Lesopark Fibichova nedaleko zoologické zahrady se na podzim minulého roku dočkal revitalizace, kdy bylo v rámci první etapy provedeno kácení poškozených a neperspektivních jedinců, arboristické ošetření dřevin a do korun stromů byly instalovány bezpečnostní vazby. Dále byly vysazeny stromy nové a došlo také na výsadbu keřových skupin.
V návaznosti na to došlo nyní k vyhloubení šesti drobných vodních tůněk, které možná již v jarním období do lesoparku přilákají obojživelníky a další drobné živočišné druhy. Měli by tam naleznout bezpečná útočiště, jelikož vodní hladiny budou z větší části zastíněny stávající vegetací, a nemělo by tudíž docházet k značným teplotním výkyvům vlivem slunečního záření. Koruny stromů jim zároveň poskytnou částečnou ochranu před predátory.
V letních a podzimních měsících po vylíhnutí živočichů, pakliže dojde vlivem sucha k vyschnutí tůní, budou tato místa čekat na prudké přívalové deště, které nám přináší tolik diskutovaná klimatická změna a pokusí se alespoň částečně zachytit a zmírnit jejich dopad na průtok v nedalekém Jizerském potoce. Větší část nákladů na zbudování tůní byla hrazena ze získané dotace. Předpokládané celkové náklady jsou 3 100 000 Kč a předpokládaná maximální výše dotace je 1 600 000 Kč.
„Záměr statutárního města Liberce je z lesíku, který je zároveň významným krajinným prvkem, vytvořit průchodný lesopark a odpočinkovou zónu, která bude pomyslně navazovat na Lidové sady, zoologickou a botanickou zahradu a další přírodně cenná místa v okolí,“ uvedl již před časem náměstek pro technickou správu města Jiří Šolc, který má problematiku v gesci.
Plocha veřejné zeleně ve Fibichově ulici v Lidových sadech se po revitalizaci stane další plnohodnotnou funkční plochou městské sídelní zeleně. Obnova tohoto veřejného prostoru, včetně vybudování 6 tůní, zvýší propojenost městských parků a umožní průchod upravenou zelení z jedné části města do druhé.
Investici do lesoparku ve Fibichově vítá i opozice: „Revitalizace tohoto lesoparku je pochopitelně skvělá věc. To je přesně typ projektu, který skutečně zlepšuje podmínky pro život ve městě, přitom nestojí moc a navíc se na něj dají čerpat dotace. Za povšimnutí nicméně stojí jeden z důvodů pro revitalizaci parku, který zazněl od náměstka Šolce. Přes park prý budou chodit návštěvníci ZOO z nového parkhausu u univerzity. Je to takový paradox. Uděláme zde fajn místo pro lidi, ale přitáhneme k němu novým parkovacím domem spoustu aut. K tomu je třeba dodat, že příprava toho parkovacího domu přitom za tři roky mluvení nijak nepokročila, město navíc k související změně územního plánu obdrželo negativní stanovisko od ochrany přírody,“ vyjádřil se pro Náš Liberec zastupitel za opoziční Změnu pro Liberec a spolupředseda libereckých Zelených Jindřich Felcman.