácel i liberecké úředníky a politiky, v čele s hejtmanem Martinem Půtou. Ten ale odmítá a vše označuje za spiknutí policie a státního zástupce proti němu, aniž by kdy k takto silným výrokům přinesl nějaké důkazy. I přiznání Metrostavu označuje Půta a jeho právní zástupci za účelové.

„Prohlášení o vině („přiznání“) učinily za Metrostav a Metrostav Infrastructure (dceřiná společnost Metrostavu, která je rovněž v kauze žalována – pozn.red.) osoby, které se podle obžaloby trestné činnosti nedopustily a nemohou o ní nic vědět. V době údajného skutku dokonce ani nebyly členy statutárních orgánů Metrostav a Metrostav Infrastructure , těmi se staly až v průběhu řízení (v letech 2020 resp. 2021) před soudem (v Liberci). Proto považujeme jejich prohlášení o vině za nepravdivé a účelové. Účelovost dohody vidíme ve snaze Metrostavu dosáhnout pro sebe a Metrostav Infrastructure co nejnižšího souhrnného trestu, aby se obě firmy mohly co nejdříve opět účastnit veřejných zakázek,“ uvedl začátkem roku právní zástupce Martina Půty Tomáš Gřivna.

V celém případu jde zejména o rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, kterou za 65 milionů prováděla společnost Metrostav, která jej zcela nestandardně předfinancovala. Obžaloba má za to, že projekt byl předražený o 23 milionů korun a část z toho měla jít na úplatky mezi síť úředníků a politiků, kterou ovládal Metrostav.

Hejtman Martin Půta je viněn, že za úplatu měl Metrostavu dopomoci k rychlejšímu vyplacení dotace, které bylo ohroženo odsouzením Jiřího Zeronika v jiné korupční kauze. Celý případ je velmi rozsáhlý. Obžalováno bylo 17 osob, z toho 13 lidí a čtyři firmy, v čele s největší českou stavební společností, Metrostavem.

Kauza, kterou otevřel Náš Liberec, před několika lety, pokračovala policejním obviněním z roku 2014, se po sérii stížností ze strany právních zástupců obviněných dostala k soudu, jak bylo zmíněno, až v roce 2018. Zde ji pak protáhly nejen neustálé námitky zejména zástupců Metrostavu, ale také, z hlediska vyšších soudních instancí, špatná práce původního soudce Petra Neumanna.

Subscribe
Upozornit na
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zastávku MHD na Tržním náměstí, jehož celý koncept souzní s plaveckým bazénem a je dílem jeho autora, slavného architekta Pavla Švancera, chce vedení města
Ve Stráži pod Ralskem má vyrůst jedna z největších průmyslových zón v České republice. Realizovat ji mají lidé ze Syneru. Jedním ze zamýšlených využití
Náš Liberec včera informoval o tom, že se vznikem nových krajských společností, které mají sloužit k provozu největší fotovoltaické elektrárny za několik miliard, nesouhlasil
Včera uplynulo deset let od obvinění hejtmana Martina Půty z korupce a zneužívání pravomocí. Hejtman vyjádřil svou nespokojenost nad délkou trvání celé záležitosti. V