Město Liberec po téměř deseti letech aktualizuje ceník svých pozemků. Nová pravidla pro prodej a směnu nemovitostí v majetku Liberce schválila Rada města. Odhlasovat jej musí ještě tento týden i zastupitelstvo.
Výprodej městského majetku je v novodobé historii Liberce veliké a závažné téma. Město vstupovalo do devadesátých let minulého století s obrovským nemovitým majetkem, který se ovšem za vlád ODS často z městského držení ztrácel ne vždy výhodným a jak ukazují současné korupční kauzy a dosavadní rozsudky soudů, leckdy i kriminálním způsobem.
Město Liberec také mělo dlouhé roky neaktualizovaný ceník svého majetku, zejména pozemků. K jeho novaci sáhla až vláda Změny pro Liberec a ANO v roce 2015. Od té doby se pravidla a ceníky opět neměnily, až do dnešního dne.
Rada města Liberce souhlasila s návrhem nově upravených a doplněných zásad postupu pro prodej a směnu nemovitého majetku ve vlastnictví a spoluvlastnictví statutárního města Liberec a tento návrh předkládá zastupitelům k projednání na březnové zasedání.
Upravena byla i pravidla pro stanovování cen nemovitého majetku, vypuštěny neplatné části a doplněna pravidla pro uplatňování DPH při převodu nemovitého majetku a úhradě nákladů, doplněny další podmínky při uzavírání smluv.
Stejně tak zastupitelé projednají nově připravený cenový předpis, který je určen k ocenění pozemků ve vlastnictví a spoluvlastnictví statutárního města Liberec s výměrou do 50 m2.
„Jedná se o významnou aktualizaci, protože zásady pro prodej jsou z dubna roku 2015 a cenový předpis je ještě o tři roky starší, tedy z února 2012. Hlavní úpravou je změna postupu prodeje pozemků, kde do 50 metrů čtverečných bude město prodávat pozemky dle interního předpisu a nad 50 metrů čtverečných za cenu určenou znaleckým posudkem. Staré předpisy určovaly posudky zpracovávat až od 500 metrů čtverečných. S tím je spojené i navýšení ceny pozemku za 1 metr čtverečný, kde se dle cenového předpisu pohybují nově ceny mezi 800 až 5000 korun v závislosti na kategorii a lokalitě pozemku. Ceny tak reagují na současné ceny pozemků v Liberci. Aktualizace přináší i pro občany jasnější pravidla a předvídatelnost postoje města. Doufám, že zastupitelstvo oba materiály podpoří,“ říká náměstek primátora pro územní plánování a majetkoprávní záležitosti Adam Lenert z ANO.
Kategorie pozemků
A. Pozemky stavební
Stavebním pozemkem se rozumí pozemek, na kterém má být zhotovena stavba pevně spojená se zemí, a který je nebo byl předmětem stavebních prací nebo správních úkonů za účelem zhotovení této stavby nebo v jehož okolí jsou prováděny nebo byly provedeny stavební práce za účelem zhotovení této stavby, nebo může být podle stavebního povolení, společného povolení, kterým se stavba umisťuje a povoluje, nebo udělení souhlasu s provedením ohlášené stavby podle stavebního zákona zhotovena stavba pevně spojená se zemí. Pozemek určený platným územním plánem, pro stavbu či zastavění nebo pozemek charakteru zastavěná plocha a nádvoří.
B. Pozemky podmíněně využitelné
Pozemky snadno využitelné, určené pro ostatní využití, charakteru zahrada, ostatní plocha -zeleň v zástavbě, ostatní komunikace, parkovací plocha, hřiště, ostatní sportoviště apod. Týká se zejména zahrad nebo ostatních ploch, které tvoří jednotný funkční celek se stavbou a stavebními pozemky, výše uvedeného způsobu využití apod. Pozemek sice splňuje definici stavebního pozemku, avšak z objektivního hlediska není možné jej zastavět stavbou pevně spojenou se zemí. Může se jednat o pozemek, na jehož celé ploše je umístěna liniová stavba, pozemky vymezené územním plánem zejm. jako plochy -park, veřejná zeleň, ochranné pásmo silnice, ochranné pásmo elektrorozvodů apod.
Pozemky pod již zkolaudovanými stojícími budovami a objekty (garáže, dílny…)jiného vlastníka. Pozemky umožňující stavbu reklamního zařízení.
C. Pozemky zbytkové Pozemky zbytkové, výše popsanými způsoby nevyužitelné
Může se týkat také pozemků řešených jako narovnání a legalizaci stavu. Dále pozemků umístěných v ochranných pásmech železnice, ochranných pásmech silnice, zátopových oblastech apod., které netvoří jednotný funkční celek se stavbou a stavebními pozemky apod.
D. Ostatní pozemky
Pozemky lesní, nelesní s lesním porostem, zemědělské (intenzívně využívané pro zemědělskou výrobu a platným územním plánem určený k tomuto druhu činnosti), roklina, ochranná hráz, skála, močál, bažina, pozemky vodních nádrží a pod hrází vodní nádrže apod.
Mapa městských částí Liberce je umístěna na stránkách http://www.liberec.cz /Praktické informace/Mapový portál (GIS)/Aplikace MARUSHKA (témata)/Městské části Liberce.
Mapa cenových pásem města bude doplněna na stránkách http://www.liberec.cz/Praktické informace/Mapový portál (GIS)/Aplikace MARUSHKA (témata)/Cenová pásma města.