Politici za Zelené/LOL, kteří jsou v libereckém zastupitelstvu v opozičních lavicích, se spojili se zástupci TOP 09, kteří na městě sedí se Starosty, ANO a Piráty v koalici, ale aktuálně na kraji kandidují proti nim. Společně chystají podat trestní oznámení ve věci půlmiliardového energetického projektu, který připravilo vedení města, jehož je TOP 09 součástí.
Problematika se týká projektu EPC – energetické úpravy 12 budov města Liberec celkem za 482,5 mil. Kč bez DPH. O výběru dodavatele bylo rozhodnuto, jak informoval Náš Liberec, Zastupitelstvem města Liberec na mimořádném jednání 13. června, a to těsnou většinou 21 hlasů.
Zelení projekt připravený koalicí STAN/Starostů pro Liberecký kraj (plus TOP 09 a KDU-ČSL), ANO Pirátů kritizovali od samého začátku. Podle opozičních zelených zastupitelů probíhalo výběrové řízení podezřele. Tvrdí, že zakázka měla dvě části, obě se měly, podle Zelených, výrazně prodražit. Zastupitelům za Zelené se rovněž nelíbí, že řízení se nakonec účastnily jen dvě firmy a nakonec každá z nich vyhrála jednu část zakázky.
„Po schválení dodavatele v červnu se k nám dostalo (nejspíše omylem) doposud utajované nacenění jednotlivých položek. Provedli jsme revizi sjednaných cen stavebních prací a technologií a zjistili, že tato zakázka je zhruba dvojnásobně prodražená,“ tvrdí iniciátor podání trestního oznámení Jindřich Felcman ze Zelených/LOL.
„Dodávám, že zastupitelem města jsem šestým rokem. Za tu dobu jsem nepodal jediné trestní oznámení, vždy jsem se snažil využívat primárně politické nástroje – vyjednávání, veřejný tlak apod. V tomto případě už ale nešlo jinak,“ dodává Felcman.
K Zeleným se přidal i Zdeněk Chmelík, předseda krajské TOP 09. Ten sice v současnosti není zvoleným libereckým zastupitelem, ale kandiduje s ODS a KDU-ČSL na kandidátce Spolu pro Liberecký kraj v letošních zářijových volbách.
Zdeněk Chmelík je nejen politikem, ale i podnikatelem ve stejné branži – jeho firma se zabývá instalací solárních panelů. Původně dokonce tvrdil, že zmíněný projekt EPC je předražený více jak osminásobně, posléze ale svá tvrzení stáhl.
Chmelík na sebe v minulosti upozornil kontroverzními výstupy. Například když hájil podezřelý nákup technologií za miliony do libereckého bazénu těsně před jeho uzavřením, který provedl jeho kolega z TOP 09 nebo když se, coby člen orgánů Technických služeb města Liberce (TSML), snažil zamést pod koberec výsledky auditu, které si TSML samy zadaly. Na vysvětlenou svého konání přišel s příběhem, že TSML touto cestou chtěl privatizovat liberecký podnikatel Jaroslav Rengl, pro který ovšem neměl nejen důkazy, ale odmítl jej prezentovat i veřejně.
Zbytek vedení města obvinění z předražení projektu odmítá. „Opozice vytrhla z celého komplexu významu EPC projektů pouze část, která se jí hodila pro nepravdivou argumentaci, hlavně na semináři nechtěla naslouchat a nesnažila se pochopit komplexnost EPC projektů,“ uvedla k tomu již v červnu náměstkyně odpovědná za dotace, pod kterou projekt z části spadá, Šárka Prachařová (ANO).
„EPC tvoří vyvážený mix energetických úspor, dotační podpory i na projektovou přípravu, v našem případě se jedná především o modernizaci škol a školek, kdy úpravami dojde nejen k energetickým úsporám, ale i ke komfortu v těchto budovách. Dalším benefitem jsou tzv. zaručené úspory a energetický management,“ dodala Prachařová.
Trestní oznámení podané zástupci Zelených a Spolu/TOP 09 bude detailně představeno ve čtvrtek 12. září.