nášLiberec

Search

1. liberecký festival poezie – Liberec se promění v hlavní město básníků a básnířek

Do třetice všeho dobrého! Liberec se opět na jeden den stane hlavním českým městem poezie. A to v sobotu 14. října 2023 (a tentokrát i trochu o den později, 15. října). Postará se o to 26 účinkujících třetího ročníku 1. libereckého festivalu poezie. A stejně jako v předchozích dvou dílech v letech 2019 a 2021 se můžete těšit nejen na poezii, ale také na hudbu, performance nebo umělecké výstavy. Podtitul letošního dílu zní Pod střechou se věší řeč. Proč? Přijďte a pochopíte!

Dramaturgie poetického bienále, jedné z největších akcí svého druhu v Česku, chce opět poukázat na několik věcí. Tou první je nepříliš klasické místo konání. „Každý ročník se děje na jiném místě krajského města. Chceme poezii dostat i do jiných prostor než jsou knihovny, knihkupectví či literární kavárny. Ukázat, že je obsažena v každém kousku života i světa, často tam, kde by ji mnozí nečekali, i když to možná ani netuší. Ale když zavítají na náš festival, uslyší různé poetiky básníků a zjistí, že tomu tak je. První ročník se proto konal v baru Ateliér na Pražské ulici, druhý pak v parku před kostelem Nalezení sv. Kříže nedaleko Malého náměstí,“ uvádí jeden ze dvojice spoluorganizátorů a spoluzakladatelů festivalu básník Martin Trdla.

Tentokrát bude akci hostit Spolek Němců v severních Čechách – Česko-německé setkávací centrum v Ruprechtické ulici nedaleko hospody U Jelena. „Vyplývá z toho, že tentokrát zahraniční část hostů zastoupí především ti němečtí. Přivítáme trojlístek básníků Petera Gehrische, Stefana Doehnerta a Benedikta Dyrlicha. A když už tu jmenuji zahraniční účastníky, přijedou též sousedé ze Slovenska, svébytní výtvarníci Hogwash kolektiv. To další, co z toho plyne je provázanost. Na dům v Ruprechticích nás upozornila, a hlavně nás zde pohostí, Petra Laurin, dobrá duše, hybatelka kulturního dění, spisovatelka a v neposlední řadě badatelka po osudech českých Němců. Loni jsme u ní v jabloneckých Rýnovicích v Domě česko-německého porozumění dělali diskuzní pořad Párky a byly i další spolupráce, a festival v Ruprechticích toho byl logickým a krásným důsledkem. Nabaluje se to samo a to mě těší,“ dodává Trdla.

Ten dále podotýká druhou věc, jež chce festival vypíchnout. „Chceme opět přinést pestrou paletu autorů. Nezajímá nás prioritně, kdo kolik získal literárních ocenění, jak dlouho píše a jakým způsobem. Chceme vedle sebe opět postavit autory začínající, méně zavedené, regionální společně s těmi, kteří si již své ostruhy vydobyli. Naší snahou je, abychom i návštěvníkovi, který poezii příliš nevyhledává, opět dokázali, že i přesto si určitě najde toho svého básníka, jehož vztahování se ke světu mu bude sympatické, něčím s ním ladit a souznit,“ vysvětluje pořadatel.

Další snahou letošního ročníku je zbořit zavedenou tradici, že na literárních akcích dominují muži. „Nakonec se nám podařilo skóre alespoň vyrovnat. O hudební doprovod se postarají tedy alespoň skoro převážně ONY. Je nám ctí, že můžeme divákům nabídnout hudební vystoupení, která nikdo ještě neslyšel vůbec nebo alespoň ne v Liberci. Premiéru na festivalu bude mít ženské uskupení Červené boty, které svoje poetické texty doprovodí akusticky, mezi jinými nástroji třeba i na kontrabas. Další premiérou bude nedělní vystoupení Kaizen Vibes dua, které kombinuje elektronickou hudbu s klasickými hudebními nástroji. Další ženy, kapela Achtung 21, jejichž hudba vznikla jako vedlejší produkt nemoci šílených krav, jak samy informují, zazpívají svoje neotřelé texty za doprovodu ukulele, takže Achtung. I ty v Liberci vystoupí poprvé. Konec večera bude patřit rapu! Takže se rozhodně mají na co těšit i fanoušci této hudby,“ podotýká druhá ze dvojice spoluzakladatelů a spoluorganitázorů festivalu, výtvarnice Olga Veselá.

