Vznikla petice k lanovce na Ještěd. Žádá zachování jejího tradičního typu

V Liberci vznikla petice, která se týká budoucnosti lanovky na Ještěd. Původní lanovka jezdila na ikonickou horu od roku 1933 a tvůrci petice se bojí, že ji politické vedení vymění za odlišný typ lanové dráhy, než byla ta původní kyvadlová.

Lanovka na Ještěd jezdila do října roku 2021. V poslední říjnový den došlo k tragické havárii – přetržení tažného lana a pádu jedné ze dvou kabin lanovky. Provoz je nyní přerušen na neurčito. Letos pak vedení města zveřejnilo záměr na získání lanovky od Český drah a její odstranění a náhradu oběžným systémem lanové dráhy, s prodloužením ke konečné stanici tramvaje č. 3. A s tím tvůrci petice nesouhlasí.

„My, níže podepsaní, žádáme o obnovu lanové dráhy na Ještěd v dosavadním provedení jako tzv. kyvadlové lanové dráhy v její původní trase se zachováním a využitím současné dolní a horní stanice,“ píše se v prohlášení nové petice.

„Při kyvadlovém způsobu lanové dráhy jedou vždy dvě kabiny proti sobě – jedna nahoru a jedna dolů. Nesouhlasíme se záměrem nahradit toto původní provedení za systém, o kterém jedná současné zvolené vedení města Liberce. Město Liberec chce postavit odlišnou technologii lanové dráhy, tzv. „oběžný systém“, který znamená navýšení počtu sloupů na trase lanovky a zavěšení 30 kabinek pro 8-10 osob, které budou jezdit stále kolem dokola,“ argumentují petenti.

Zároveň upozorňují, že v současnosti posuzuje Ministerstvo kultury návrh na prohlášení původního provedení lanové dráhy, které je již jediné v České republice, za kulturní památku. Podstatným argumentem je, podle tvůrců petice, zejména architektonické propojení horní stanice, která byla upravena podle návrhu od Ing. arch. Karla Hubáčka, s horským hotelem a vysílačem na Ještědu, který je chráněn jako národní kulturní památka. Demolice stanic, kterou nový oběžný systém vyžaduje, by proto, dle autorů petice, před rozhodnutím Ministerstva kultury znamenal unáhlený a nevratný krok.

S peticí souhlasí i známý liberecký historik architektury, který se, mimo jiné, specializuje i na dějiny dopravy, Jaroslav Zeman z Národního památkového ústavu v Liberci.

„Lanová dráha na Ještěd je nepochybně rodinným stříbrem města a spolu s vysílačem i jedním z jeho symbolů. Současně je nedílnou součástí této národní kulturní památky a aspiranta na památku UNESCO. Pro většinu přespolních návštěvníků metropole severu je zároveň tím, co jím po návštěvě města nejvíce utkví v paměti. To ostatně dokládá její značná popularita mezi širokou veřejností. Bylo by tudíž krajně nezodpovědné a macešské tento technický unikát nahradit banálním novodobým řešením. Proto i náš web podporuje petici,“ říká k lanovce kunsthistorik Zeman.

Subscribe
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna zamítl rozklad podaný Libereckým krajem a potvrdil správnost rozhodnutí prvního stupně, v němž byla zadavateli uložena