V Liberci sliby a obrázky, v Jablonci kvalitní stavby. U tamní přehrady vyrostlo nové zázemí

Sousední Jablonec nad Nisou je poslední roky poněkud napřed co do správy veřejného prostoru. Aktuálně u zdejší přehrady Mšeno vyrostla a rostou zázemí nová, které sklízí chválu napříč republikou.

Jablonecká přehrada Mšeno je oblíbeným koupalištěm nejen pro místní, sjíždí se sem lidé z celého, širokého okolí. Vedení města využilo toho, že obce v posledních měly rekordní příjmy plynoucí z inflace a dokoupilo i poloostrov Tajvan a sjednotilo tak městské pozemky kolem přehrady.

V návaznosti na to začalo budovat i nové kvalitní zázemí kolem přehrady – bistra, šatny a toalety a další lidem potřebné stavby. Vše v kultivovaném provedení koncipovaném jako podlouhlý hranol ze dřeva s výhledem na vodní hladinu. Nová stavba je postavená podle návrhu ateliéru Prokš Přikryl architekti. Od stejných architektů a ze stejného stavebního systému jsou také dva další pavilony, které se právě otevřely na dalších místech. Jeden v lokalitě U Hráze, další na místě zvaném U základny.

Pro Jablonec nad Nisou navrhlo studio systém složený z modulů. Moduly jsou vyrobené ze dřeva včetně nosné konstrukce z dřevěných hranolů. Funkce se může lišit, mohou obsahovat bistro, posezení, toalety, či převlékárny. K sobě se sestavují na každé lokalitě dle potřeby, některé principy jsou však společné. „Všechny objekty jsou lineární, podélně orientované, přimknuté ke stávajícím cestám. Staví se čelem k vodní hladině, která je určujícím prvkem celého dění. Vůči vzrostlým stromům vytvářejí protipól svou horizontální hmotou,“ popisují architekti, kteří za své dílo sklízí slova pochvaly.

„Všechno spojuje jednotná forma, dobře sloužící všem typům uživatelů, ohleduplná k přírodnímu okolí a bez vizuálního smogu,“ píše se například na webu earch.cz. Realizace občerstvení a zázemí pro plavce v lokalitě U prutu je k vidění ZDE

Vítězné návrhy vzešly z architektonické soutěže pořádané městem, na kterou dohlížel místní Kancelář architektury města i odpovědný náměstek Jakub Chuchlík z Pirátů. Bistro U Prutu funguje právě rok, další dvě stavby jsou zcela nové.

Stavba několika zázemí kolem celé přehrady bude město stát zhruba19 milionů korun. V této částce ale nejsou jen zmíněné stavby, ale práce s nimi spojené. „Bylo nutné zvýšit míru ochrany stromů a jejich kořenů, úplně změnit přípojku vodovodu včetně rozvodů pod samotným WC v lokalitě jih a přetrasovat vedení inženýrských sítí. V lokalitě sever bylo nutné opravit poškozenou přípojku vodovodu i zlikvidovat, vyčistit a vydezinfikovat dva staré nefunkční septiky. S žádnou z těchto prací se v projektové dokumentaci nepočítalo, “ uvedl k ceně náměstek Jakub Chuchlík.

V sousedním Liberci se podobné aktivity ve veřejném prostoru tak nedaří. Jako příklad uveďme výstavbu veřejného WC, které současné vedení města slibuje Liberečanům zhruba pět let, ale zatím bylo schopno jen ukazovat obrázky.

Navíc vedení liberecké radnice, kvůli toleranci korupce, zpackalo výběrové řízení na zdejší bazén, nestará se řádně o Lesní koupaliště ani Tajch a kvůli konci sudodavatelské firmy Brex stojí i revitalizace místní přehrady. Liberečané mohou k vodě alespoň jezdit do nedalekého Jablonce…

Subscribe
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Převolební zákony v Libereckém kraji jsou skutečně železné. Na posledním předvolebním jednání zastupitelstva schválili politici Libereckého kraje nákup horského hotelu na Ještědu. Podobný slib
Náš Liberec v týdnu informoval o podmínkách, za jakých si město pronajímá od SYNER Group prostory pro úředníky v jejím sídle S Tower. Ačkoliv
Příležitost, jak shánět evropské peníze a opravovat a stavět z nich městské byty pro Liberečany, za posledních let trošku usnula. O nápravu se nyní
Liberecký kraj znovu deklaruje svou snahu o záchranu horského hotelu a vysílače na Ještědu. Nicméně se tak děje zpravidla před volbami a výsledek