Ekologové z Liberce chtějí tímto způsobem získat více peněz na přípravu projektů na nové tůně, remízky, stromořadí nebo obnovu pestrých luk. Novinka spočívá v tom, že se nejedná o dary, ale o půjčky, které využijí na předfinancování projektů a po smluvené době je lidem vrátí i s úrokem a zároveň s informacemi, co se v krajině díky nim podařilo vybudovat.
„Příprava větších projektů na zadržování vody v krajině stojí řádově stovky tisíc korun. Stejně tak pokud chcete vysazovat v krajině ne desítky, ale stovky stromů či tisíce keřů, musíte mít dopředu hodně peněz. Většina dotačních programů nedává na přípravu těchto projektů peníze dopředu, ale až zpětně a finance tak zásadně limitují rozsah naší práce. U větších projektů je totiž nutné jednat s více majiteli pozemků, připravit samotné projekty, zajistit různá povolení a to je časově dost náročné“ říká Jan Korytář ze Čmeláka.
Myšlenka je vlastně jednoduchá, jak doplňuje Jana Bujoková: „Nabízíme lidem podobné podmínky, jako mají v bance, navíc ale i dobrý pocit, že pomohou správné věci. Na předfinancování projektů potřebujeme získat cca 10 mil. Kč, částečně to řešíme bankovními úvěry. Zároveň chceme nově využít právě i menších půjček od jednotlivých lidí. Tímto způsobem nám pomáhají již někteří naši příznivci, za což jim děkujeme. Aktuálně však potřebujeme zajistit finance ve větším obnosu a proto chceme tuto možnost nabídnout i širší veřejnosti.“
Čmelák na novém webu www.pujckaproprirodu.cz také deklaruje, že půjčky budou kryté hodnotou pozemků, které vlastní a nabízí jen běžný úrok, ne žádné „pohádkové“ zhodnocení, kdy následně zbydou investorům často jen oči pro pláč. Čmelák z Liberce působí v oboru již bezmála 30 let a zaměřuje se na přípravu a realizaci právě revitalizačních projektů v krajině.
Více informací o projektu najdete na www.pujckaproprirodu.cz