A dodává: „Tento ročník jsme skromnější s výstavami. To i proto, že nás čekají hned tři performance, které zapadají v podstatě spíš do pole umění než literatury. Vnitřní prostor tedy necháme zcela ovládnout uskupením Hogwash se svými plakáty, které oslavují všudypřítomný pořádek, který zajišťuje vláda a ukazují, jak se tento pořádek propisuje do života obyčejných lidí. Těmto umělcům, jak sami říkají, jde pouze o peníze. Tato výstava jistě nebude mít obdoby! Zahradu před budovou spolku chceme obsadit výstavou, kterou jsme nazvali „Umělecký salon“, kde dáme prostor regionálním umělcům, kteří se sami přihlásí do naší výzvy.“

Koho vypíchnout dříve? „To snad ani nejde, doporučuji každého,“ přemýšlí Trdla. A tak pojďme jmenovitě, kromě výše uvedených zahraničních hostů se návštěvníky budou snažit zaujmout literáti, performeři a výtvarníci ze všech koutů republiky i ti, co to nemají daleko: Simona Racková, Karel Škrabal, Eva Koudelková, Anna Beata Háblová, Žaneta Lichtenbergová, Alexandr Pech, Jaromír Typlt, Martin Trdla, Žaneta Štěpánová, Magdaléna Hlaváčová, Patrik Linhart, Tereza Saxlová, Eliška Hondlová, Sára Wollasch, Jana Orlová, Achtung 21, BAS (Brixiho akademický soubor), Cafone a Červené boty.

„Pozor tentokrát nám festival trochu natekl a druhý den v neděli 15. října od 10 hodin budeme mít takovou afterparty, zahrají Kaizen Vibes, bude improvizované autorské čtení, ale co je hlavní, Liberec po deseti letech spatří naživo legendární performanci, zvukovou báseň Kurta Schwitterse – Ursonate v podání Pavla Novotného a Jaromíra Typlta,“ upozorňuje Martin Trdla.

Vstupné na oba dny festivalu činí 270 korun, na neděli pak o dvě stě korun méně. Akce se koná za každého počasí, připraveno je také občerstvení, o nějž se postará vinný bar Světoběžník, zároveň hlavní sponzor básnické přehlídky. Dalšími jsou pak BusLine, Parliamo, Dům česko-německého porozumění, Rasg Tattoo Crew, jenž připravil pro návštěvníky stánek s dočasným tetováním s motivem loga festivalu či texty vybraných básníků. A mezi partnery nesmí chybět Nakladatelství Bor, které vydává z každého festivalu almanach s texty jeho účastníků. Začíná se v sobotu od 12:00 a pojede až do půlnoci.

„Festival děláme opravdu pro každého, i pro toho, kdo nikdy poezii nečetl, neslyšel. Jsme přesvědčeni, že každý z našich básníků a dalších umělců má co nabídnout a to tak, že si i ten největší skeptik řekne: hele, to není špatné,“ směje se Martin Trdla. „Pojďte s námi, vážení návštěvníci, znovu ukázat, že páté největší město České republiky nemá jen Ještěd, Babylon, bílé tygry nebo Slovan. Těšíme se na vás!“

Tisková zpráva pořadatelů festivalu

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.
Zachovat kulturní dědictví, pečovat o památky ve vlastnictví Biskupství litoměřického a jeho farností a také prezentovat jejich obnovy veřejnosti. To jsou hlavní cíle memoranda, které
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody bude i v letošním roce pokračovat v ambiciózním projektu výsadeb druhově a věkově rozmanitých lesů na Liberecku. Projekt