Muzeum získá Hubáčkův dům v Lidových sadech

Liberecký kraj chce koupit dům slavného architekta Karla Hubáčka v Lidových sadech. Ten jej postavil v době, kdy bylo bydlení celospolečenskou otázkou a dům měl demonstrovat, že je možné postavit bydlení vilového typu za cenu bytu.

Liberecký kraj by chtěl dům koupit od rodiny architekta Hubáčka a zaplatit za něj by měl 12 milionů korun. Dům, který byl jako prototyp postaven na přelomu 50. a 60. let minulého století, by měl být pracovištěm Severočeského muzea v Liberci, vzniknout by v něm měl památník a sloužit by mohl i studentům architektury.

Záměr nákupu domu představil hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj). „Severočeské muzeum dlouhodobě usilovalo o získání některých věcí z pozůstalosti po panu architektu Hubáčkovi a my jsme letos na začátku září dostali nabídku od jeho rodiny vedle těch cen a dalších věcí získat i dům Karla Hubáčka vlastně jako další muzejní exponát. My jsme po několika týdnech jednání rozhodli, že tu nabídku využijeme. Rádi bychom, aby ten dům, ale i ty ostatní věci, připomínaly dílo pana architekta a jeho odkaz budoucnosti,“ řekl Půta.

Karel Hubáček realizoval dům v letech 1959-1960. Již koncem 50. let začal projektovat montovanou stavbu, jež měla prokázat, že s použitím prefabrikovaných dílů lze postavit individuální obytný dům za stejné prostředky jako byt v paneláku.

Objekt byl součástí jedné z expozic Libereckých výstavních trhů, na jejichž architektonické koncepci se Hubáčkův ateliér každoročně podílel (1958-65). Projekčně bylo navrženo několik alternativ, které kombinovaly různé výškové, hmotové i dispoziční řešení. Existují také návrhy dvojdomů. Montovaný dům v Liberci se však nestal prototypem, jak autor zamýšlel, ale později jeho vlastním domovem.

Širšího využití se Hubáčkova myšlenka dostupného individuálního bydlení tedy nakonec nedočkala, protože v poválečných dekádách, kdy byl ve městech, důsledkem masivní urbanizace, nedostatek bytů, byla dána přednost hromadné výstavbě kolektivních domů. Zdařilým příkladem může být nedaleký bytový dům v Sosnové ulici, Liberečanům známý jako Wolkerák, který začal vznikat o pár let později v 60. letech a na kterém se Karel Hubáček rovněž jako spoluautor podílel.

foto: Liberecký kraj

Subscribe
Upozornit na
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klidné svátky vánoční, plné pohody a štěstí ze srdce přejeme všem našim čtenářům, příznivcům i těm, kteří s námi nesouhlasí a polemizují. Ať již
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a