Stavitel Krýš v turnovském muzeu

Život a tvorbu této doposud opomíjené turnovské osobnosti připomene v Muzeu Českého ráje v Turnově výstava Vladimír Krýš / turnovský stavitel“, jejíž autorkou je Mgr. Petra Šternová z libereckého Národního památkového ústavu. Expozice věnovaná místnímu staviteli Vladimíru Krýšovi (1897-1951) připomene 125. výročí narození této významné osobnosti, která zanechala výraznou stopu na moderní zástavbě jak v samotném Turnově, tak i v jeho širším okolí. Výstava bude přístupná od 11. listopadu 2022 do 8. ledna 2023.

„V roce 1927 si Krýš v Turnově založil vlastní firmu, která byla od svého vzniku projekčně i stavebně velmi plodná. S Krýšovým jménem se pojí výstavba rodinných a bytových domů i sakrálních staveb, které vznikaly především od konce 20. let až do počátku 40. let 20. století. Mezi jeho nejvýznamnější stavby patří mj. sbory Církve československé husitské v Semilech a Turnově a řada turnovských modernisticky pojatých vil.“ popisuje Krýšovu aktivní stavitelovu činnost Petra Šternová.

Výstava je připravována ve spolupráci Muzea Českého ráje v Turnově a Národního památkového ústavu (v souladu s Dlouhodobou koncepcí rozvoje výzkumné organizace NPÚ na léta 2019 až 2023, v rámci výzkumné oblasti VI. Moderní architektura 20. století, dílčího cíle 2 Osobnosti, financované z institucionální podpory Ministerstva kultury (IP DKRVO). Výstava byla také finančně podpořena z Dotačního fondu Libereckého kraje – program 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji v roce 2022.

Výstava bude doplněna i komentovanou procházkou městem s autorkou výstavy „Krýšem krážem Turnovem“, která  je plánovaná na sobotu 26. listopadu. Sraz a zahájení prohlídky městem se uskuteční před turnovským muzeem v 10 hodin dopoledne. Plánuje se i promítání Šumné Jizery s jejími tvůrci, a to v Muzeu Českého ráje v Turnově 7. prosince od 18 hodin. Pro zájemce, kteří by se do Turnova nedostali, se uskuteční přednáška „O staviteli Vladimíru Krýšovi“ 29. listopadu 2022 v Krajské vědecké knihovně v Liberci, která je zařazena do programu přednáškového cyklu Památky kolem nás.

Tisková zpráva Národního památkového ústavu v Liberci

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci, je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je v Libereckém kraji naplňovat poslání odborné instituce památkové péče dané zejména zákonem o státní památkové péči, např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Pracoviště v Liberci zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede veřejně přístupnou knihovnu a podílí se na vydávání časopisu Fontes Nissae, organizuje cyklus přednášek Památky kolem nás v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Další informace najdete na www.npu.cz./uop-li/ nebo profilu na facebooku Památkáři jsou tu pro Vás.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Čmelák dlouhé roky zapojuje  dobrovolníky  do praktické ochrany a obnovy krajiny.  V roce 2024 jsme také pokračovali ve snaze  rozšiřovat povědomí o hlavních problémech v
V zajímavém prostředí komplexu kláštera Marienthal v Sasku proběhl v sobotu 7.12.2024 workshop s tématem dobrovolnictví a přeshraniční spolupráce.
Unikátní historická kolekce tzv. Kopschovy knihovny se z místa svého uložení v libereckém kostele Nalezení sv. Kříže dočasně stěhuje do depozitáře Krajské vědecké knihovny
Naivní divadlo Liberec se v krátkém čase již podruhé raduje z velkého úspěchu. Inscenace režisérky Michaely Homolové, Červený balónek, obdržela po Ceně Divadelních novin v kategorii Loutkové a