Bytová družstva se dočkala – jsou osvobozena od daňové povinnosti

Bytová družstva v Liberci, ale i po celé ČR, se dočkala. Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona zaručující, že družstva jsou osvobozena od daňové povinnosti, která hrozila při převodu podílů z měst a obcí. Zákon včera podepsal i prezident republiky.

Družstevníci, kteří vedli dva roky válku se STAN/SLK v Liberci, si mohou oddechnout. A s nimi i ostatní po celé zemi. Poté, co jim ve sporu s radnicí daly za pravdu soud i ministerstva, padl poslední argument, který Starostové proti bytovým družstvům používali a domáhali se skrze něj, aby své zaplacené nemovitosti městu zaplatili ještě jednou.

Podle primátora Jaroslava Zámečníka a bývalého radního Michala Hrona (oba STAN/SLK) hrozilo, že v případě bezplatného převodu z družstva do vlastnictví, které jim zaručovaly 20 let staré smlouvy, se nevyhnou vysoké dani. I to je dnes passé. 

Ve schválené novele zákona a nyní již i prezidentem podepsaném zákoně se uvádí, že družstevní bytová výstavba probíhala zpravidla na základě smluv o sdružení uzavřených mezi obcí a jinou osobou (zpravidla se jednalo o bytová družstva), přičemž v některých smlouvách se obec zavázala po uplynutí vázací doby dotačního programu (zpravidla po 20 letech) převést svůj podíl na bytovém domě na bytové družstvo jakožto druhého spoluvlastníka, a to bezúplatně nebo za 1 Kč.

V případě poskytování předmětných dotací byl však za účelem omezení nakládání s nemovitou věcí zvolen nevhodný institut, kdy tento zákaz byl namísto zápisu v katastru nemovitostí stanoven obci v podmínkách poskytnutí dotace. To před dvěma lety vedlo k tomu, že například část libereckého vedení (STAN/SLK) se pokusila o naplnění městské kasy tím, že by si lidé museli podíly obce odkoupit. A tedy své již splacené byty z velké části zaplatit ještě jednou.

Tato rozhodnutí libereckých Starostů vedly v Liberci k masivnímu odporu ze strany družstevníků a následovaly poměrně dramatické dva roky, kdy Starostové předkládali jeden návrh na vypořádání se s družstvy za druhým, který se ovšem ukazoval jako lichý. Po roce neúspěšných jednání ale přišla loni série soudních rozhodnutí, která se přiklonila na stranu družstevníků. Vedle toho se pro družstva a jejich nároky vyslovilo i společné stanovisko tří ministerstev, které jasně deklaruje, že právo je na straně družstevníků. Až na základě toho uznali v Liberci i na kraji vládnoucí Starostové, že jsou družstevníci v právu a v dubnu bylo odhlasováno, že jim má být převeden městský podíl tak, jak jim zaručují smlouvy.

„Byla to dlouhá a náročná cesta a začali jsme opravdu od píky. Absolvovali jsme na ní mnoho schůzek, nejdříve se zastupiteli, později s náměstky a ministry, poslanci a senátory, i s předsedou vlády. Setkali jsme se někdy s apatií i odmítnutím, ale převažovalo pochopení a upřímná snaha pomoct. A to, co se podařilo, je nejlepším důkazem toho, že to s politikou v naší zemi není tak špatné, jak by se možná někdy mohlo zdát,“ uvedl Tomáš Stehlík ze sdružení Spravedlnost pro bytová družstva.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klidné svátky vánoční, plné pohody a štěstí ze srdce přejeme všem našim čtenářům, příznivcům i těm, kteří s námi nesouhlasí a polemizují. Ať již
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a