Rada města na dnešním mimořádném jednání potvrdila scénář, který se, dle policie, sepisoval v kancelářích SYNER Group. Bazén by za více jak 900 milion s DPH měla stavět společnost Metrostav DIZ.
Překvapení se nekoná. Vedení města naproti tomu překvapivě ke svému rozhodnutí ohledně své největší historické investice nesvolalo ani tiskovou konferenci, ale vydalo jen krátkou tiskovou zprávu.
Radní v usnesení zároveň schválili některé zásadní podmínky pro další postup v realizaci této stavební zakázky. A to na základě předběžné expertní zprávy ČVUT, kterou si město zadalo začátkem léta. Město se rozhodlo, že bude reklamovat u autora některé části projektové dokumentace. Vzniknout má i nový nezávislý tým expertů pro supervizi nad provádění rekonstrukce a stavebních úprav městského plaveckého bazénu v Liberci.
„Cílem je minimalizovat případné navýšení konečné ceny za stavbu v rámci tzv. víceprací a zajistit co nejvyšší kvalitu rekonstrukce bazénu,“ říká primátor Jaroslav Zámečník.
Liberec má kvůli rekonstrukci bazénu požádáno o tři dotace v celkové výši cca 500 milionů korun. Cena, za kterou vítěz soutěže Liberci nabídnul komplexní rekonstrukci, je bezmála 750 milionů bez DPH, což je ovšem téměř 910 milionů včetně daně.
Dnešní rozhodnutí potvrdilo tak kuloární zvěsti o tom, kdo bude nakonec za vítěze vybrán a že se na údajném rozhodnutí Petra Syrovátka ze SYNER Group, kde policie tvrdí, že tvorbu celé zakázky i výběr dodavatele skutečně řídil, nic měnit nebude.
Celý postup při zadávání veřejné zakázky dlouhodobě kritizuje opozice ze Zelených/LOL. Po celý rok před policejním zásahem ukazoval, kdy byl členem výběrové komise, na problematické body při přípravě zakázky Jindřich Felcman ze Zelených. Ten se nyní domnívá, že se jeho slova potvrzují i v případě projektové dokumentace, kde ČVUT zjistila až sto rizikových míst, kde může dojít k prodražení stavby.
„Na celém procesu je zarážející, že si město nyní, po 4 letech projektových prací, bude teprve zajišťovat stavebně technický průzkum budovy. Je to jasná ukázka, jak chybně je celý projekt řízený. Pokud by se na základě průzkumu budovy ukázalo, že bude třeba řešit nepředpokládané opravy, půjde o vícepráce. Ty už ale nebude možné soutěžit a město si jen velmi složitě zajistí jejich férové nacenění,“ uvedl Jindřich Felcman.
Jak uvedl první Náš Liberec, policie se domnívá, že kvůli majitel Syneru Petr Syrovátko uplácel dnes již bývalého náměstka z ODS Petra Židka, který v dubnu tohoto roku skončil v cele předběžného zadržení a stejně jako Petr Syrovátko byl policií obviněn.
Na tom, aby rekonstrukce bazénu proběhla podle původního scénáře, který podle policie vytvářel právě podnikatel Syrovátko, měli i po policejním zásahu vedle Židka největší snahu primátor Jaroslav Zámečník a jeho náměstek pro architekturu Jiří Janďourek (oba ze STAN/Starostů pro Liberecký kraj).
Náš Liberec ještě před policejním zásahem nejenže upozorňoval na vazby mezi Petrem Syrovátkem a někdejším náměstkem Petrem Židkem ( o nichž i někteří radní otevřeně hovořili), ale také na skutečnost, že společnost Metrostav DIZ, která aktuálně získává od města i kraje v Liberci často výrazně se prodražující zakázky, vznikla původně z firmy člena liberecké ODS, která je historicky se Synerem spojena silnými vazbami.
Vazby k Metrostavu ale nemá pouze liberecká ODS, ale i na městě a na kraji nejsilnější politická strana – STAN/Starostové pro Liberecký kraj. Za jejich vlád nejenže firma získala množství klíčových zakázek, ale aktuálně sedí na lavici obžalovaných i s hejtmanem Martinem Půtou ze STAN/Starostů pro Liberecký kraj kvůli korupci, která probíhala na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Firma Metrostav se k uplácení hejmana Martina Půty již sama doznala.