Oslavy Dne vítězství v liberecké knihovně

Zajímavou akci uspořádala Krajská vědecká knihovna v Liberci při příležitosti oslav konce Druhé světové války. Ve čtvrtek čtvrtého května se oslavy zahájí vernisáží venkovní výstavu o osudech parašutistů výsadku Antimony, po níž bude následovat další díl odborného semináře Liberec v říšské župě Sudety. 

16:30 vernisáž venkovní výstavy „Živé nás nedostanou! Antimony“

Prostor před vstupem do hlavní budovy liberecké knihovny. 

Venkovní výstava připomíná osudy příslušníků parašutistického výsadku Antimony a jejich pomocníků z řad místního obyvatelstva, kteří na přelomu let 1942–1943 vyvíjeli aktivní odbojovou činnost na území dnešního Libereckého kraje. Prezentaci připravila Československá obec legionářská, která na šestnácti panelech čtenáře seznamuje s počátky československého odboje, vznikem parašutistických skupin, jednotlivými aktéry výsadku Antimony, odbojáři z Lomnicka, Železnobrodska a Turnovska, dramatickým děním v Rovensku pod Troskami v lednu 1943 a v neposlední řadě s poválečnými osudy odbojářů a připomínáním jejich odkazu až do současnosti.

Výstava se uskuteční v rámci připomínkového programu ke Dni vítězství a 78. výročí konce druhé světové války. Konání výstavy bylo finančně podpořeno Libereckým krajem v rámci projektu Připomínání historických událostí I. až II. světové války. Pořádá KVK v Liberci ve spolupráci s Československou obcí legionářskou Jednotou Liberec.

Výstava bude před knihovnou instalovaná až do 30 . 6. 2023

 

17:00 seminář „Liberec v Říšské župě Sudety II“

Velký sál knihovny, 2. patro.

Druhý ročník odborného semináře představí veřejnosti další novinky z výzkumu událostí v Liberci a života jeho obyvatel za druhé světové války. Tematicky bude rozdělen do tří bloků, které se budou zabývat odbojovou činností, nacistickým represivním aparátem a v neposlední řadě poválečným stíháním válečných zločinců.

Příspěvky přednesou pracovníci Krajské vědecké knihovny v Liberci, Technické univerzity v Liberci, Univerzity Jany Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Ústavu pro studium totalitních režimů v Praze.

I. blok

17.00 – 17.30 Mgr. Jan Hnělička (KVKLI): Liberec a českoslovenští parašutisté

II. blok

17.30 – 18.00 Mgr. Jan Vajskebr (ÚSTR): Liberecké gestapo

18.30 – 19.00 Mgr. Eliška Poloprudská (UJEP): Jednotky SA v hlavním městě sudetské župy

III. blok

19.00 – 19.30 Mgr. Kateřina Portmann, Ph.D. (TUL): „Spravedlnost nebo odplata?“ Mimořádné lidové soudy v Liberci

Konání semináře bylo finančně podpořeno Libereckým krajem v rámci projektu Připomínání historických událostí I. až II. světové války. Akce je součástí programu Vzpomínky na Den vítězství. Pořádá KVK v Liberci ve spolupráci s Československou obcí legionářskou Jednotou Liberec a Klubem vojenské historie Tobruk–Dunkerque. 

úvodní foto: Wikipedia

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci si Vás dovoluje pozvat k zapojení se do edukativního projektu „Děti památkám, památky dětem. Jak se
Celkem 23,5 milionu korun z Národního plánu obnovy chce Liberecký kraj obdržet na nákup dvojdomu pro děti, které vyžadují okamžitou pomoc. Lhůta pro podání
Městský soud v Praze dal za pravdu právníkům expertní skupiny Frank Bold v případě žaloby o zveřejnění informací o dopadech těžby v dole Turów na
Také letos, stejně jako v předchozích letech, zavlála na terase třetího patra budovy Krajského úřadu Libereckého kraje tibetská vlajka. Připomíná březnové výročí povstání tibetského