Téměř polovina krajů chce více peněz z daní. Města jako Liberec ovšem dostávají ještě méně

Zástupci šesti krajů předali dnes do podatelny poslanecké sněmovny návrh na změnu rozpočtového určení daní (RUD). Hejtmanka a pět hejtmanů vytvořili iniciativu “Férové financování krajů”, která nesouhlasí se stávajícím zněním zákona č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení daní. Společně upozorňují na nedostatky stávající právní úpravy.

„Současné nastavení systému rozdělování daní pro kraje je od roku 2004 beze změny a už vůbec neodpovídá dnešnímu rozsahu poskytovaných veřejných služeb v regionu. Úprava je opravdu nutná. Voláme po rozdělení, které bude nastaveno na základě objektivních kritérií a k jehož změně se zavázala vláda ve svém programovém prohlášení,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj).

„Stávající přerozdělování daní není férové, a proto jsme se v rámci naší iniciativy spojili. Věříme, že šest krajů bude mít větší sílu a mediální pozornost, než když jsme návrhy na změnu podávali v průběhu let každý zvlášť,“ vysvětlil hejtman Půta.

Liberecký kraj předkládá novelu zákona č. 243/2000 Sb. o rozpočtovém určení daní krajů již podruhé. Návrh předložený v roce 2020 nebyl poslaneckou sněmovnou nikdy projednán v důsledku skončení volebního období.

Nastavení principu dělení daní, takzvané rozpočtové určení daní (RUD) pro kraje, je platné již téměř dvacet let a je neměnné, aniž by odráželo změny v počtu obyvatel, změny zdravotních služeb, dopravy či školství. Zatímco parametry v RUD pro obce jsou každoročně přepočítávány podle aktuálních dat, u krajů tomu tak není.

Zástupci šesti krajů České republiky (Jihomoravský, Karlovarský, Liberecký, Pardubický, Středočeský a Zlínský) navrhují podíl krajů na daňových výnosech zvýšit ze stávajících 9,78 % na 10,8135 % a rozdělit podle nových kritérií.

Jak upozorňuje Náš Liberec již delší dobu, na RUD ovšem doplácejí velká města, jako je například Liberec. A to podstatně více než kraje. Navíc současná vláda se rozhodla výrazně snížit příjmy obcí. Tvrdí to zástupci Svazu měst a obcí (SMO), kteří jsou jednáním s vládním kabinetem zklamáni.

Pro Liberec, který je v rámci RUD dlouhodobě poškozován (dostává na hlavu stejné peníze jako okolní malé obce, byť zajišťuje daleko větší, nadobecní servis), to může mít závažné problémy. 

Vědom si toho je i primátor Liberce, Jaroslav Zámečník ze STAN/SLK. Ten byl na letošním květnovém sněmu Svazu měst a obcí ČR v Olomouci zvolen místopředsedou komory statutárních měst a zároveň členem předsednictva (to má celkem 13 členů).

„Liberec je dlouhodobě krácen proti jiným krajským městům jako například Plzeň nebo Ostrava. Už před rokem a půl jsem na tuto nespravedlnost upozornil nového ministra financí Stanjuru a vyzval ho k osobnímu jednání. Bohužel odmítl. S vyjádřením předsedy SMO Lukla v rozhovoru, na který odkazujete, se ztotožňuji. Sám za sebe se nyní snažím získat na svou stranu primátory většiny krajských měst, které chci přesvědčit, abychom šli společně do přímého boje prostřednictvím sněmovny a senátu. A nebo k Ústavnímu soudu ČR, na což jsem opakovaně upozorňoval,“ říká liberecký primátor Zámečník.

Jenomže liberecká opozice tvrdí, že přes všechny obecné proklamace, primátor a současná liberecká koalice STAN/SLK, ANO, ODS a Pirátů nedělá mnoho. Poukazuje na skutečnost, že například Zámečníkovi Starostové jsou nejsilnější vládnoucí stranou nejen v Liberci a v Libereckém kraji, ale STAN/SLK je také druhou nejsilnější stranou v aktuální české vládě.

Návrh novely zákona dnes podaný šesti kraji, včetně Libereckého, zahrnuje i finance, které byly každoročně rozdělovány prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury. Návrh vznikl na základě dohody a podle Asociace krajů ČR vhodně odráží poměrné zastoupení charakteristik a činností jednotlivých krajů. Nová kritéria také byla projednána s ministerstvem financí.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna zamítl rozklad podaný Libereckým krajem a potvrdil správnost rozhodnutí prvního stupně, v němž byla zadavateli uložena