Víte, co je památková konverze? Přijďte do liberecké knihovny!

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci opět uvádí další z dílů vzdělávacího seriálu přednášek pod názvem Památky kolem nás. Tentokrát se posluchači mohou dozvědět, co je to památková konverze.

O tom, jak se změny životního stylu projevovaly v čase nebo co přináší, pohovoří ředitel libereckého Národního památkového ústavu Miloš Krčmář. Přednáška se bude konat v sálu Krajské vědecké knihovny v Liberci 2. listopadu 2021 v 17 hodin.

Listopadového slova se ujme Miloš Krčmář z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Liberci, který posluchače seznámí s tím, co je památková konverze a jaké výzvy přináší. Překotné změny životního stylu, které začaly v druhé polovině 20. století a ještě razantněji se projevují v novém tisíciletí, přinášejí pro vlastníky, architekty, urbanisty a památkáře nové výzvy v užívání jednotlivých historických objektů i celých sídelních struktur. Je tato problematika novinkou posledních desetiletí nebo se s ní lidská společnost potýkala již v předchozích stoletích.

Na příkladech nejen z Liberce si ukážeme, jak se proměňují města, jejich části i jednotlivé objekty. Jak je snadné nebo naopak obtížné najít pro řadu památek nové využití a přitom zachovat jejich památkové hodnoty pro budoucí generace. O tom všem 2. listopadu 2021 od 17.00 v sálu Krajské vědecké knihovny v Liberci.

V listopadu se zájemci mohou také v Krajské vědecké knihovně v Liberci těšit na bývalého kastelána Hrubého Rohozce Jiřího Holuba, který je provede empírovým zámkem. Prosincové slovo bude patřit řediteli územní památkové správy na Sychrově a zároveň kastelánovi státního zámku Sychrov Miloši Kadlecovi.

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci spolupracuje od roku 2009 s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci na přednáškovém cyklu Památky kolem nás. V jeho rámci bylo připraveno více než šest desítek přednášek věnovaných architektuře, movitým památkám a rozličným dalším hmotným pramenům historie regionu.

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci, je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je v Libereckém kraji naplňovat poslání odborné instituce památkové péče dané zejména zákonem o státní památkové péči, např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Pracoviště v Liberci zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede veřejně přístupnou knihovnu a podílí se na vydávání časopisu Fontes Nissae, organizuje cyklus přednášek Památky kolem nás v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Další informace najdete na www.npu.cz./uop-li/ nebo profilu na facebooku Památkáři jsou tu pro Vás.

Tisková zpráva NPÚ Liberec

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlašuje devátý ročník Ceny Ivana Dejmala. Cena se uděluje jednou za dva roky jako čestné vyznamenání oceňující mimořádný
Osamělý boj proti Putinovi, islámským fundamentalistům i bezohledným obchodníkům s chudobou. Ale třeba taky návod, jak ze světa odejít ekologicky. Mezinárodní festival filmů o lidských
Zpřístupněné jeskyně České republiky od tohoto týdne otevřely své brány a dveře naplno. Tři z nich byly přes zimu zavřené zcela kvůli ochraně netopýrů, ostatní
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci si Vás dovoluje pozvat k zapojení se do edukativního projektu „Děti památkám, památky dětem. Jak se