Ministerstvo životního prostředí podpořilo projekt na prosazování změn v zemědělské krajině ve výši 300 tisíc Kč. Ekologové z Institutu pro udržitelný rozvoj (IPUR) v projektu usilují o změnu zemědělských dotací a postupné vyčlenění až 10 % zemědělské půdy pro nové přírodní prvky. Ty by rozčlenily obří lány a poskytly více místa pro přírodu. Ve spolupráci s partnerskou organizací Čmelák založili neformální Koalici pro krajinu a spustili petici, kterou podepsalo přes 4500 lidí.
Zemědělská krajina nejen v Česku, ale i v Evropě má problém. V důsledku zvětšování rozlohy polí došlo k zániku pestré mozaiky polí a travních porostů, z krajiny zmizely remízky, staré úvozové cesty, rozptýlená zeleň, a změnila se celková skladba plodin. Spolu s tím mizí i mnoho druhů rostlin a zvířat, polních ptáků i hmyzu – opylovačů i predátorů potřebných k hubení škůdců. To chtějí společně změnit organizace Institut pro udržitelný rozvoj (IPUR) a Čmelák z Liberce, ke kterým se v rámci neformální Koalice pro krajinu přidalo i několik dalších ekologických organizací.
Jejich cílem je změnit systém zemědělských dotací tak, aby je v budoucnu mohli pobírat jen ti zemědělci, kteří budou hospodařit s většími ohledy na přírodu. Ročně zemědělci na různých dotacích získají okolo 20 miliard korun. Na opatření v krajině, které financuje Státní fond životního prostředí, jsou to ročně řádově jen stovky milionů.
Jan Korytář z Čmeláka k tomu říká: „Zemědělci dnes nejsou nijak motivování, aby tyto prvky do krajiny vraceli, jednoduše proto, že se jim to nevyplatí. To chápeme, a proto chceme změnit systém zemědělských dotací právě tak, aby to pro samotné zemědělce bylo více motivující. Naši krajinu nemohou změnit jen ekologové a ochránci přírody, klíčový je přístup právě samotných zemědělců.“
Ekologové chtějí potřebné změny prosadit do podoby příštího Strategického plánu Společné zemědělské politiky, který bude určovat podmínky pro rozdělování zemědělských dotací po roce 2028. S přípravami začali již nyní, i proto, že se jim tyto změny nepodařilo prosadit do plánu aktuálního. Tomu má pomoci i petice „Vraťme 10 % přírodě“, pod kterou chtějí získat minimálně 100.000 podpisů.
Více o projektu na www.koaliceprokrajinu.cz
Tisková zpráva spolků IPUR a Čmelák