100 let od narození Otfrieda Preußlera

20. října 2023 uplyne přesně 100 let, co se v Liberci narodil Otfried Preußler (rozený jako Otfried Syrowatka). Za svůj, často pohnutý, život napsal 32 knih, které byly přeložené do 55 jazyků a prodalo se jich víc než 50 milionů výtisků. Mezi jeho nejznámější díla, která se navždy vepsala do srdcí celých generací, patří Malá čarodějnice nebo Krabat.

Otfried Preußler se narodil v roce 1923 v Liberci do učitelské rodiny. Jeho předci pocházeli z jizerských a krkonošských hor, kam se Preußler rád vracel na stránkách svých knih. Lásku k četbě a psaní i literární talent podědil po svém otci, nadšeném sběrateli lidového slovesného umění.

Jeho ambici stát se českým spisovatelem přervaly nacismus a válka, když byl coby čerstvý maturant v roce 1942 povolán na východní frontu. Po porážce německých vojsk se ocitl v zajetí v tehdejším Sovětském svazu (konkrétně v Tatarské republice), ze kterého se vrátil až roku 1949.

Nevrátil se ovšem už do rodného Liberce, ale vyhledal svou odsunutou rodinu v Bavorsku, kde později žil celý život. V tamním Rosenheimu se oženil a vychoval tři dcery. Pracoval jako učitel, novinář a později jako spisovatel na plný úvazek.

Z desítek knih určených převážně pro děti a mládež je v Čechách pravděpodobně nejznámější Malá čarodějnice a Krabat. Ty se zde také dočkaly slavného filmového zpracování. Příběh čarodějnického učně Krabata, který čerpá ze slovanských pověstí sousední německé Lužice, převedl uhrančivým způsobem na plátno v roce 1977 režisér Karel Zeman.

Krajině  svého dětství, tedy Krkonoším a Jizerským horám, věnoval Otfried Preußler povídkové soubory Anděl v kulichu, Moje knížka o Krakonošovi a také román Útěk do Egypta přes Království české.

Liberecký rodák Otfried Preußler zemřel 18. února 2013 v jihobavorské obci Prien am Chiemsee.

Subscribe
Upozornit na
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klidné svátky vánoční, plné pohody a štěstí ze srdce přejeme všem našim čtenářům, příznivcům i těm, kteří s námi nesouhlasí a polemizují. Ať již
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a