Město Liberec dnes oficiálně zahájilo mezinárodní architektonickou soutěž na budoucí podobu Papírového náměstí. Formou takzvaného soutěžního dialogu organizátoři oslovili celkem 65 ateliérů. O vítězném návrhu rozhodne závislá a nezávislá porota letos v září.
Vyhlášením soutěže město odstartovalo pomyslný závod pro desítky architektů a ateliérů, kteří po několika letech příprav dostávají jedinečnou příležitost v následujících měsících navrhnout, jak se má v Liberci do budoucna proměnit městská čtvrť známá jako tzv. „Papírák“.
„Podobně náročnou soutěž Liberec vypisuje po dlouhých 20 letech, a to rovnou na jeden z nejzajímavějších a zároveň nejtěžších úkolů ve městě – proměnu tzv. Papíráku. Přestože se v minulosti na toto území soustředilo už několik generací architektů, stále hledá svou budoucí podobu. Návrh nové čtvrti je skutečnou výzvou nejen pro účastníky soutěže, ale především pro samotné město. Výstupem by měla být celková představa rozvoje v podobě „masterplanu“. Na jeho základě pak vznikne podrobná Územní studie řešeného území a architektonicko-krajinářský návrh Městských teras. Ten pak bude rozpracován do podoby kompletní projektové dokumentace a následné realizace,“ říká primátor města Liberce Jaroslav Zámečník.
Podle šéfa Kanceláře architektury města (KAM) Liberce Jiřího Janďourka je dnes zahájený soutěžní dialog jednou z nejdůležitějších porevolučních rozvojových výzev a zároveň obrovskou příležitostí pro Liberec. A zároveň šancí, jak území Papírového náměstí proměnit v moderní čtvrť, která se stane reprezentativní ukázkou toho, jak lze podobné lokality v centru revitalizovat. Cílem je vytvořit území, které se integruje do života města a bude vyhledávanou adresou pro život, podnikání, zábavu i přemýšlení.
„Jde o čtvrť, která se pro část obyvatel města stala místem zmaru, zatímco jiní v ní spatřují prostor úzce spjatý s cennou historií Liberce, nebo svobodný prostor, který má ohromný potenciál. Za mě je to ale především možnost, jak vyřešit budoucí podobu této lokality. Rádi bychom využili těchto potenciálů a rozvoj této jedinečné části města nasměrovali ke kulturně kreativní čtvrti, k principům uhlíkově neutrální čtvrti, a města krátkých vzdáleností. Nebude to jednoduché, protože to místo v sobě ukrývá mnoho otazníků a nevyřčených otázek. Kolegové architekti proto stojí před velkou výzvou, nicméně jsem přesvědčený, že se nám sejde řada skvělých návrhů,“ říká šéf KAM Liberec Jiří Janďourek.
INFO k soutěžnímu dialogu:
SOUTĚŽNÍ DIALOG PAPÍROVÉ NÁMĚSTÍ V LIBERCI:
https://zakazky.liberec.cz/contract_display_1596.html
FINANCE:
Předpokládaná hodnota Územní studie je 600 000 Kč.
Předpokládaná hodnota projektové dokumentace Městských teras je 3 900 000 Kč.
Předpokládané investiční náklady na stavební realizaci Městských teras jsou 30 000 000 Kč.
Pro 4 účastníky je připraveno dohromady 1 600 000 Kč na náhrady výloh.
POROTA:
Dipl. Ing. Peter Gero, Ing. arch. Lukáš Kohl, Ing. Štěpánka Šmídová, Ing. arch. MgA. Osamu Okamura, Ing. arch. Petr Štefek, Ing. arch. Miroslava Zadražilová Ph.D. a zástupci města Ing. Jaroslav Zámečník CSc., Marek Vávra, Mgr. Jindřich Felcman Ph.D., Ing. arch. Ing Jiří Janďourek, Adam Lenert
TERMÍNY a HARMONOGRAM:
do 7. 3. 2022 Lhůta pro podání Žádostí o účast
do 1. 4. 2022 Lhůta pro podání Metodiky přístupu
do 15. 4. 2022 Rozeslání protokolu o snížení počtu řešení a výzvy k podání Konceptu – výběr 4 účastníků
3. 5. 2022 Prohlídka soutěžního místa a úvodní workshop
do 10. 6. 2022 Lhůta pro podání Konceptu
17. 6. 2022 Zasedání hodnotící komise – prezentace Konceptů a jejich hodnocení
do 24. 8. 2022 Lhůta pro podání Nabídky
9. 9. 2022 Zasedání komise – hodnotící zasedání k hodnocení Nabídky
Září 2022 Schválení výsledků Zadávacího řízení Radou města Liberec
Říjen 2022 Uzavření Smlouvy
Soutěžní dialog vznikl ve spolupráci:
Kancelář architektury města Liberec, HAVEL & PARTNERS Kariéra, Platforma pro veřejný prostor, Pěstuj prostor
Tisková zpráva MML