Kraj dá 40 milionů na park u muzea, který nechal zpustnout

Shnilé, rozlámané nebo rovnou již neexistující lavičky, chybějící koše a další mobiliář, cesty rozježděné od aut, která běžně parkují i na trávníku. Park u Severočeského muzea za svých téměř 150 let existence nikdy nevypadal hůř. Nyní má špatnou péči zachránit projekt za 40 milionů.

Liberecký kraj, který je vlastníkem muzea i přilehlého arboreta, které vzniklo již roku 1876 jako první botanická zahrada v Českém království, používá de facto klasický liberecký přístup. O dědictví se nestará, hodnotné objekty a nemovitosti tak přivede ke špatným koncům a po kritice přichází s nákladným projektem.

„Samozřejmě jsme si vědomi hodnoty této části města, která patří k nejkrásnějším. Tomu odpovídala i pečlivost, s jakou jsme k obnově přistoupili,“ uvedla k tragickému stavu parku Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje, která je ve funkci od roku 2016 za STAN/Starosty pro Liberecký kraj.

Park má zachránit renomovaný Ateliér Krejčiříkovi, který má za sebou oceňované parkové úpravy. Ačkoliv Liberecký kraj sliboval řádnou prezentaci o chystané přeměně parku již loni na podzim, dočkala se liberecká veřejnost až po roce.

„Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Proto jsme oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo zahrady barokního špitálu na Kuksu,“ dodala náměstkyně.

„Je tady 62 stromů, ty mají 120 let, stárnou spolu, my chceme vysadit 17 nových stromů, deset stromů se vykácí a tím zhruba třetina budou stromy nové. Vyřešíme to, že voda, která sem spadne, se zasákne a zbytek stromů a vegetace bude mít dostatek vláhy. Dáme sem nové květiny a keře a park ožije,“ představil své záměry pro ČTK Přemysl Krejčiřík z Ateliéru Krejčiříkovi, který projekt připravil.

Kraj své první plány s parkem představil poprvé loni na jaře a u liberecké veřejnosti tvrdě narazil. Jednak kvůli způsobu, jak se o park (ne)stará, jednak za způsob, jakým s veřejností o svých záměrech komunikuje. Následně vznikla i petice proti záměrům kraje, kterou podepsalo více než 1800 Liberečanů. Vedení kraje loni tuto občanskou aktivitu s poměrně přezíravým postojem odmítlo.

Subscribe
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klidné svátky vánoční, plné pohody a štěstí ze srdce přejeme všem našim čtenářům, příznivcům i těm, kteří s námi nesouhlasí a polemizují. Ať již
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a