Hejtman kritizuje liberecké úředníky, že dodržují územní plán

Trošku zvláštním bodem se bude zabývat zítřejší zasedání městského zastupitelstva. Hejtmanovi Libereckého kraje Martinu Půtovi se nelíbí postup státní zprávy v tom, že nevydala souhlas s krajským a chybně připraveným projektem nového pavilonu libereckého gymnázia, který nerespektuje výškový regulativ v územním plánu.

Liberecký kraj je poslední roky tvrdě kritizován za to, že je Liberec nejhorší v celé zemi, co do dostupnosti zdejších obecných středních škol, u kterých je zřizovatelem právě kraj. Například v sousedním Jablonci nad Nisou se na gymnázia mohlo dostat až dvakrát více dětí, než je tomu v LIberci.

Liberecký kraj proto v posledních měsících připravil výstavbu nového pavilonu libereckého gymnázia F.X. Šaldy. Jenomže špatně. Budova nerespektuje výšku, kterou zde určuje liberecký územní plán. Proto státní správa působící v přenesené působnosti na libereckém magistrátu ani nemohla jinak a nevydala k výstavbě souhlas.

Ale to se nelíbí hejtmanu Martinu Půtovi ze STAN/Starostů Libereckého kraje. Argumentuje tím, že je rozdíl „pouze“ 2,5 metru a kritizuje přístup zdejšího magistrátu.

„Jsem přesvědčen o tom, že pokud by Liberecký kraj chtěl podobnou budovu postavit v jakémkoliv jiném městě nebo obci Libereckého kraje, byla by součinnost ze strany magistrátu úřadu a také samosprávy rychlejší a příznivější,“ píše v dopise libereckým zastupitelům Martin Půta.

„Magistrát města Liberce rozhodl stavbu zdržet o minimálně jeden celý rok, a to ryze z formálních důvodů. V obou případech totiž postavíme zcela identickou budovu, prodlení bude znamenat pravděpodobný nárůst nákladů a především odklad navýšení kapacity na gymnáziích v Liberci,“ dodal hejtman kraje.

S tím ale nesouhlasí zástupci města. V materiálu, který předkládá náměstek pro územní plán Adam Lenert z ANO, se argumentuje, že zástupci kraje, potažmo autora projektu, kterým je Projektový ateliér David, byli magistrátem dlouhodobě upozorňováni na to, že projekt nesplňuje požadavky libereckého územního pláno. A to zejména ty výškové.

„Tento záměr byl na úřadu územního plánování Magistrátu města Liberec od září 2023 několikrát
konzultován a to za účelem získání kladného posouzení z hlediska souladu záměru z územním plánem Liberec. Toto posouzení, ať písemné či ústní, úřad územního plánování nikdy nevydal. Naopak Projektovému ateliéru David s. r. o., který je autorem architektonické studie záměru, bylo při úvodních konzultacích vytýkáno, že nelze záměr posoudit, neboť nebyly uvedeny všechny relevantní údaje pro posouzení, zejména absolutní výška stavby,“ píše se v odpovědi hejtmanovi.

Magistrát také nesouhlasí s odborným posudkem, který si kraj nechal vypracovat a který pracuje s údajným extrémním svahem lokality, ve které nový gymnaziální pavilon měl stát. Řešením situace byla ale mohla být, dle magistrátu, změna územního plánu, jejíž projednání je naplánováno na červenec.

Přístup hejtmana kraje, který kritizuje liberecké úředníky za to, že dodržují zákon a vlastní regule, nenechává chladnou také libereckou opozici, která přístup kraje ve věci libereckých středních škol pranýřuje dlouhodobě.

„Hejtman Martin Půta 12 let ve funkci na gymply kašlal. Kašlal na to, že se blíží silné ročníky deváťáků. Pět minut po dvanácté začne zařizovat nový pavilon gymplu. A za jeho zpoždění obviní úředníky. Bohužel, tomu pánovi už naprosto chybí sebereflexe, nemá kolem sebe lidi, kteří by mu uměli oponovat, je stále více odtržený od reality. A doplácíme na to všichni…,“ uvedl Jindřich Felcman, zastupitel ze Zelených/LOL.

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zastupitelstvo města Jablonce nad Nisou má tento týden schválit výkup problematické ubytovny Neptun na Liberecké ulici, kam obchodníci s chudobou sváží problematické klienty z
Kontroverzní liberecký podnikatel Josef Nadrchal, který před rokem skončil v cele při zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu a začátkem letošního roku byl obvinění
Liberec má další krásné obrázky. Primátor Jaroslav Zámečník a náměstek pro architekturu Jiří Janďourek (oba STAN/SLK) představili vítězný návrh lanovky. Ten stál Liberec 2,4
Vedení města zastavilo projekt vybudování cyklostezky z Liberce do Hodkovic nad Mohelkou. Důvodem je vysoká cena projektu, který by dnes vyšel na 50 milionů