Liberecký soudce Richard Skýba dnes uznal vinnými všech jedenáct obžalovaných v kauze dotací na rekonstrukci liberecké Výšiny, stavbu termálních lázní v Chrastavě a obnovu hotelu Praha v Jablonci. Od soudu si odnesly nepodmíněné tresty i bývalé špičky liberecké sociální demokracie.
Kauza se týká údajného zneužívání evropských dotací a korupce, která je měla provázet. Soud rozhodl, že obžalovaní v letech 2008 až 2012 poškozovali zájmy Evropské unie, dopouštěli se korupce i manipulace s veřejnými zakázkami při dotačních akcích placených z evropských fondů, a to na zámeček a termální lázně v Chrastavě, jablonecký hotel Praha a libereckou Výšinu. Celkově se jednalo o částku kolem 200 milionů korun.
Senát krajského soudu v Liberci má za to, že všechny projekty spojené s podnikatelem Janem Imlaufem provázela korupce. Imlauf, dle dnešního rozhodnutí, skrytě ovládal všechny firmy, které o dotace žádaly, a navíc manipulovat veřejné řízení tak, aby práce na zmíněných objektech zase získávaly jeho stavební společnosti. Navíc mělo docházet k fakturování fiktivních prací.
Mezi odsouzenými jsou i bývalí přední liberečtí politici. Bývalý europoslanec Dušek i náměstek hejtmana Sepp (oba ve své době ČSSD) podle soudu spáchali trestný čin přijetím úplatku a oba soudce Richard Skýba odsoudil na pět let nepodmíněně do věznice s ostrahou a k peněžitému trestu. Jan Imlauf pak dostal trest na 6 let a rovněž peněžitý trest.
Dalším bývalým politikem mezi obžalovanými je i další bývalý liberecký sociální demokrat, již dříve odsouzený v souvislosti se zabitím Filipa Venclíka, někdejší předseda místní organizace ČSSD Liberec 12 – Pavlovice Petr Skála. Ten měl podle žalobce sehrát roli vykonavatele plánů a dohod mezi zmíněnými politiky a Janem Imlaufem. Má jít do vězení na 3 roky. Stejný trest dostal i Marek Kuthan, který byl šéfem ve firmě Dům pohody, která byla příjemcem dotací v Chrastavě.
Některým z obžalovaných hrozilo až 12 let vězení. Mírnější tresty předseda senátu Richard Skýba zdůvodnil i dlouhou dobou, která uplynula od této trestné činnosti.
Rozsudek ovšem není pravomocný. Právní zástupci i obžalovaní s výrokem soudu nesouhlasí. Podle nich jen de facto kopíruje obžalobu a budou proti němu podávat odvolání.