Podle znalců z ČVUT obsahuje projektová dokumentace na bazén rizikové položky

Projektová dokumentace téměř miliardové zakázka na rekonstrukci libereckého bazénu, kterou měl, podle policie a státního zástupce, řídit jeden z majitelů SYNER Group Petr Syrovátko, podle studie ČVÚT nenese známky zřejmé manipulace. Zároveň má ale desítky míst, kde hrozí vícepráce, které by mohly stavbu zásadním způsobem prodražit. V pondělí má být znovu vyhlášen vítěz soutěže.

Zpackaná rekonstrukce libereckého bazénu, která pohořela na toleranci klientelistické prostředí na liberecké radnici, má další pokračování. Město si zaplatilo posudek na kontrolu projektové dokumentace za dalších 1,8 milionu korun na Fakultě stavební ČVUT, který měl posoudit rizikovost dokumentace, kterou připravil dnes již bývalý náměstek primátora Petr Židek (zvolen a vyloučen z ODS).

Primátor Liberce Jaroslav Zámečník a jeho náměstek pro architekturu Jiří Janďourek (oba STAN/Starostové pro Liberecký kraj), jak upozornil i Náš Liberec, nadále prosazuje variantu, kterou měl dle policie připravovat skrze odvolaného náměstka Petra Židka právě Petr Syrovátko.

„Jsem rád, že tým z Fakulty stavební ČVUT nekonstatuje, jak se objevovalo v některých médiích, že s dokumentací bylo přímo manipulováno,“ uvedl primátor Jaroslav Zámečník. „Zároveň nás studie ale upozorňuje na zhruba stovku míst, kde hrozí některé více práce,“ dodal primátor.

Podle primátora Zámečníka se může jednat například o tak zásadní věc, jako je stav konstrukce nesoucí samotnou vanu 50 metrového bazénu a odborníci z ČVUT městu doporučují, aby si před samotnou rekonstrukcí nechalo zkontrolovat.

Kvůli tomu nebude liberecký bazén otevřen ani v zimě, respektive zůstane ve stavu „otevřen/neotevřen“ jako dnes, kdy funguje jen menší bazén z novější přístavby, kterou zhruba před 12 lety pro město za kritizovaných podmínek stavěl právě Syner.

Jenomže například opoziční zastupitel Jindřich Felcman ze Zelených, který se během přípravy veřejné zakázky jako člen dozorčí komise celé problematice věnoval, upozorňuje, že toto vyjádření je , dle něj, pouhým „plácnutím do vody“.

„Nikdo za celou dobu nenamítal, že by měl být problém s PROJEKTOVOU dokumentací na opravu bazénu. S tou se ostatně dá manipulovat jen stěží, jednotlivé soutěžící firmy mají k dispozici ten samý projekt a prostě naceňují jednotlivé položky. Já jsem celou dobu řešil hlavně problém se ZADÁVACÍ dokumentací. Podle té se do tendru hlásí stavební firmy, obsahuje různé požadavky na referenční stavby, kvalifikaci zaměstnanců apod,“ upozornil Jindřich Felcman.

„Do téhle dokumentace původně vložil exnáměstek Židek jednoznačně diskriminační podmínky. Na základě mojí kritiky byly vyškrtány. Tendru se pak účastnilo šest firem, což je slušný počet a snad se tu tedy opravdu soutěžilo,“ dodal zastupitel Felcman, který průběh zakázky otevřeně dlouhodobě kritizoval.

Podle primátora Zámečníka by v pondělí měl být znám, respektive znovu vyhlášen vítěz soutěže. Není vyloučen scénář, že by mohlo jít jen o potvrzení původního vítěze, tedy společnosti Metrostav DIZ, kterou dle policie určil Petr Syrovátko. Soutěž původně vyhrála s nabídkou necelých 750 milionů korun.

Nicméně poté přišel zásah policie, který tvrdí, že Židek celou zakázku zpracovával na přímý pokyn Petra Syrovátka. A ačkoliv dnes primátor Jaroslav Zámečník říká, že se informace „objevují jen v některých médiích,“ nehraje s veřejností čistou hru.

Disponuje totiž sám policejními dokumenty, kde se údajná korupce na lince Židek- Syrovátko i manipulace při tvorbě veřejné zakázky na bazén jasně a konkrétně popisuje. Důkazem je i to, že se primátor rozhodl odvolat administrátora zakázky, kterým byla dosud společnost Havel Řanda Legal, kterého dle policistů například vybíral Židek na přímý pokyn Syrovátka.

Subscribe
Upozornit na
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ve Stráži pod Ralskem má vyrůst jedna z největších průmyslových zón v České republice. Realizovat ji mají lidé ze Syneru. Jedním ze zamýšlených využití
Náš Liberec včera informoval o tom, že se vznikem nových krajských společností, které mají sloužit k provozu největší fotovoltaické elektrárny za několik miliard, nesouhlasil
Včera uplynulo deset let od obvinění hejtmana Martina Půty z korupce a zneužívání pravomocí. Hejtman vyjádřil svou nespokojenost nad délkou trvání celé záležitosti. V
Rada Libereckého kraje schválila vznik nových energetických společností, v souvislosti s plánovanou obří fotovoltaickou elektrárnou v Ralsku. Velký problém s tím má ale opozice