Svatí patroni kraje a další přednášky v knihovně

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci opět v roce 2022 vrací vzdělávací seriál přednášek pod názvem Památky kolem nás. Až do června se mohou posluchači těšit na výklad odborníků věnovaný architektuře, movitým památkám, umění nebo také regionální historii. Letošní sezónu zahajuje přednáška s regionálním tématem „Svatí ochránci Libereckého kraje“. Těšit se na ni můžete již ve čtvrtek 24. února 2022 od 18.00 v přednáškovém sálu Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Přednáškový cyklus 2022 zahájí PaeDr. Jaroslava Šiftová, přednášející na Technické univerzitě v Liberci, s tématem „Svatí ochránci Libereckého kraje“. „Větší církevní stavby mají svého patrona, světce, v jehož pomoc naši předkové věřili a k němuž se obraceli v dobách strastí i radostí. Mezi regionálními svatými ochránci najdeme jména známá, například Sv. Zdislava, Jan Křtitel, sv. Jakub, sv. Josef, ale i zcela výjimečná (archanděl Michael, Vincenc z Pauly, sv. Stanislav), světce novozákonní, mučedníky, církevní učitele i zemské patrony. Těm, kteří byli a jsou v našem kraji nejoblíbenější, i těm, jejich patrocinium je velmi neobvyklé, ale také místům, s nimiž jsou spjati, bude věnováno vyprávění Svatí ochránci Libereckého kraje.“ komentuje obsah přednášky Jaroslava Šiftová. Přednáška se uskuteční 24. února 2022 od 18 hodin.

31.3. 2022 vystoupí s povídáním o Simonově vile v Hejnicích Bc. Milan Votava, člen Československé obce legionářské. „V rámci přednášky bude přiblížena nejenom historie a architektonický význam samotného objektu vily a přilehlého rozsáhlého lesoparku, ale i životní příběhy jednotlivých vlastníků a obyvatel vily. Prezentace tématu bude doplněna o bohatý fotografický materiál.“ odhalil program přednášky o impozantní Simonově vile Milan Votava.

Od dubna do června se pak mohou posluchači těšit na přednášky ze zámeckých a hradních objektů Libereckého kraje. Územní památková správa na Sychrově si pro Vás připravila trojici zajímavých výstupů. 28. dubna 2022 s tématem „Fenomén Trosky – stavební obnova této unikátní hradní zříceniny v posledních desetiletí“ vystoupí Ing. Luboš Martinek, kastelán objektu. 26. května 2022 si slovo vezme Mgr. Věra Ozogánová, kastelánka hradu Grabštejn, a představí zájemcům vyhodnocení stavební obnovy Malého nádvoří hradu včetně archeologických průzkumů v přednášce „Odkryté tajemství hradu Grabštejn“. A poslední přednáškou v tomto pololetí budou „Významné ženy rodu Rohahů“, o kterých bude vykládat PhDr. Miloš Kadlec, kastelán zámku Sychrov. Společně se můžeme s ženami rodu Rohanů setkat 2. června 2022.

Přednášky se konají ve velkém sálu Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Více informací najdete na webových stránkách NPÚ, ÚOP v Liberci nebo Krajské vědecké knihovně.

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci spolupracuje od roku 2009 s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci na přednáškovém cyklu Památky kolem nás. V jeho rámci bylo připraveno více než šest desítek přednášek věnovaných architektuře, movitým památkám a rozličným dalším hmotným pramenům historie regionu.

Tisková zpráva NPÚ Liberec

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Čmelák dlouhé roky zapojuje  dobrovolníky  do praktické ochrany a obnovy krajiny.  V roce 2024 jsme také pokračovali ve snaze  rozšiřovat povědomí o hlavních problémech v
V zajímavém prostředí komplexu kláštera Marienthal v Sasku proběhl v sobotu 7.12.2024 workshop s tématem dobrovolnictví a přeshraniční spolupráce.
Unikátní historická kolekce tzv. Kopschovy knihovny se z místa svého uložení v libereckém kostele Nalezení sv. Kříže dočasně stěhuje do depozitáře Krajské vědecké knihovny
Naivní divadlo Liberec se v krátkém čase již podruhé raduje z velkého úspěchu. Inscenace režisérky Michaely Homolové, Červený balónek, obdržela po Ceně Divadelních novin v kategorii Loutkové a