Mezi Jablonným v Podještědí a Velkým Valtinovem vzniklo 22 nových tůní

Tento týden dokončila stavební firma z nedaleké Postřelné budování 22 nových tůní na okraji Jablonného v Podještědí, v katastrálním území Česká Ves. Společný projekt Institutu pro udržitelný rozvoj (IPUR) a Čmeláka proměnil několik hektarů neudržovaných rákosin v lokalitu se soustavou nových různě velkých tůní. Ty budou sloužit nejen zadržení vody v krajině, ale také poskytnou nové místo pro život vzácných a ohrožených druhů naší přírody.

Nový areál volně navazuje na nedaleké Mokřady Jablonné, které Čmelák začal budovat již v roce 2006. Obě sousedící lokality mají rozlohu téměř 10 hektarů, což z nich dělá významné biocentrum v jinak intenzivně obhospodařované krajině.

„Lokalita byla v minulosti odvodněna za účelem obhospodařování, proto muselo být součástí hloubení tůní i přerušení odvodňovacích melioračních trubek. Někde nebylo snadné trubky objevit, nakonec se to ale snad podařilo. Odměnou je, když vidíte, jak se nové tůně začínají plnit vodou, která by jinak z lokality odtekla. To je pak opravdová radost.“ říká Dagmar Najmanová z IPUR, o. p. s., která dohlížela na kvalitu realizačních prací přímo na místě.

Na lokalitě proběhla zatím první část projektu, která spočívá právě v přerušení meliorací, vyhloubení tůní a v terénních úpravách. Ekologové přehradili také otevřený meliorační kanál, čímž vzniklo několik dalších menších průtočných tůní. Právě nové vodní plochy by se měly stát místem pro život a rozmnožování vzácných živočichů i rostlin a podpořit tak místní biodiverzitu.

Jan Korytář, předseda Čmeláka, k tomu dodává: Takto rozsáhlý projekt zabere několik let. Jsem rád, že ve Čmeláku a IPUR je tým lidí, který umí takto rozsáhlé projekty připravit a zvládnout. Nyní nás čekají ještě výsadby vodních a mokřadních rostlin, osetí louky, úpravy břehů a příprava návštěvnické infrastruktury. Když půjde všechno podle plánu, lokalita by se pro veřejnost mohla otevřít příští jaro.“

Projekt Mokřady Česká Ves postupně podpořily Norské fondy, Liberecký kraj i Státní fond životního prostředí v rámci Operačního programu Životní prostředí. Náklady na projekt doposud dosáhly téměř 6 mil. Kč. Stavební zakázku realizovala firma Martin Čermák z nedaleké Postřelné.

Odebírat
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlašuje devátý ročník Ceny Ivana Dejmala. Cena se uděluje jednou za dva roky jako čestné vyznamenání oceňující mimořádný
Osamělý boj proti Putinovi, islámským fundamentalistům i bezohledným obchodníkům s chudobou. Ale třeba taky návod, jak ze světa odejít ekologicky. Mezinárodní festival filmů o lidských
Zpřístupněné jeskyně České republiky od tohoto týdne otevřely své brány a dveře naplno. Tři z nich byly přes zimu zavřené zcela kvůli ochraně netopýrů, ostatní
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci si Vás dovoluje pozvat k zapojení se do edukativního projektu „Děti památkám, památky dětem. Jak se