nášLiberec

Search

Další kus starého Liberce jde k zemi. Majitel začal bourat hospodu U Severů

Poslední zbytek původní zástavby na ulici 5. května je minulostí. Objekt bývalé restaurace U naděje, která zde byla s poválečnou přestávkou od 19. století a v 90. letech byla známá jako hospoda U Severů, jde k zemi. Nový majitel, který má velice blízko k vládnoucím Starostům pro Liberecký kraj, nechal objekt schválně chátrat a dosáhl svého. 

Současný majitel, podnikatel a vlastník sousední nemovitosti a společnosti KASRO, Štěpán Hyk, objekt před několika lety odkoupil a chtěl jej nechat zdemolovat. Proti tomu se ale tehdy postavili, jak informoval Náš Liberec, památkáři. Dům se totiž nachází v památkové zóně. „Památková rada substituci stávajícího objektu odmítla,“ uvedl pro Náš Liberec před rokem ředitel Národního památkového ústavu (NPÚ) v Liberci Miloš Krčmář.

Majitel objektu se po odmítnutí přímé demolice uchýlil ke „klasickému českému developerskému“ postupu. Tedy, pokud mu město nepovolí dům strhnout hned, nechává ho schválně chátrat. Historická budova v památkové zóně tak měsíce chátrá, je poškozená, neopravená a nezabezpečená, za přístřešek si ji vybrali bezdomovci a narkomané. Kvůli „péči“ nového majitele, která dělala vrásky už i sousedům, musely letos v místě několikrát zasahovat i silové složky.

Takový přístup je sice v rozporu s vyhláškou, ale jak říká sám ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Krčmář, současný přístup samosprávy i státu jen nahrává podobnému přístupu vlastníků, kteří se chtějí historických objektů zbavit.

Podobný přístup se tak podnikateli Hykovi nakonec vyplatil. Budova je kvůli jeho přístupu v takovém stavu, že proti jejímu stržení již nebyli ani památkáři, kteří ji v minulosti odmítali. Dům se tento týden začal demolovat, odstraněn bude v řádu několika dní.

„Na základě hlasování v Památkové radě Národního památkového ústavu v Liberci byl záměr demolice stávajícího objektu a realizace novostavby akceptován. Předcházela tomu dlouhá diskuse, přičemž podmínkou demolice je zpracování stavebně-historického průzkumu. Studie novostavby pak byla při následných konzultacích s NPÚ upravena a bude dále rozpracovaná ve fázi projektu,“ uvedl pro náš web Petr Freiwillig, předseda Památkové rady NPÚ.

Ani další památkáři z bourání bývalé restaurace nemají radost. „Dům čp. 350, někdejší restaurace U Severů, představuje jednu z nejstarších staveb této části města. Na mapě stabilního katastru z roku 1843 je zakreslen jako plánovaný, a lze tedy předpokládat, že vznikal následně kolem poloviny 19. století, případně byl rozšiřován během jeho druhé půle. Svým půdorysným a hmotovým řešením je v této lokalitě, v níž převažují mladší činžovní domy či rodinné vily z přelomu 19. a 20. století, ojedinělý a nepravidelné situování na parcele je výmluvným příkladem pestrého urbanistického a stavebního vývoje Liberce,“ uvedl na náš dotaz historik architektury Jaroslav Zeman z NPÚ.

Vlastník domu má ale zastání v Radě architektů, což je liberecký orgán, který zavedl kontroverzní bývalý primátor Liberce Tibor Batthyány (zvolen za a vyhozen z ANO). Hlavou liberecké Rady architektů je od roku 2017 Josef Smutný. Ten za demolici historického domu na 5. květnu lobbuje dlouhodobě. Stěžoval si například na liberecké památkáře i na generálním ředitelství Národního památkového ústavu v Praze, ale jeho stížnosti byly jako nerelevantní shozeny ze stolu.

Podnikateli a vlastníkovi klasicistní budovy dost možná nahrály i jeho politické styky s libereckými politiky, zejména z řad Starostů pro Liberecký kraj, když například pravidelně podporuje nemalými částkami akce hejtmana Libereckého kraje Martina Půty. Na loňském plesu hejtmana Libereckého kraje například patřil mezi nejštědřejší sponzory, když hejtmanu Půtovi přispěl částkou 200 tisíc korun.

Objekt bývalé restaurace U Severů, chátrající k vůli podnikatelským záměrům Štěpána Hyka, má zvláštní vypovídací hodnotu. Představuje jeden z mála zachovalých klasicistních domů, které ještě dokumentují původní historickou zástavbu tzv. Filipova města ze začátku a první poloviny 19. století, kterou po sto letech vystřídaly okolní, většinou historizující či již secesní, nájemní bytové domy.

Bývalý hostinec U naděje tak dokládá střídání jedné éry, kdy ještě Liberec byl poddanským městem, za druhou, ve které se stal sebevědomou průmyslovou metropolí severovýchodních Čech a politicky prvním městem německých obyvatel tehdejšího Českého království.

Subscribe
Upozornit na
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali